Hlavní obsah

Britská vědkyně tvrdí, že Imane Khelif není žena

Tvrzení, že se Imane Khelif narodila jako žena, je mylné, i když má ženské pohlaví uvedené v rodném listě.

Článek

Když se rozpoutala mediální kauza boxerky Imane Khelif, hledala jsem články, které by vysvětlily, co to je intersexualita a také vědecké argumenty, které by potvrdily či vyvrátily názory genderových aktivistů a aktivistek. Jenže moc jsem toho nenašla. Možná je to také tím, že vědci, kteří se zabývají biologickým pohlavím a pohlavním vývojem člověka, nechtějí veřejně vystupovat mimo jiné proto, že se obávají obviňování z transfobie. Například Dr. Emma Hilton čelila stížnostem za její veřejná vystoupení a byla označena za transfobní proto, že používá pojmy „žena“ a „muž“. Myslím, že takto by veřejná diskuse neměla vypadat a měli bychom si stále připomínat pravidla kritického myšlení a skutečného dialogu.

Doktorka Emma Hilton je vývojová bioložka na univerzitě v Manchesteru, která studuje aspekty lidských genetických chorob. Působí v obecně prospěšné společnosti „Sex Matters“ a prostřednictvím článků a rozhovorů velmi srozumitelně vysvětluje veřejnosti i novinářům, jaké jsou biologické aspekty pohlaví, co je DSD (disorder of sex development), a jak lze na základě vědeckých zjištění stanovit kritéria pro sportovní kategorii žen.

Intersexualita, která je také označovaná jako DSD (disorder of sex development) byla dříve označovaná pojmem hermafroditismus, který se však už dnes nepoužívá. Jde o nesmírně složitou oblast, která zahrnuje různé varianty genů a různé typy vývoje. Je nutno zdůraznit, že jen některé formy DSD přináší mužské výhody do ženského sportu. Diskuse v tomto rozhovoru se týká pouze sportu a vědeckého vymezení sportovní kategorie žen, a v žádném případě se nedotýká občanských práv lidí s DSD ani trans lidí. Pokud v textu zmiňuji dotčené boxerky, používám ženský rod, protože se obě identifikují jako ženy.

Se souhlasem organizace „Sex matters“ dále v článku uvádím informace zveřejněné v jejich dokumentech. S ohledem na to, že jsem se v článku mohla dopustit chyb nebo zkreslení všem doporučuji přečíst si originální znění zde či si poslechnout jejich briefing nebo velmi zajímavý a srozumitelný rozhovor Andrew Golda s Dr. Emmou Hilton zde.

Je Imane Khelif žena?

Dr. Hilton dovozuje z prohlášení Mezinárodní boxerské asociace (IBA), že u této sportovkyně byly zjištěné chromozomy XY a Imane Khelif není žena, nýbrž DSD muž s chromozomy XY.

IBA v březnu 2023 diskvalifikovala Imane Khelif a Lin Yu-Ting z Mezinárodního šampionátu v boxu žen. K tomu uvádí ve svém stanovisku, že u nich byly provedeny „testy pohlaví“ v letech 2022 a 2023 a že dvě různé laboratoře vyhodnotily, že tyto boxerky nesplňují kritéria pro ženskou kategorii. Z prohlášení nepřímo vyplývá, že byly provedeny krevní testy, které prokázaly, že boxerky mají XY (mužské) chromozomy.

Lin Yu-Ting se vzdala práva na odvolání. Iman Khelif zahájila proces odvolání k Arbitrážnímu soudu pro sport, ale pak odvolání vzala zpět. Pokud by v její věci Arbitrážní soud rozhodl, byly by zveřejněny výsledky jejího lékařského vyšetření tak jako v případě atletky Caster Semenya, u které bylo zjištěno, že je DSD muž s chromozomy XY (varianta 5-ARD).

Co když mají tyto boxerky variantu DSD, která jim nepřináší mužské výhody do ženského sportu?

Není známo, jaký typ DSD tyto sportovkyně mají, a je třeba zvážit možnost, že obě boxerky mají variantu DSD, kdy jejich tkáně nejsou citlivé na testosteron. Vzhledem ke všem známým okolnostem (vysoká hladina testosteronu, abnormální síla úderů, fyzická konstituce) však tuto variantu s největší pravděpodobností nemají.

IBA i Mezinároní olympijský výbor uvedly, že tyto sportovkyně mají vysoké hladiny testosteronu, což v kombinaci s tím, že mají chromozom XY, ukazuje na to, že mají varlata. Lidé, kteří byli přítomni u tréninků Imane Khelif, uvedli, že v rámci tréninků nemohla boxovat s ženskými boxerkami, protože kvůli síle jejích úderů docházelo k jejich zranění a situace se vyřešila až teprve tehdy, když začala trénovat s muži. Tato, na ženu, abnormální fyzická kondice poukazuje na to, že její tělo reaguje na testosteron velmi efektivně.

Proč Mezinárodní olympijských výbor zařadil tyto sportovkyně do ženské kategorie, i když je Mezinárodní boxerská asociace diskvalifikovala?

