Článek
Divoké devadesátky stvořily celou řadu legendárních postav, které za sebou nechávaly mrtvé lidi a utrpení. Jednou z těch nejznámějších je František Mrázek (†47), který měl kompro v podstatě na každého a na ruku mu šli politici, podnikatelé a vlastně kdokoli, na koho ukázal. Ovšem i Mrázka musel někdo objevit, někdo mu dát šanci a vložit v něj důvěru. Tím člověkem byl Antonín Běla (†52), který prakticky z ničeho dokázal vytvořit obrovské zločinecké impérium. „Přišly velké peníze, přišly neočekávané možnosti, rum, úvěry, Banka Bohemia. Pamatuji si, jak k nám pan Mrázek nosil miliony svázané páskami z banky,“ tvrdil Bělův syn. Ale vezměme to popořadě.
Slabomyslný a snadno ovlivnitelný
Nutno hned v úvodu říct, že Antonín Běla nebyl žádný chuďas, naopak. Jeho rodina na tom byla poměrně dobře a on se dal na dráhu zločince už v šedesátých letech minulého století, když se několikrát pokoušel překonat železnou oponu do tehdejšího Západního Německa. Nikdy se mu to nepovedlo. Možná to byla i jeho nepříliš prudká inteligence, která mu pomohla během výslechů. Když tvrdil, že se chtěl jenom zabavit a neměl v plánu opustit Československo, nikdo to příliš neřešil. Buď jak buď, není to tedy tak, že by ho „stvořily“ až divoké devadesátky. Ovšem v té době začala jeho hvězda stoupat.
Bělovi budiž přičteno k „dobru“, že sám o sobě neměl příliš valné mínění, pokud jde o inteligenci. Pokud sám zhodnotím své počínání, dospěju k závěru, že asi nejsem po duševní stránce normální. Velmi snadno se rozčílím a podléhám názoru druhých, takže mě snadno k něčemu navedou. Často mě bolí hlava a pociťuji nesnesitelné svědění. Mívám mezery v paměti,“ tvrdil kdysi Běla, což zaznělo v podcastu Hlasy zločinu. Psycholové, kteří jeho intelekt pasovali někam na úroveň slabomyslnosti, se tak podle všeho nepletli.
Smrt syna z něj udělala zvíře
Přesto všechno se z něj stal mafiánský boss, kterému se klanělo prakticky celé podsvětí. Všechno začalo v roce 1974, kdy Běla a jeho kumpáni ukradli 47 tisíc korun na poště v Praze. Na útěku zastřelili strážmistra Velíška, vrahem byl zřejmě právě Běla. Shodou okolností byl mrtvý muž příbuzným Michala Velíška, kterého v roce 2005 zavraždil David Lubina. Každopádně Běla se tímto činem osvědčil a odrazil se ke své mafiánské kariéře. Dá se říct, že buď byl skrytý génius, nebo měl nehorázné štěstí. Krok po kroku budoval své impérium, které zahrnovalo politiky a další mocné lidi. To se mu po revoluci v roce 1989 náramně hodilo.
Měl dostatek peněz na to, aby se dál rozrůstal. A také moc, díky které za ním lidé chodili se svými problémy. A on je neváhal řešit. Za protislužbičky, samozřejmě. Jediné, čemu se Běla vyhýbal, byly drogy, ty nesnášel. Ovšem řízením osudu na předávkování zemřel jeden z jeho synů Marcel, což mafiánského kápa tvrdě zasáhlo. Přestal se kontrolovat, byl ještě brutálnější než kdy dřív.
Když žák předčil svého učitele
V té době už měl po boku Františka Mrázka. Chlapíka, který Bělu okouzlil svým obchodním talentem, ale také nemilosrdností, se kterou byl ochoten vykonávat jeho „prosby“. Tihle dva se potkali už během vlády komunistů v hospodě, kde Mrázek Bělovi nabízel masové konzervy, které vyrobila jeho jinak velmi slušná a počestná rodina. Mafiánovi se Mrázek zalíbil natolik, že ho nakonec oslovil a začal s ním podnikat. Nejdřív šlo o dovoz a prodej hodinek, videí a videokazet a dalšího špatně dostupného zboží. Později se jejich spolupráce rozšířila.
Znovu je spojila divoká privatizace, kdy měl Běla fungující mafiánskou strukturu a Mrázek se rád zapojil. Nakonec však žák přerostl svého učitele a Mrázek si na špinavou práci začal najímat Bělu a jeho „vojáky“. Jenže jak už to tak bývá, mezi oběma muži se brzy začaly objevovat spory. Nejčastěji šlo samozřejmě o peníze.
Konec mafiánského bosse a zrod nového krále
Dnes už se asi nedozvíme, kdo stál za smrtí Antonína Běly. Spousta lidí má však za to, že to byl právě František Mrázek. Na druhou stranu mafiánský bos měl problémy i s arménskou mafií, takže za jeho koncem klidně mohli stát i oni. Každopádně jeho poprava byla jako vystřižená z filmů o gangsterech. Do baráku vnikla parta lidí, jeden šel nahoru, měli kukly a drželi v jedné místnosti tu část rodiny, která tam zůstala. Další člověk stál u branky, další na dvorku a čekali, až přijede Antonín Běla,“ vyprávěl v dokumentu Polosvět světských novinář Jaroslav Kmenta.
Když Běla dorazil, zasypala ho salva ze samopalů. Neměl šanci přežít, doslova ho provrtalo několik desítek střel. Paradoxně za jeho smrtí stály chorvatské samopaly Agram 2000. „Ty zbraně jsem tu prodával jenom já, všechny jsem koupil já, asi dvacet kusů. Když jsme s policejním týmem TEMPUS dávali dohromady, kolik zbraní jsem kam prodal, na počty kusů to přesně vycházelo, že to šlo od Fandy Mrázka,“ tvrdil po letech Bělův syn Jaroslav. Definitivní důkaz, že za Bělovou smrtí stojí Mrázek? Možná ano, možná ne. Každopádně Mrázkovi nic nebránilo v tom, aby se stal novým králem podsvětí.
Zdroje: idnes.cz, dvojka.rozhlas.cz, expres.cz, ctidoma.cz, blesk.cz, poznatsvet.cz, Hlasy zločinu