Článek
Mimořádně talentovaná a úspěšná zpěvačka, která nikdy neohnula záda před vládou jedné strany a komunistkou zlovůlí. I proto se nakonec po právu stala morální ikonou. Marta Kubišová však na to, že se odmítala podvolit zlu, zaplatila mnohokrát hodně vysokou cenu. Po okupaci „spřátelenými“ vojsky v srpnu 1968 se k této události veřejně vyjadřovala a dávala najevo nesouhlas. Politickému vedení byla trnem v oku natolik, že komunisté začali od roku 1969 její uměleckou činnost omezovat. Na začátku roku 1970 jí pak zcela zakázali činnost.
Finančně jí pomáhal i Karel Gott
Marta Kubišová vždy stála za svými zásadami, odmítala se podvolit komunistickému nátlaku. Soudruzi se ji nejprve pokusili zdiskreditovat podvrženými pornografickými fotografiemi, ale nepochodili. Nakonec ji tedy umlčeli potichu, dokonce už nesměla převzít dalšího Zlatého slavíka za rok 1969. Důsledkem jejího pronásledování se také na začátku února 1970 rozpadla skupina Golden Kids. Jenže zatímco Václav Neckář a Helena Vondráčková pokračovali v sólových kariérách, Marta Kubišová nesměla. Až do roku 1974 byla nezaměstnaná, žila na své chalupě na Slapech.
Naštěstí se zpěvačka mohla spolehnout na své přátelé, kteří jí pomáhali. Hodně se angažoval její bratr Jan, toho času v emigrace. Ovšem také třeba Karel Gott, jeho finanční výpomoc Kubišová později potvrdila. Až do sametové revoluce v listopadu 1989 však měla zákaz zpívat, její talent byl nekompromisně zašlapán do země ve jménu jejího umlčení. Alespoň ale získala práci, v letech 1981-1989 pracovala jako referentka zásobování v podniku Výstavba sídlišť.

Marta Kubišová (vpravo) patřila mezi nejkrásnější zpěvačky - s Golden Kids v roce 1969
StB ji systematicky ničila
Také soukromý život Marty Kubišové bohužel nijak nevzkvétal. První manželství s režisérem Janem Němcem skončilo po čtyřech letech. Zásadní roli tu opět hrál komunistický režim a StB, která manželům nedala pokoj. Oba byli režime bedlivě hlídání, soudruzi jim škodili, jak jen mohli. Ani jeden neměl práci, což se na jejich psychice také hodně odráželo. Poslední kapkou pak bylo, když zpěvačka v osmém měsíci těhotenství přišla ho holčičku. Sama bojovala o život. Němce nakonec komunisté donutili odejít do exilu.
Kubišová v Československu zůstala, i když nějaké možnosti odejít ze země byly. Podpisem Charty 77 se však ještě vystupňovala šikana ze strany StB. Přesto se zpěvačka vzdala podruhé, zase to ale nebylo šťastné manželství. Režisér Jan Moravec měl románky s jinými ženami, ona mu je dokola odpouštěla. 1. června 1979 se jim narodila dcera Kateřina. Když ji ale StB informovala, že se jejímu manželovi narodila nemanželská dcera, byla to poslední kapka v jejich vztahu. Kubišová a Moravec se rozvedli v roce 1981.
Pravda a láska na chvíli zvítězila nad lží a nenávistí
Jedním z nejbližších lidí Marty Kubišové byl Václav Havel. Dokonce se stal kmotrem její dcery Kateřiny, byť si dívenka musela počkat čtyři roky, než ho komunisté pustí z vězení. Zpěvačku a dramatika spojoval boj proti totalitě a odhodlání nepolevit ani za cenu osobních obětí. Havel o Kubišové mluvil jako o jednom ze svých životních pilířů. Nikoho tak nemohlo překvapit, že se tito dva sešli v roce 1989 na Václavském náměstí, pravda a láska tehdy alespoň na nějakou dobu zvítězila nad lží a nenávistí.
Kubišové život „nadělil“ opravdu hodně. I po roce 1989 jí stíhal trpký osud, pokud jde o jí blízké muže. Dlouho k ní měl totiž blízko zakladatel a ředitel Divadla Ungelt Milan Hein. Byli si opravdu jako kamarádi velmi blízcí. To se ale před několika lety změnilo, měli se nepohodnout kvůli finančním záležitostem. Na veřejnost se ale detaily nedostaly, oba se totiž dohodli, že vše zůstane pouze mezi nimi. Kubišová každopádně i toto zklamání zvládla. Ostatně, jako všechno ve svém životě.
Zdroje: prozeny.cz, csfd.cz, idnes.cz, novinky.cz, zeny.iprima.cz, vlasta.cz