Článek
Letos v říjnu tomu bude přesně šest let, co svět opustil legendární a národem milovaný zpěvák Karel Gott. Narodil se 14. července 1939 v Plzni a to jako jediné dítě pozdějšího náměstka ministra těžkého průmyslu Karla Gotta. Jeho maminkou pak byla Marie, rozená Valešová. V dětství měl Karel blíže k mamince, která ho v lásce k hudbě podporovala. Naopak vztah s otcem byl lehce komplikovaný a cestu si k sobě našli až v dospělosti.
Netradiční záliba
Karel Gott měl netradiční zálibu. Fascinovala ho atmosféra pohřbů, na které velmi rád chodil. „Pokud jsem měl v útlém dětství nějakou vášeň, byly to smuteční obřady,“ popsal ve své autobiografii z roku 1968. Těšil se na pohřeb každého občana, tedy kromě těch, které se týkaly jeho rodiny a příbuzných.
„Doprovázel jsem každého až k vykopané jámě, nad níž farář pronášel smuteční řeč, které jsem nerozuměl. Ale mne k slzám dojímala,“ cituje jeho slova web Expres.
Na jednotlivých pohřbech měl svou jasnou úlohu, byl totiž tím, kdo se snažil uklidňovat všechny smutné osoby kolem sebe. Byl vlastně taková jejich psychická podpora. Podobné události. Tak vyhledával cíleně.

Karel Gott s manželkou Ivanou Gottovou, která dodnes s láskou pečuje o jeho odkaz.
Organizoval pohřby i sám
Zajímavostí je, že pokud se dlouho žádný pohřeb nekonal, začal Karel Gott organizovat vlastní. Našel třeba nějakou přejetou kočku nebo zmrzlou vránu a vystrojil ji slavnou poslední cestu. „Rodiče i strýc si tehdy mysleli, že jsem nenormální,“ cituje jeho slova web Blesk. Pohřby si dokonce i maloval.
Hodně času v dětství strávil Karel Gott u své babičky, která bydlela na venkově. Kdykoli o ni zpěvák mluvil, vždy to bylo jen v pozitivním. Právě čas strávený s babičkou se také promítl do jeho hudební tvorby. Složil totiž o ní písničku Babička.
Jakmile ale dospěl, vše se jako mávnutím kouzelného proutku proměnilo. Karel Gott začal mít pohřbů plné zuby, protože na něj začaly působit depresivně. Hodně dlouho tak zvažoval, komu na pohřeb půjde a doprovodí ho na poslední cestě.
Stal se z něj třídní rebel
V době, kdy Karel Gott navštěvoval základní školu v Praze, už si našel i jednu normální zálibu, kterou bylo malování. Jeho nejlepším kamarádem se stal jistý Olda, který ho okouzloval svou nepoddajností vůči pedagogům, které sám Karel nikdy nebyl schopen. „Tehdy pro mě škola ztrácela význam a výklady u tabule mi připadaly suché a zbytečné,“ objasnil Gott, jak se z něj začal postupně stávat třídní rebel.
Státní pohřeb nakonec nedopadl
Když Karel Gott 1.října 2019 zemřel, národ plakal. Jeho pohřeb se konal 11. října 2019. Tehdy byl předsedou vlády Andrej Babiš a nejprve schválil státní pohřeb. K tomu ale nakonec nedošlo, protože tento typ pohřbu by měli mít jen prezidenti.
Nakonec tak došlo na pohřeb se státní poctami a k oficiálnímu rozloučení pro veřejnost došlo v paláci Žofín, kam přišlo okolo 50 000 občanů. Pouhý den po pohřbu se konala zádušní mše v katedrále svatého Víta na Pražském hradě. Té se zúčastnila rodina, ale i některé Mistrovi blízké celebrity jako Lucie Bílá nebo Jiřina Bohdalová.
Zdroje: expres.cz, blesk.cz, vlasta.cz, wikipedia.org, lifee.cz