Článek
Ať už máte vlašský ořech na vaší zahradě nebo ve vašem okolí, tak neváhejte a nasbírejte do kbelíků a košíků, kolik se vám vejde. Vlašské ořechy mají mnoho benefitů pro vaše zdraví. Udělejte si zásobu těchto zdravých potravin, které nasbíráte v přírodě, aniž byste za ně museli platit v obchodě.
Vlašské ořechy jsou potraviny bohaté na vlákninu, minerály, tuky a vitamíny. Vlašské ořechy jsou také bohatým zdrojem antioxidantů, podporují mozek, aby lépe fungoval, působí proti zánětům, udržují zdravá střeva a je to skvělý zdroj omega-3, který je důležitý pro správnou funkci srdce.
Kdy je vhodná doba pro sklízení vlašských ořechů?
Období, kdy se sklízejí ořechy je od začátku září do začátku listopadu. V této době jsou jádra světlá a začínají se oddělovat od svých skořápek.
Jak sbírat vlašské ořechy?
Nejlepším pomocníkem při sbírání ořechů je vítr. Ořechy jsou tak připraveny okamžitě ke sběru. Pokud nebude foukat vítr, který by nám pomohl shodit ořechy na zem, budeme muset využít dlouhou tyč, kterou ořechy srazíme dolů.
Mějte na paměti, že při sběru není vhodné nechávat ořechy ležet dlouhou dobu na zemi. Ořechy zbavte zelené slupky co nejdříve.
Pokud se bojíte, že si během sběru zašpiníte ruce, tak si nasaďte rukavice, které budou vaše ruce chránit před hnědými skvrnami.
V případě, že budou ořechy špinavé, tak je vhodné je umýt a zbavit nečistot. Omytí se doporučuje, pokud jsou ořechy hodně špinavé. Jinak je stačí otřít hadříkem nebo ručníkem.
Jaké způsoby využít pro sušení vlašských ořechů?
Existují různé způsoby, jak sušit ořechy. Sušení ořechů závisí na teplotě a vlhkosti.
Jedním ze způsobů je sušit ořechy venku na zemi. Rozprostřete ořechy do jedné vrstvy a umístěte je na slunečné místo. Ořechy přikryjte plastovou síťkou, která poslouží jako ochrana před ptáky.
Pokud jste majiteli skleníku, tak můžete umístit ořechy tam.
Dalším místem může být veranda, garáž, podkroví nebo jiný částečně venkovní prostor.
Jde o to, aby se zamezilo přílišné vlhkosti. Doporučeno je ořechy pravidelně promíchávat. Tím se urychlí doba sušení.
Předtím, než je umístíte do prodyšného pytle, je potřeba ořechy sušit přibližně po dobu jednoho až dvou týdnů.
Jak dlouho je možné ořechy skladovat?
Poté co ořechy máte vysušeny, přichází fáze jejich skladování.
Nejlepší možností, jak ořechy skladovat, je nechat ořechy ve skořápce. Je to varianta zabírající více místa, ale pokud místo máte, tak jej využijte.
Na skladování ořechů se používá ne příliš hustě tkaná látka jako například konopí, bavlna. Rozhodně neumisťujte ořechy do plastových sáčků.
Ideálním místem pro skladování je půda, neboť je zde sucho a chlad. Vlašské ořechy ponechané ve skořápce je možné takto skladovat až 3 roky. Tvrdá skořápka je výbornou ochranou proti plísním a vlhkosti.
Jak skladovat vlašské ořechy bez skořápky?
Trvanlivost vlašských ořechů zbavených skořápky závisí na následujících faktorech. Doba trvanlivosti oloupaných ořechů je kratší díky vysoké teplotě, světlu a vlhkosti ve vzduchu. Prodloužit jejich trvanlivost můžete jejich zmražením.
V lednici vám vyloupané ořechy vydrží až 6 měsíců, zmrazit je lze až na rok.
Vyloupané ořechy je nutné skladovat v nádobě, která nepropouští vzduch. A to z toho důvodu, že ořechy lehce přejímají jiné pachy a jejich ořechová chuť by tak mohla být narušena.