Článek
Filmy jako Pozor, vizita!, Knoflíkáři a mnoho další. Samozřejmě také seriál Ulice, kde se Bořivoj Navrátil nějakou dobu objevoval coby manžel drbny Vilmy Nyklové (Jaroslava Obermaierová). To jsou jen malé střípky z obrovské mozaiky, která zůstala po fenomenálním herci Bořivojovi Navrátilovi (†78). Než se však dostal na herecké výslunní, prošel si nejednou tragédií. Nijak mu nepřidalo ani to, že dlouho ráčkoval, což ho v očích některých lidí předem diskreditovalo jako herce. On však dokázal, že se s nepřízní osudu poprat umí.
Tatínek nezvládl smrt své manželky
Byly mu pouhé tři roky, když přišel o milovanou maminku. Vzala mu ji tuberkulóza, bylo jí dvaatřicet let. Jeho tatínek ale dlouho sám nezůstal. Podlehl tlaku okolí, aby Bořivojovi a jeho staršímu bratrovi našel „novou“ maminku. Ukázalo se to jako obrovská chyba. Navrátilův otec totiž svoji zesnulou manželku velmi miloval a s jinou ženou po svém boku se nehodlal smířit. Navíc nedokázal zapomenout na svoji zesnulou partnerku. Jen měsíc po svatbě se v koupelně zastřelil. „Tatínek se sice pět měsíců po její smrti znovu oženil, ale měsíc po veselce se zastřelil. S maminčinou smrtí se prostě nedokázal vyrovnat,“ potvrdil Navrátil.
Z obou kluků se rázem stali sirotci. Naštěstí měli tetu, která se je vzala pod svá křídla a vychovala je. Byla to velmi hodná žena. Možná to po ní „zdědil“ také Bořivoj Navrátil. Ostatně, spisovatelka Daniela Fischerová o něm kdysi prohlásila, že je jedním z nejvlídnějších lidí, které zná. Teta ho vzala do Jihlava, tam Bořivoj vystudoval gymnázium a následně i obchodní akademii. A tam budoucí herec poprvé přičichl k divadlu. V takzvaném Mládežnickém studiu Horáckého divadla se také v sedmnácti letech odnaučil ráčkovat. Do herectví se zamiloval, takže JAMU pro něj byla jasná volba. Přes angažmá v Českém Těšíně, Opavě a Ostravě se dostal až do Prahy.
Smrt byla hodně blízko
Ani pak se ale Navrátilův život nevezl pouze na pozitivní vlně. V roce 1987 málem zahynul při natáčení nepálsko-slovenského snímku Sagarmatha o horolezecké expedici usilující o dobytí Mount Everestu. Ve výšce 5400 metrů ho přemohla výšková nemoc, kdy houstne krev a dělají se otoky. Slo opravdu o velmi vážný stav. Jen shodou náhod a štěstí vyvázl živý. „Nebýt našeho expedičního doktora, čekala mě jistá smrt. Dostával jsem infuze, prášky a kyslík. Pak jsem s oboustranným zápalem plic slézal na hřbetě jaka a koně do údolí,“ popisoval herec svoji horskou anabázi. Tím to ale neskončilo. Po převozu do České republiky musel na tři operace a půl roku pak ležel v nemocnici.
Poté se mohl konečně vrátit k práci, na jeviště, které tak miloval. A kvůli kterému svým způsobem přišel o rodinu. S tanečnicí Marií Steinovou měl syna Kryštofa, po nějaké době se ale rozvedli. Zatímco Navrátil žil v Praze, kde získal angažmá v Národním divadle, jeho partnerka se synem zůstali na Moravě. Z dlouhodobého hlediska to prostě nemohlo fungovat.
Uvažoval o sebevraždě
Až do pokročilého věku byl Navrátil velmi čilý. V sedmasedmdesáti letech ho však postihla rakovina tlustého střeva. „Onemocnět v 77 letech je ale myslím velké štěstí. O žádnou tragédii nejde. Je fajn, že jsem se dožil tak vysokého věku. Já bych tady nechtěl být do sta let, s koncem počítám,“ tvrdil. Nějakou dobu se však zdálo, že by nemoc mohl porazit. Dokonce se vrátil do seriálu Ulice, začal také točit film Školní výlet. Jeho premiéry se už ale nedočkal, zemřel 31. října 2011.
Je možné, že by ze světa odešel mnohem dřív vlastní rukou. Sám totiž potvrdil, že o sebevraždě uvažoval. „Kdybych směl, spáchal bych sebevraždu. Ale máme to v rodině a já nechci, aby si syn myslel, že jsme nějak zatížení.“ Vydržel tedy až do konce. Díky svém práci však bude žít ještě hodně dlouho.
Zdroje: denik.cz, novinky.cz, blesk.cz, vlasta.cz, super.cz