Hlavní obsah
Lidé a společnost

Jan Kanyza se roky zbavoval cejchu spolupracovníka StB, měl donášet i na Jandáka. Soud ale vyhrál

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Wikimedia Commons/CC-BY-SA-4.0/VitVit

Soud se táhl dlouhé roky, Kanyza ale nakonec vyhrál, jeho jméno bylo ve svazcích StB neprávem.

Dlouhé roky trvalo, než známý herec Jan Kanyza očistil své jméno, které bylo na seznamu spolupracovníků StB. Na koho měl donášet? Nakonec se ukázalo, že je to bohapustá lež.

Článek

Všechno začalo před dlouhými devatenácti lety. Herec Jan Kanyza měl uvést pro Českou televizi, že byl v minulosti několik let ve spojení s komunistickou Státní bezpečností (StB). Tehdy popsal, že to dělal proto, že z ní měl strach.

Sám herec ale krátce na to uvedl, že se proti tvrzení, že byl spolupracovníkem StB tvrdě ohrazuje. „Řekl jsem pouze, že jsem byl dlouhodobě předvoláván a opakovaně vyslýchán. Nikdy jsem žádnou spolupráci neodepsal a nikdy jsem nikomu vědomě neublížil,“ nechal se slyšet v rozhovoru pro Novinky.

Jandák jako začátek

Jedním z lidí, na které měl Jan Kanyza donášet, byl i Vítězslav Jandák. Právě on se během rozhovorů s MF DNES a Lidovými novinami v roce 2005 svěřil, že se svým čerstvým zážitkem. Měla za ním přijít Česká televize a požádat ho o komentář k chystanému dokumentu o Kanyzovi.

„A já říkal: Aha, asi točíte, jak maluje. A oni řekli: Ne, pane Jandáku. Točíme, že vás měl pan Kanyza udávat Státní bezpečnosti,“ popsal bývalý ministr kultury, co mu měli novináři české televize říct.

Kanyzův svazek měl číst historik Pavel Žáček, který to podle webu iDnes udělal na žádost České televize. „Můžu říct zhruba tolik – ten svazek má dvě stě stran. A to svědčí o tom, že vztah mezi ním a příslušným útvarem Státní bezpečnosti Praha nebyl marginální,“ řekl Žáček. Proti Kanyzovi tehdy mluvil i další herec Pavel Landovský. „Nechal jsem si vytáhnout seznam svých udavačů. A Kanyza je hned z kraje,“ uvedl.

Foto: Wikimedia Commons/CC-BY-SA-3.0/David Sedlecký

Jan Kanyza na Vítězslava Jandáka nikdy nedonášel, soud mu dal za pravdu.

Krycí jméno Honza

Kanyza byl v každém případě skutečně na jednom ze seznamů spolupracovníku StB. Veden byl jako agent s krycím jménem Honza. Svazek v té době vedla část Státní bezpečnosti, která se soustředila na boj proti vnitřnímu nepříteli, a to v letech 1975 - 1983.

Herec se pochopitelně začal proti takovým nařčením bránit. Vyústilo to v poměrně složitý a roky dlouhé soudní spor. „Estébáci ho kontaktovali, obtěžovali, předvolávali. Ale odolával, určitě na nikoho nic nedonášel. To je stoprocentní,“ hájila ho od začátku jeho dlouholetá manželka Žofie Kanyzová.

Své jméno nakonec očistil

V květnu roku 2006, tedy o rok později Pražský městský soud rozhodl, že byl herec evidován ve svazcích StB neoprávněně. Ministerstvo vnitra, jež oficiální seznamy spolupracovníků StB spravuje, se ale odvolalo k vrchnímu soudu, který mu dal v prosinci 2006 zapravdu.

Vše se tak dostalo až k Nejvyššímu soudu, který v roce 2009 vyhověl dovolání Jana Kanyzy a rozhodnutí pražského vrchního soudu zrušil. Důvodem bylo, že pražský soud chyboval a při hodnocení důkazů musí případ prozkoumat znovu.

Definitivní vítězství si Jan Kanyza připsal v srpnu roku 2010, kdy pražský městský soud vyhověl jeho žalobě. Rozsudek se stal pravomocným o tři měsíce později.

Archiv bezpečnostních složek (ABS) tak musel vymazat z webového seznamu spolupracovníků komunistické Státní bezpečnost jeho jméno. Pro herce to tehdy musela být obrovská úleva, muselo být pro něj složité mít podobný cejch, navíc zcela neoprávněně.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz