Hlavní obsah

V Německu protestují nejenom zemědělci - Berlín je kompletně mimo provoz

Foto: Ha Web

Obrovský protest v Německu: Do Berlína dnes vnoci dorazily tisíce traktorů, vozidla zemědělské techniky, autobusy i kamiony. Doprava je kompletně zastavena.

Článek

Do Berlína dnes v noci dorazily tisíce traktorů, vozidla zemědělské techniky, autobusy i kamiony. Doprava je kompletně zastavena. Řidiče vozidel, které dorazily až dnes ráno, už policie do města nepustila. Zemědělci, řemeslníci, živnostníci, řidiči i desetitisíce demonstrantů – ti všichni se sešli k obrovskému protestu proti politice německé vlády. Okolo poledne chce vláda zahájit rozhovory s demonstranty.

Už po celý minulý týden byla doprava na hlavních silnicích i dálnicích v Německu v důsledku protestujících zemědělců podstatně omezena. Masivních protestů se neúčastnilo jen pár traktorů, nebo dodávek, šlo o desetitisíce vozů nejrůznější zemědělské techniky, řízené zjevně naštvanými sedláky. Ti protestují nejenom proti ukončení dotací, ale hlavně proti vysokým cenám pohonných hmot a energie. Ty totiž znamenají pro mnohé z nich, stejně jako pro řadu dalších živnostníků, snížení výdělku na minimum, nebo i konec existence. A stále nová greendealová nařízení bruselských úředníků (kteří většinou o praktických problémech jednotlivých zemí a oborů nemají ani potuchy), co je na jejich půdě dovoleno a co je zakazáno, situaci určitě neusnadňují.

Pro účast na stávce se sedláci sjížděli z celého Německa, museli vyrazit brzo ráno a za momentálně mrazivých teplot vydržet celý týden. Člověk by čekal, že toho budou mít za pár dní plné zuby a prostě to vzdají. Dostává se jim však široké podpory – lidi jim nejenom mávají a povzbuzují je akusticky, nebo mentálně prostřednictvím internetu. Kde je to možné, nosí jím horký čaj, nebo něco k snědku. Okolo 95 procent Němců doufá, že se ‚konečně něco pohne‘ a katastrofická německá vláda dovládne. Přitom však nejde jenom o odstoupení konkrétní vládní koalice, jde tu spíš o změnu celého systému, což by mohly prosadit dvě populární, ale doposud okrajové politické strany: pravicově orientovaná AFD, vedená Alicí Weidel i spíš levicově zaměřená BSW, vedená Sahrou Wagenknecht. Obě strany, i když formálně opačně orientované, mají shodný politický program v mnoha základních bodech: nutná odborná kvalifikace a kompetence vládních představitelů, zastavení války na Ukrajině i v Gaze a žádné další výdaje na zbrojení, reaktivace atomových elektráren a znovuzískání levných energetických zdrojů, radikální omezení počtu migrantů a ukončení zneužívání sociálního systému.

Německá vláda a oficiální média prezentují aktuální protesty jako pochybnou snahu několika sedláků o zrušení zastavení jejich dotací, ale to je jenom malá část problému. Ke stávce se přidali i zaměstnanci vlakové dopravy a řidiči kamionů. Pokud se opravdu všichni sjednotí a vydrží dostatečně dlouho, projeví se to velmi rychle např. na zásobování supermarketů potravinami. A to by znamenalo masové protesty po celé zemi - tedy jedinou možnost, jak upozornit na nekompetentní a bezohlednou vládní politiku. Němci už mají plné zuby politiky diktované z Bruselu, v jejímž důsledku odchází obrovská část státního rozpočtu na zbrojení a na sociální dávky migrantů. Na zdravotnictví, školství a zajištění potřebných sociálních výdajů vlastního obyvatelstva už ‚peníze nejsou‘.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám