Článek
Normalizační seriál Chlapci a chlapi se dodnes reprízuje na českých televizních stanicích. Přitom měl premiéru už v roce 1988, tedy ještě za dob komunistické diktatury. Jednou z nejvýraznějších postav seriálu byl vojín Ctibor Voříšek, kterému ale nikdo neřekla jinak než „Kyslík“.
Stal se veřejně známým
Právě tato role získala herci Vladimírovi Javorskému velkou popularitu, stal se veřejně známým. Že by ale měl na roli Kyslíka příjemné vzpomínky, to se říct nedá. Dlouho mu trvalo, než se se této nálepky zbavit.
„Vzpomínám na to jako na prokletí. Je to tak neuvěřitelně neustále živá věc, že to pořád člověk slyší. To se ale tak někdy stane, nějaká ta figura se na člověka lípne a pak s tou visačkou žije. Já s tím ale ani nic dělat nechci, učím se s tím žít,“ cituje jeho slova web Deník.
Kvalita převažuje nad kvantitou
On sám ale vždy cítil, že má schopnosti být víc, než jen hercem jedné role. Však měl za vzor velikána Vlastu Buriana a to nejen jako herce, ale i jako člověka. „Už v dětství, když byly filmy pro pamětníky, jsem musel být doma, abych se koukal,“ popsal moderátorce Tereze Kostkové v pořadu Blízká setkání.
Nemá smysl hodnotit, zda se kvalitou svých hereckých výkonů někdy legendárnímu Burianovi přiblížil. Na druhou stranu je neoddiskutovatelným faktem, že byl v roce 2004 pozván na slavnostní předávání filmových cen Oscar do americké metropole Los Angeles.
Nebyl tam ale jen proto, aby se zaplnilo jedno prázdné místo v sále, byl totiž nominován za svůj famózní herecký výkon v hlavní roli amerického filmu Most. Tehdy sice sošku Oscara nezískal, ale byl to pro něj zážitek, na který bude vzpomínat do konce života.
Role outsiderů mu nevadí
O sedm let později už slavil úspěch alespoň na české filmové scéně. V roce 2011 totiž získal Českého lva za nejlepší mužský výkon v hlavní roli ve filmu Poupata. Role Jardy, tedy zanedbaného slabocha a závislá mu neskutečně sedla.
„Role outsiderů mi nevadí, spíš naopak. Jarda je starší, než byli ti předchozí, má rodinu a je závislý. Prostředí, ve kterém se příběh filmu odehrává, je navíc velice blízké tomu, co znám z dětství. Tedy prostředí průmyslové Ostravy,“ řekl novinářům.
Podobné role získává ale nejspíš tak trochu, protože jim jde naproti. Je to trochu samorost, který rád chodí s dlouhými vlasy. V barbershopu ho nikdy nepotkáte, protože si je nechává ostříhat jen v případě, že to vyžaduje jeho role.
Hercem se stal omylem
Původně přitom Vladimír Javorský neplánoval být hercem. Jako malý chlapec doma mamince rád opravoval její poničení šperky a lákalo ho stát se zlatníkem. A jelikož v mnoha prstýncích byly zajímavé kamínky, zajímala ho i geologie. Dokonce jednu dobu plánoval, že je začne hledat na Uralu. Krásné kameny ho ale nepřestaly zajímat dodnes. Jakmile nějaký hezký uvidí, rád se pro něj sehne.
Herec také oplývá velkou inteligencí, plynule ovládá hned pět světových jazyků. Javorský se domluví anglicky, německy, francouzsky, polsky a rusky. Jelikož rád poznává nové kultury, chodil i na lekce čínštiny. Studování jazyků ho baví dodnes, našel svůj systém, jak se je učit.
Zdroje: zeny.iprima.cz, denik.cz, super.cz, onlymen.cz