Článek
Když si Vladimír Menšík bral svou velkou lásku Věru, vypadalo to jako dokonalá pohádka. Tím spíš, když se jim v roce 1955 narodil syn Petr. Jenomže idylka velmi rychle skončila. Legendární herec potřeboval volnost ke svému bohémskému životu. Rodinná pohoda do toho zkrátka nezapadala. Veškeré plány jeho manželky pak vzaly definitivně za své, když se všichni přestěhovali do Prahy.
Vladimír Menšík svoji partnerku miloval, stejně tak ale zbožňoval nekonečné flámy, večírky a společenský život. Paní Věra ho několikrát upozorňovala, že se s ním rozvede, on si z toho ale nic nedělal. Dokonce ve chvíli, kdy se mu do rukou dostaly rozvodové papíry, považoval to za žert. Manželství už však zachránit nešlo. On zůstal v hlavním městě, partnerka s dětmi Petrem a Vladimírou se vrátila do Brna.
Podnikání mu nevyšlo
Petr Menšík se vždycky chtěl vypadat ve stopách svého otce. Dvakrát se pokusil dostat na JAMU, ani jednou ale neuspěl. Po revoluci se mu však otevřely nové možnosti. V Brně si otevřel kavárnu a nazval ji po svém slavném tatínkovi. Třináct let se pral, pak ale musel podnikání zavřít, protože zkrachoval. „Konkurence, vysoké náklady a už se to nedalo utáhnout,“ vysvětloval v pořadu Show Jana Krause s tím, že pořídil statek u Telče, kde žije spolu se synem. „Dělám mu tam takového komorníka, stavím, peru, žehlím, peču, venčím psa.“
Jenomže některé věci se podle všeho mají jinak. „Jde o letitý spor. Pan Menšík měl prostory dlouhodobě v pronájmu. Před jeho koncem vše najednou zavřel a přestal komunikovat. Byl prakticky nezvěstný,“ uvedl mluvčí Magistrátu města Brna Pavel Žára. Vydělané peníze měl totiž Petr Menšík prohýřit, když propadl alkoholu. „Po čase jsme prostory, ve kterých ještě nějaké své věci nechal, museli nechat soudně otevřít a vyklidit, abychom je mohli znovu pronajmout,“ doplnil mluvčí.
Dal mi radu do života
Po Petru Menšíkovi se pak slehla zem. Dlouho se o něm prakticky nic nevědělo, než se před lety objevil právě v show Jana Krause. Pohled na něj vyvolal otázky, jestli jde ve šlépějích svého tatínka. Kruhy pod očima, hubený, popelavá tvář. Na druhou stranu geny nemohl zapřít ani ve chvíli, kdy odříkávala historku, kterou s hereckou legendou jako dospívající kluk prožil.
„Když mi bylo čtrnáct, vzal mě táta na čtrnáct dní do Luhačovic, kde mě poprvé seznámil s alkoholem. Tehdy jsem nevěděl, že i chlapi mají své dny. Táta už jo. Dopili jsme Becherovku a táta říkal teď dělej vše po mně. Jdi do koupelny, namoč dva ručníky studenou vodou. Lehni si vedle mě, dej si ručníky na čelo a sténej. Dal mi radu do života, že v těchto stavech mi nikdy nikdo nepomůže. Vždy si musím pomoct sám.“ I když jde vlastně o dost vážnou věc, Menšík mladší pojetím a stylem vyprávění dokázal publikum rozesmát.
Alkohol se jim stal osudným
Právě kvůli alkoholu se Petr Menšík dostal na dno, byl se i léčit. „Dlouho jsem si to nepřipouštěl. Pak jsem se jednou vracel z dvoudenní pařby. Během vteřiny mi začaly téct slzy a já si uvědomil, že jsem úplně v p**eli,“ zavzpomínal na minulost. I v tomto ohledu ho tak dohnal osud jeho otce.
Také Vladimír Menšík měl totiž obrovské problémy s alkoholem. „Tak jako si někdo přeje mít chatu, auto nebo milou a málomluvnou ženu, přál jsem si od jisté doby přestat pít. Ovšem na druhé straně jsem si dost dobře nedovedl představit, že bych při tom nepil… Dnes a denně jsem si namlouval, že když si řeknu DOST!, přestanu pít. Byl jsem tedy jaksi stále načasován, jenom doba se mi pokaždé zdála málo příhodná,“ popisoval Vladimír Menšík.
Zdroje: lidovky.cz, krajskelisty.cz, dotyk.cz, ahaonline.cz, blesk.cz, kafe.cz, pořad Show Jana Krause