Hlavní obsah
Lidé a společnost

Smrt Vlastimila Brodského překvapila i elitního lékaře. Plánoval to, když odvezl milovaného psa?

Foto: Profimedia (koupená licence)

Vlastimil Brodský byl dlouholetý člen hereckého souboru Divadla na Vinohradech

Herec Vlastimil Brodský měl během života depresivní sklony a trápily jej úzkosti. Mnoho lidí o tom vědělo. Přesto nikoho ani ve snu nenapadlo, že by si mohl sáhnout na život. Bohužel se to ale stalo.

Článek

Vlastimil Brodský (†81) se narodil do rodiny úředníků, avšak jeho rodiče byli i přes své povolání nadšenými ochotníky. Mladého Vlastimila to zpočátku k divadlu vůbec netáhlo, jelikož mu bylo mnohem bližší tancování. Během svých studentských let na gymnáziu si dokonce přivydělával tím, že po nocích stepoval v barech. Na dráhu tanečníka se ale ani přes tuto skutečnost nevydal, raději zvolil školu hereckou. Poté začalo jeho působení v mnoha různých divadlech napříč Prahou. Na jevišti se vždy dokázal vcítit do postav.

Film a dabing

Jeviště v divadlech samozřejmě nebyla jedinými místy, kde Vlastimil Brodský předváděl svůj herecký um. Od roku 1946 začal působil i jakožto filmový a seriálový herec. Jen si vzpomeňte třeba na Karla IV. ze snímku Noc na Karlštejně (1973) nebo Rozmarné léto (1968). Mnoho let pak Vlastimil Brodský působil také v Československém rozhlase, kde svůj hlas propůjčil oblíbenému skřítkovi Hajajovi, který předčítal dětem pohádky na dobrou noc.

Kromě práce v rozhlase také daboval. Jeho hlas je neodmyslitelně spojený například s taťkou Šmoulou. Vlastimil Brodský během svého života obdržel mimo jiné také řadu významných ocenění, včetně Národní ceny NDR (1975), kterou v té době u nás obdržel skutečně málokdo.

Ženy jej zbožňovaly

Přestože Vlastimil Brodský vypadal na první pohled jako neviňátko, co neumí ani do pěti napočítat, ve skutečnosti se v něm skrývalo obrovské charisma. Díky tomu tak jeho kouzlu propadla nejedna žena. Ve své době tvořil hereckou partu spolu s dalšími známými muži, konkrétně s Vladimírem Menšíkem, Stanislavem Zindulkou a Miroslavem Horníčkem, avšak nejvíce obletovaným ženami byl právě on.

Jeho první velikou láskou byla o jedenáct let mladší herecká kolegyně Jiřina Jirásková. Jejich tehdejší vztah byl dokonce natolik vážný, že se měli brát. Asi týden před samotným obřadem ale Vlastimila přepadly pochybnosti a veselku narychlo zrušil. Tehdy přišel s výmluvou, že tak koná kvůli smrti babičky, protože je mu hloupé se veselit krátce po tak smutné události, avšak Jiřina mu to nikdy nevěřila.

Brodský se oženil

Po rozchodu s Jiřinou Jiráskovou se dal pak Vlastimil dohromady s Boženou Křepelkovou, tanečnicí a baletkou, které se přezdívalo Bíba. S ní měl Vlastimil syna Marka. Manželství mezi Bíbou a Bróďou ale nakonec skončilo rozvodem. Vlastimil se totiž zakoukal do mladičké Jany Brejchové, se kterou jej nakonec seznámil režisér Oldřich Lipský . Ačkoliv jejich milostné vzplanutí bylo oboustranné a Vlastimil si chtěl vzít Janu za ženu, herečka se sňatku dlouho bránila.

Své ano si ale nakonec přeci jen řekli, a to v roce 1964 na pátek třináctého. O čtyři roky později pak přivedli na svět dceru Terezu Brodskou, taktéž v současnosti velice oblíbenou herečku. Jejich manželství pak po osmnácti letech skončilo rozvodem. Jana se totiž s Vlastimilemčím dál více nudila a navíc se zamilovala do herce Jaromíra Hanzlíka.

Doktor nic netušil

Po rozvodu s Janou Brejchovou pak Brodský ještě nějaké ženy měl, ovšem nejednalo se o nic úplně vážného. Před oltář už se každopádně znovu nepostavil. Jak již bylo řečeno v úvodu, Vlastimila Brodského celý život trápily různé úzkosti a melancholické nálady. Často dokonce žertoval na téma smrti, avšak všichni to považovali za pouhé vtípky. Vždycky totiž poté ještě dodal dovětek, že má sebe na něco takové až moc rád. I proto se zpočátku myslelo, že ho někdo zavraždil. Jen málokdo byl ochoten si připustit, že by „Bróďa“ otočil zbraň sám proti sobě.

K sebevraždě ho nakonec podle všeho donutily nejen deprese, ale i strach ze stáří a pocit, že zůstane svému okolí na obtíž. Jedním z posledních lidí, kteří s hercem před jeho smrtí mluvili, byl jeho přítel a českolipský lékař Miroslav Čerbák. Ve Slunečné, kde měla legenda československého filmu chalupu, strávili pěkný večer v hospůdce. Nálada byla velice dobrá a družná. Bylo to obyčejné hezké povídání mezi lidmi, co se mají rádi. Povídání bez stínu tušení, že to je naposledy. Jsem přesvědčen, že ani Bróďa v té době nevěděl, co jeho i nás čeká,“ tvrdil elitní lékař Čerbák, který před lety vedl tým doktorů, jenž se staral o zdraví exprezidenta Václava Havla. Ani on tedy na Brodském nic nepoznal.

Proč odvážel milovaného Huga?

Během večeře se Brodskému udělalo nevolno, ale trval na tom, že se jídlo musí dojíst. Čerbák s manželkou ho pak doprovodili na chalupu, herec v klidu usnul. Zůstal s ním jeho řidič, aby na něj dohlédl. Další den ráno bohužel svůj život ukončil, když se na své milované chalupě zastřelil v době, kdy šel jeho řidič nakoupit. Je však velká otázka, jestli Brodského sebevražda byla opravdu tak spontánní, jak si někteří lidé, včetně zmíněného lékaře, mysleli.

Zajímavé totiž je, že den před sebevraždou odvezl svého psa Huga, kterého zbožňoval, na hlídání ke známým do Sloupu v Čechách. Tato věc zase mohla naznačovat, že odchod ze světa plánoval. Proč jinak by přeci zvíře, od kterého se prakticky nehnul, vezl pryč? Je to zkrátka stále tak trochu záhada. Ale ať to bylo jakkoli, celou pravdu už se asi nikdy nedozvíme.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz