Hlavní obsah

Slovenské konopné družstvo pokračuje v tradici pěstování konopí

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Hlídacípes

Slovenské konopné družstvo v Nové Baňi sklízí první úrodu konopí na 27 hektarech. Úrodu zpracovávají na dekorační lince v Orovnici, kde oddělují vlákno od pazourku. Vlákno slouží jako ekologická izolace a pazourek pro konopný beton.

Článek

Úrodu zpracovávají začátkem září.

NOVÁ BAŇA: V Nové Baňi zahajuje svou činnost Slovenské konopné družstvo, které se rozhodlo navázat na slovenskou tradici pěstování konopí. V současné době sklízí svou první úrodu na 27 hektarech polí, které plánuje zpracovat na vlastní dekorační lince. Kromě výroby konopných vláken a pazourku provádí družstvo také vlastní výzkum.

Jak agentuře TASR vysvětlil Gregor Galeta starší ze Slovenského konopného družstva, s první sklizní zasetou na polích v okolí Žarnovice jsou nadmíru spokojeni. „Vyseli jsme 27 hektarů vysokorůstového technického konopí, které má hmotu pro pazourek i vlákno. Z hektaru počítáme výnos asi deseti tun konopného slámového materiálu,“ vysvětlil.

Úroda je podle něj velmi dobrá. „Půda byla velmi dobře připravená a obdivuje ji každý, kdo konopí rozumí,“ poznamenal. Po sečení, které plánují provést v těchto dnech, zůstává konopí ležet na polích." Po dobu dvou až tří týdnů se konopí nechává uschnout a přirozeně se zamlžuje.

Takto připravené konopí bude zpracováno na dekortikační lince, která se nachází v nedaleké Orovnici. V současné době probíhá rekonstrukce a příprava tak, aby mohli začít zpracovávat úrodu od začátku září. Podle Galety linka zpracovává dvě až tři tuny vlákna denně, v závislosti na kvalitě materiálu. Budou na tom pracovat tři lidé.

Linka odděluje vlákno od pazourku, oba tyto materiály lze použít pro stavbu zdravých staveb. Vlákno se používá jako izolace. „Má výborné vlastnosti, je šetrné k životnímu prostředí a snadno se likviduje, protože vlákno lze na konci jeho životnosti kompostovat, takže nezatěžuje životní prostředí. Stejné je to s pazourkem, ze kterého vyrábíme konopný beton,“ dodal Galeta.

Jedná se o stavební materiál s negativní uhlíkovou stopou a pozitivním dopadem na lidské zdraví. Na Slovensku se podle Galety v současné době využívá hlavně pro stavbu rodinných domů. Takové stavby mají podle něj výborné izolační a akumulační vlastnosti.

Vlákno má také využití v textilním průmyslu. „Na Slovensku bývalo několik textilních továren, kde se zpracovávalo konopí a len,“ říká Galeta s tím, že dnes mají problém takové zpracovatele sehnat. Jednu našli v Polsku, kde by si chtěli nechat vyrobit testované látky.

zdroj:www.aktuality.sk

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz