Hlavní obsah
Cestování

Chorvatsko - dovolená s nadhledem

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Hana Alexandra
7. 8. 7:50

Chorvatsko, země českými občany milovaná i nenáviděná. Posledních pár přečtených článků s nekvalitně prožitou dovolenou mě dovedlo k tomu, abych přidala svou reakci k tématu.

Článek

Do Chorvatska jezdím léta, ať už na vlastní pěst nebo s cestovními kancelářemi. Projela jsem hotely s nadstandardními službami, klasické apartmány i romantické ubytování u soukromých hostitelů. Poslední můj přečtený článek pojednával o nespokojenosti v Igrane.

Igrane je krásné, klidné. Ale i živé. Levné i drahé. Perfektní, ale i s nedostatečnými službami. Cože to vlastně píšu? Každá dovolená je o tom, jakou si ji uděláme. I když chápu, že ne všechny nedostatky se vyřeší hned, ale v dnešní době si podle recenzí můžeme udělat vlastní obrázek. Zatracovat Igrane kvůli tomu, že v apartmánu nejsou ručníky, že si musím brát vlastní Jar na nádobí nebo vlastní osušky? Proboha, kde to jsme? To už si lidé neumějí ani přečíst, co je součástí ubytování za pár šupů?

Doporučuji Igrane navštívit a nechat se milé překvapit na vlastní oči. Igrane je malá vesnička ležící pod Biokovem. Klidná ve vyšších částech, rušná v okolí promenády. Promenádu lemují z jedné strany obchůdky, kavárny, restaurace a ze strany druhé dlouhá městská pláž. Při procházkách však objevíte i pláže skryté, tiché, klidné. Ať už se vydáte na jakoukoliv stranu, jistě při potápění odhalíte rozdílnost podmořského světa. Někde na vás číhají ježci, o pár metrů severně už na ježka nenarazíte, zato objevíte odlišné druhy rybek. Vašimi výletními cíli v okolí může být kostelík Sv. Mihovila, umístěný nad magistrálou, či velký kostel Gospe od Ružarija s krásnou zahradou. Nebo je libo odpočinková procházka cestičkami mezi citronovníky, agávemi a olivovníky? Z Igrane jsou dobré dopravní spoje, jezdí celkem často a pravidelně, proto není problém podívat se i do okolních měst.

V Igrane jsem byla ubytována v luxusním hotelu, který měl k dispozici snad úplně vše, na co jen můžete pomyslet. I soukromý bazén na pokojovém balkoně. Strava a veškeré služby v plné parádě. Nebylo si na co stěžovat. Zájezd neorganizovala žádná cestovní kancelář, pěkně já sama. Při jiné mé cestě do téže malebné vesničky hrála roli cestovní kancelář. Cesta příjemným klimatizovaným autobusem ubíhala pohodově, rychlé odložení zavazadel do místnosti v ubytovacím zařízení a hurá k moři. Po svlažení zaběhnout do ubytovacího zařízení, vyzvednout klíčky, vybalit to nejnutnější a zase honem na pláž. Před večeří schůzka s delegátem. Apartmány patřily té samé cestovní kanceláři, která nás sem vezla. Čeští kuchaři, česká obsluha, české jídlo. Švédské stoly, výběr z hlavních jídel, nandat si můžete, kolik hrdlo ráčí. Na nástěnce nabídky výletů. Večer otevřený bar s hudbou, přímo součást ubytovacího zařízení. Ano - osušky jsme si vzali z domu, i přesto, že byly napsány v podmínkách a byly připraveny na místě k použití. Vzala jsem i prostředek na nádobí, houbičku a další nezbytnosti o kterých vím, že občas v apartmánech chybějí. Tady nechybělo nic. Další parádní odpočinek ve vesničce pod Biokovem jsem strávila ubytovaná v soukromí, zase organizace na vlastní pěst a opět vše skvělé. Ceny vyšší, samozřejmě, je to turistická destinace. Ani u nás v Čechách nejsou všude ceny stejné.

Igrane je krásné, celé Chorvatsko má své kouzlo. Mnohé osloví, jiné ne. Jsem nevyléčitelný optimista, takže si dokáži užít v podstatě vždy a všude, ale článek je o tom, že všude je krásně pro toho, kdo si to umí užít. I přes dražší zmrzlinu, rozbitý sušák, chybějící ručníky… Přesto si dávejte záležet na výběru své dovolené. Těžko člověka, vyhledávajícího luxus, uspokojí pobyt v kempu ve stanu a opačně. Nebývá vždy vše růžové, ale proč si kazit život špatným výběrem nebo nepodstatnými věcmi.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz