Článek
Berdychův gang se specializoval na únosy, vydírání a vraždy. Samozřejmě vše s vidinou obohacení. Přepadávání svých obětí pachatelé prováděli v policejních uniformách, měli dokonce pravé policejní odznaky i nejrůznější dokumenty, které je zdánlivě opravňovali třeba k domovním prohlídkám.
Měli skvělé krytí - bděli nad nimi vysocí detektivové z Odboru boje s organizovaným zločinem Policie České republiky (OBOZ). Tito lidé brali 30 procent jako podíl na zisku z trestné činnosti. Dlouho to byl naprosto geniální model, který se nedařilo rozklíčovat.
Členové gangu neměli strop
Nejbrutálnějším zločinem, kterého se gang dopustil, byla vražda zlatníka Václava Tomana. Nešlo totiž o obyčejnou vraždu, ale zbytečné mučení člověka tak ohavnými praktikami, že si to normálně smýšlející člověk ani nedokáže představit. Když bylo Tomanovo tělo objeveno, měl podnikatel zlomenou lebku, nadvakrát zlomenou páteř, hrudní kost, žebra a roztržené plíce.
Utajený svědek prozradil, že mu zabijáci přes prkna na hrudník najížděli autem. Všechno mělo jediný cíl - dostat z Tomana kód k jeho trezoru, který měl schovaný v Karlíně. „Členové gangu neměli žádný strop, co se týče násilí,“ potvrdil v podcastu Hlasy zločinu novinář Jakub Kvasnička, který se případem zabýval. Pro Tomana si v podstatě došli až domů. Při vyšetřování činu potom vyšlo najevo, že únosci na něj čekali v garáži, omámili ho neznámou látkou, spoutali a surově nacpali zpět do vozu.
Auto s únosci se policii ztratilo
Očitým svědkem únosu byla Tomanova manželka. Ta viděla, jak partnerův vůz zajel do garáže, ale zlatník z ní nevycházel. Pak se vůz opět dal do pohybu a odjel, což jí bylo divné. Zavolala tedy na operační středisko firmy Secar Bohemia, která namontovala do Tomanova vozu bezpečnostní zařízení, které mělo automobil vypátrat v případě krádeže. Jenže klíčky byly v zapalování, tudíž operátor auto „neviděl“ jako kradené. Přesto došlo k jeho pronásledování jedním ze zásahových vozů zmíněné společnosti, vše bylo také nahlášeno policii.
Cílem pachatelů byla obec Hradišťko na Praze-západ, kde měli chatu rodiče jednoho z únosců, Radka Trumpeše. Tam se také nakonec dostali, aby mohli Tomana mučit a následně zavraždit. Těžko dnes spekulovat, jestli se auto únosců policii prostě ztratilo, nebo pachatelé dostávali echo od spřátelených lidí v uniformě.
Tomanova vražda…nebyla vražda!
Je paradoxní, že za vraždu Tomana vlastně nebyl nikdo odsouzen. Nikdo totiž nedokázal přesně říct, čí rukou podnikatel zemřel. „Máme tělo Tomana, ale chybí důkazy, kdo z gangu ho zabil a jak. Proto jsem musel čin kvalifikovat jako loupež s následkem smrti,“ konstatoval žalobce Tomáš Milec. Sám Berdych například tvrdil, že jeho tělo pouze nakládal do auta. „Pak jsem u toho nebyl. Pak jsem byl postavený před hotovou věc, že Toman umřel,“ řekl u soudu v roce 2006.
Berdych nakonec za ohavný čin dostal pouze devět let v kriminále, což bylo v kontextu s brutalitou činu v podstatě směšné. Soudce totiž zohlednil fakt, že Berdych byl už předtím odsouzen na sedm let za jiné únosy. „My jsme si vždycky vytipovali člověka, který měl máslo na hlavě, a sledovali jeho denní rituály. Půjčili jsme si ho a za dva dny ho vrátili maximálně s nějakou boulí. Někdy jsme toho člověka sledovali řádově měsíce, než jsme si troufli ho unést,“ tvrdil někdejší vyhazovač Discolandu Sylvia.
Dne 24. června 2015 byl David Berdych na základě rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 6 podmíněně propuštěn na svobodu se sedmiletou zkušební dobou. Celkem si tak odpykal 11 let ve vězení.
Zdroje: novinky.cz, idnes.cz, zpravy.aktualne.cz, prahain.cz, blesk.cz, cs.wikipedia.org