Hlavní obsah
Lidé a společnost

Bronislav Poloczek čekal na smrt, chtěl za milovanou ženou. Trpěl bolestmi, na okolí řval

Foto: David Kundrát / CNC / Profimedia (koupená licence)

Bronislav Poloczek měl ke konci života velké zdravotní problémy

Tak často hrával broučouny, až jsme si mohli myslet, že je takový i ve skutečnosti. Omyl. Bronislav Poloczek byl velmi citlivý a laskavý muž, který celý život miloval jen jedinou ženu.

Článek

Legendární Bronislav Poloczek (†72) se totiž oženil už v osmnácti letech, když si vzal svou spolužačku Zdenku. Měli spolu jednoho syna a i když byli tehdy oba velmi nezkušení a mladí, jejich manželství bylo skutečně šťastné. Herec býval velmi šarmantní, charismatický a vtipný chlapík. Nebylo se čemu divit, že se do něj jeho vyvolená zamilovala. On také miloval ji. Dokonce tak moc, že se o mnoho let později nedokázal smířit s její smrtí. A změnil se. Právě tehdy se z něj stal náladový postarší muž, který „prudil“ všechny kolem sebe.

Měla pochopení pro jeho výbušnost

Bronislav Poloczek se narodil v rodině správce honitby v Horní Suché ve Slezsku. Moc toužil po studiích přírodních věd. Jenže na tento svůj sen mohl zapomenout. Jeho otec totiž během druhé světové války bojoval v britské armádě, komunistický režim tak bral rodinu jako velmi podezřelou. Rozhodl se tedy pro herectví a nastoupil na brněnskou JAMU. Dotáhl to až do Národního divadla.

Kdo ví, jak by se jeho život odvíjel, kdyby nepotkal svou budoucí manželku. Měl v ní obrovskou oporu. Během let, které spolu prožili, mu vytvářela klidné a pohodové rodinné zázemí a měla pochopení i pro jeho výbušnější povahu. Moc dobře se o něm totiž vědělo, že ho dokázala rozčílit sebemenší maličkost. Jen Zdenka a jejich nejbližší přátelé nebo kolegové věděli, že je herec v hloubi své duše velmi laskavý, hodný a citlivý člověk. S manželkou k sobě navzájem celý život chovali úctu a byli na sebe až neuvěřitelně fixovaní. Poloczek tak měl skvělé podmínky pro svou práci. Měl obrovský herecký talent a tak není divu, že zářil nejen na divadelních prknech, ale i před filmovou či televizní kamerou.

Bez ženy jej nic netěšilo

Diváci jej milovali v seriálech Život na zámku, Hospoda nebo Synové a dcery Jakuba Skláře a ve skvělých filmech Černí baroni a Vítr v kapse. Je proto krutou ironií osudu, že jeho milovaná manželka náhle zemřela. Když se stal Poloczek v pouhých padesáti šesti letech vdovcem, téměř rezignoval na život.

Bez Zdeny jej nic netěšilo, rychle chřadl a svým přátelům se doslova ztrácel před očima. „Stal se poté nabručeným samotářem, ale všichni jsme to samozřejmě respektovali. I tak jsem ho měl rád a docela často ho obsazoval,“ vzpomínal režisér Václav Vorlíček. V jehož snímku Saxana a Lexikon kouzel se herec objevil ve své poslední roli, když ztvárnil pana Viga. Bohužel už ho ale nestihl namluvit, hlas si tak postava „půjčila“ od Oldřicha Vlacha.

Foto: NextFoto (koupená licence)

Václav Svoboda se s Poloczkem potkal například při natáčení seriálu Ulice

Čekání na smrt na smrt

Poloczka začalo vážně zlobit zdraví, měl obrovské bolesti. „Vždycky sežral půl igelitky prášků, byl hypochondr, a pak na všechny řval,“ podělil se herec Václav Svoboda se svou vzpomínkou. Poloczek prodělal infarkt a čekal na smrt. Jak sám řekl, co zemřela jeho manželka, už ho nic nezajímalo. „Jsem starý. Už nechci ani hrát, nic neplánuju, jen čekám na smrt. Cítím, že už přichází,“ prohlásil dokonce v jednom ze svých posledních rozhovorů.

Když ho pak 4. března roku 2012 postihla další srdeční příhoda, byl převezen do Vinohradské nemocnice, kde po jedenácti dnech zemřel. Muž, o kterém přátelé hovořili jako o vzácném laskavém člověku a kolegové jako o občasném cholerikovi, tak odešel do nebe za svou milovanou manželkou.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz