Hlavní obsah
Bydlení

Jak žije Jaroslav Dušek: Postavil vlastníma rukama hliněnou chalupu. Stála ho jen 300 tisíc

Foto: WikimediaCommons/CC-BY-SA-2.5/Ben Skála

Jaroslav Dušek je samorost, a proto ho mají lidé rádi, ale najdou se i tací, jenž ho kritizují.

Úkol zněl jasně - postavit ekologický dům, který bude ve stoprocentním souladu s přírodou. Herec Jaroslav Dušek tak svolal partu kamarádů a zanedlouho si mohl užívat klidu v hliněné chalupě.

Článek

Když se řekne jméno Jaroslav Dušek, mnohým se v dnešním době vybaví spíš hodně svérázný člověk s kontroverzními myšlenkami než úspěšný herec. Podobné nálepce si ale jde tak trochu naproti a vlastně mu to ani nevadí. Nikdy nechtěl být typickým členem mainstreamu, chce si žít po svém, a tak je to zcela v pořádku.

Však co je komu do toho, že pije destilovanou vodu, či si v případě bolesti hlavy udělá klystýr. Nikomu tím neubližuje a nikoho ani nenutí, aby jeho životní cestu následoval. Ono na druhou stranu, jeho životní styl prostě není pro každého.

Speciální systém Superadobe

O Jaroslavovi Duškovi se ví, že je schopen si povídat s vodou, jednoduše cítit velké propojení člověka a matky přírody. Když tak před lety stavěl netradiční dům z pytlů naplněných zeminou, hodně dbal na ekologickou stránku celého projektu. Žádné jeřáby a bagry, holé ruce několika přátel bohatě stačily.

Herec se svou partou postavili dům podle systému „Superadobe“, který vymyslel architekt Nader Khalili. Ten studoval v Africe levné způsoby bydlení z přirozených materiálů. A v České republice postavil první rotundu tohoto stylu právě Jaroslav Dušek, přičemž nějakou dobu sloužila jako domov slečně Renatě, hercově dlouholeté kamarádce.

Systém Superadobe je technologie, která primárně slouží k rychlému postavení obydlí v případě nějaké přírodní katastrofy či třeba i války. Funguje tak, že se ručně pomocí hliněné směsi naplní pytle a postupně se vrství na sebe do tvaru kruhu. Spojují se pak ostatním drátem, díky čemuž ve finále vznikají dočasná, ale i trvalá bydlení, které navíc mají potenciál odolat různým povětrnostním vlivům.

Chce žít v souladu s přírodou

Dušek se pro podobnou stavbu rozhodl na popud svého kamaráda Honzy. „Tenkrát mi doporučil různé odkazy na internet, a když jsem začal shromažďovat informace o této technice, zjistil jsem, že suma, za kterou se dá takový dům postavit, nebude nijak závratná,“ popsal Dušek. Původně se mělo stavět jen týden, ale nakonec stavba trvala celý měsíc. Se stavbou mu pomáhali jeho přátelé.

Jakmile doskládali pytle s hliněnou směsí, završila se celá stavba kopulí polykarbonátu. Poté bylo ještě třeba stavbu zaizolovat a zakrýt plachtou. Tím skončily práce s hrubou stavbu a přešlo se na interiér. V domku se položila podlaha a do předpřipravených forem ve zdech se zasadila okna. Pod samotnou kopulí si pak Dušek vybudoval patro na spaní.

S cenou by uměl jít ještě dolů

Herec myslel i na případné chladné zimy a v chalupě jsou tak netradiční kamna. Dušek ještě krátce poté, co měl hotovo, plánoval do budoucna přistavět saunu. Zda tak učinil, je záhadou. Celá pomyslná rotunda nakonec Jaroslava Duška vyšla přibližně na 300 tisíc korun. Za takovou cenu dnes samozřejmě žádné bydlení po republice nekoupíte, a to ani v těch nejlevnějších oblastech, jako je Most či Litvínov.

„Kdyby za mnou dnes někdo přišel, dokázal bych mu poradit, jak to udělat ještě levněji. Jen je potřeba všechno dobře připravit a sehnat předem,“ dodal Dušek před lety. Dodnes plod své práce užívá, přičemž jeho hliněný domek leží v Jindřichovicích pod Smrkem. Slouží i jako místo pro setkávání lidí se stejnými zájmy. Učí v něm o alternativních stavebních technikách a ekologickém životě obecně.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz