Článek
Pěvecká kariéra Karla Gotta trvala takřka šedesát let. Tak dlouho dělal radost svou hudbou všem svým příznivcům. Mnozí mu mají za zlé, že šel každému režimu na ruku, a proto měl možnosti, jako mnoho jeho kolegů ne, ale pořád platí, že ho většina národa milovala, a dodnes na něj s láskou vzpomínají.
Boháč už během totality
Faktem ale je, že už během totality vydělával peníze, o kterých si mohli jiní zpěvák nechávat jen zdát. Byl tak trochu vyvolený, a klidně mohl koncertovat i v západním Německu. Třeba v roce 1982 s Orchestrem Ladislava Štaidla brali 160 tisíc korun.
Největší část této částky utržil Karel Gott, který měl mít 112 tisíc korun, zbytek si pak rozdělil Ladislav Štaidl, saxofonista Felix Slováček, klavírista Rudolf Rokl či baskytarista Ondřej Soukup. „Karel měl za jeden koncert 70 procent a já dvě a půl procenta, což tehdy bylo asi 250 západoněmeckých marek, v přepočtu asi 4 tisíce korun a to bylo myslím velmi krásný. Kapelník Láďa Štaidl to rozděloval velmi spravedlivě,“ popsal Ondřej Soukup v pořadu PopStory.
20 koncertů Františka Janečka
Stejně jako mnoho dalších hudebníků to Karel Gott neměl snadné pro revoluci. Všichni, kdo byli za komunismu v kurzu, totiž byli najednou nechtění.
„Karel v té době bral za vystoupení dva tisíce korun a já mu řekl, že mu rád uspořádám koncert, za který mu dám sto tisíc. On úplně vyskočil, že to není možné, že nás pomluví, že chceme moc peněz,“ popsal producent František Janeček v knize Takový byl Karel Gott.
I když to ale vypadalo jako předem prohraná mise, Karel Janeček to zkusil, a dokonce tehdy domluvil rovných dvacet koncertů. Tehdy se ještě platilo všechno v hotovosti, a když Gottovi přinesly kufr, ve kterém byly dva miliony, jen těžko hledal slova. Nevěřil, že se něco takového může podařit.
Miliony naskakovaly obrovskou rychlostí
V dalších letech Karel Gott produkoval jeden hit za druhým, hrál na koncertech, a to prakticky až do roku 2015. Byl čím dál oblíbenější a pochopitelně si tak mohl za vystoupení říkat o obrovské sumy. Neměl problém vyprodávat velké haly, stovky tisíc tak lítaly, jako by se nechumelilo.
Během své kariéry dokázal prodat více než 50 milionů alb, z toho hned 20 milionů v zahraničí, kde byl také velmi oblíbené. Z toho měl samozřejmě další obrovské sumy peněz.
Pět let po smrti, ale stále vydělává
Jeho písně se dodnes denně hrají v rádiích, využívají se do filmů, muzikálů. Dnes tak jeho hudba stále generuje nemalý zisk, tantiémy mají dokonce vydělává asi 8 milionů korun rovně. Karel Gott pochopitelně věděl, že po něm jednou zbude obrovské jmění. Dědictví tak vyřešil už několik let před smrtí.
Dcerám Dominice a Lucii věnoval v hotovosti 6 milionů korun, musely se ale vzdát dědického práva. Jedinými dědici tak zůstaly manželka Ivana s dcerami Charlotte-Ellou a Nelly Sofií. Ještě před dvěma lety to přitom vypadalo, že celé dědické řízení Dominika Gottová napadne.
Další miliony nebudou
„Dominika tvrdí, že v době, kdy podepsala takzvanou smlouvu o vyrovnání, byla pod vlivem antidepresiv, předepsaných ve Finsku. Navíc tvrdí, že k tomu podpisu byla vlastně dotlačena,“ citoval tehdy svůj zdroj web Extra.
O pár měsíců později ale snahu získat ještě nějaký ten milion na své konto vzdala. „Rozhodla jsem se, že už to nebudu řešit! Kdo se chtěl napakovat, se napakoval. Myslím, že by se táta divil,“ svěřila se webu Aha.
Zdroje: blesk.cz, zeny.iprima.cz, tn.nova.cz, vipstar.cz, idnes.cz