Mezinárodní olympijský výbor převzal regulaci olympijského boxu v Tokiu a Paříži z důvodů údajné korupce v IBA. Následně zařadil tyto sportovkyně do ženské kategorie podle údajů o pohlaví uvedených v pasu a výsledky laboratorních vyšetření nevzal v potaz.

Co když byly laboratorní výsledky zfalšovány v důsledku korupce? Je možné věřit zkorumpované IBA s vazbami na Rusko?

Testy provedly dvě různé laboratoře. Pokud však měl Mezinárodní olympijský výbor pochybnosti o důvěryhodnosti provedeného vyšetření, měl nechat provést kontrolní vyšetření. Měl k tomu vážné důvody, neboť v boxu by mohlo dojít ke zdravotnímu ohrožení ostatních sportovkyň.

Jak probíhá biologický vývoj DSD člověka s chromozomy XY?

DSD je zdravotní stav, který zastaví vývoj reprodukčních orgánů u dítěte ještě před jeho narozením. Existuje zhruba 40 variant DSD a všechny jsou vzácné. Některé jsou zřejmé už po porodu, a některé se odhalí až v pubertě. U některých typů DSD je vzhled genitálií nejednoznačný a pohlaví dítěte nelze s jistotou určit bez dalšího testování. Tam, kde je omezený přístup k lékařské péči, může být určeno pohlaví dítěte chybně. To je případ varianty 5-ARD, která postihuje pouze muže.

Muži s touto variantou DSD mohou být po porodu mylně označeni a úředně registrování jako dívky, avšak v pubertě projdou mužským biologickým vývojem. Není to tak, že by se dítě s touto poruchou narodilo s vagínou či dělohou, pouze jeho vnější pohlavní znaky jsou dosti nejednoznačné. Dochází například k tomu, co se nazývá mikropenis nebo tyto vnější znaky vypadají spíše jako ženské vnější pohlavní znaky, kdy se místo penisu vytvoří jakási změť tkáně.

Jaké výhody mají biologičtí muži oproti biologickým ženám ve sportu?

Muži jsou v průměru vyšší, mají vyšší hustotu kostí, pevnější šlachy, více svalů, méně tělesného tuku a efektivnější výkon nohou vycházející z tvaru pánve. Mužská ramena jsou širší. Mužská krev přenáší více kyslíku na litr než ženská krev. Mužské srdce a plíce jsou větší. Účinky puberty na mužské i ženské tělo jsou většinou nevratné.

Jak lze odlišit ve sportu muže od žen?

Pokud má jedinec varlata, která produkují testosteron a jeho tělo na testosteron reaguje (zejména v pubertě), pak splňuje kritéria pro kategorii mužů a nesplňuje kritéria pro kategorii žen.

Proč by DSD sportovkyně nemohly využít svých genetických výhod? Sport přeci není spravedlivý. Spousta sportovců a sportovkyň vítězí díky genetickým odchylkám a výhodám.

Dokonce i Mezinárodní olympijský výbor uznává, že je ve sportu třeba rozlišovat ženskou a mužskou kategorii z důvodu biologických rozdílů mezi muži a ženami. Jak se vyslovil Arbitrážní soud pro sport, je toto rozdělení „přiměřené a odůvodnitelné“. Proto by měla být stanovena objektivní kritéria k rozlišení mužské a ženské kategorie.

Většina DSD variant má dopad do zdraví a plodnosti jedince, ne do sportovního výkonu. Zásadní výjimkou je ale DSD, které způsobí to, že je dítě mužského pohlaví po porodu nesprávně registrováno jako dívka. Vzhledem k tomu, jak enormní jsou mužské výhody v ženském sportu, není překvapivé zjištění, že se v ženském sportu nadměrně vyskytují DSD sportovkyně právě s touto variantou DSD.

Je to DSD varianta, kterou má výše uvedená Caster Semenya. Její mužské výhody byly důvodem pro to, aby Arbitrážní soud pro sport rozhodl, že DSD sportovkyním s 5-ARD může být zakázán přístup do ženských soutěží. Novináři často chybně označují tyto lidi jako ženy nebo jako „ženy s vysokým testosteronem“. Jsou to však muži s testosteronem v normálním mužském rozmezí. Jejich těla plně reagují na mužské hladiny testosteronu, které produkují.

Pokud mají některé ženy přirozeně vyšší testosteron, tak je to jen genetická výhoda, kterou jim nelze ve sportu upírat.

Testosteron je anabolický steroid, kterého mají muži až 20krát víc než ženy. Pokud biologická žena například trpí syndromem polycystických ovarií (PCOS), který způsobuje zvýšení hladin testosteronu, její hodnoty (3–4 nmol/l) dosáhnou jen zlomku mužských hodnot (10–35 nmol/l). Přirozeně vysoký testosteron u ženy není doping, i když poskytuje určitou výkonnostní výhodu. Ženy s PCOS jsou v ženském sportu hojně zastoupeny, ale to není kontroverzní, protože neprošly mužskou pubertou.

Testosteron nelze považovat za měřítko, protože existují muži s ženskými hodnotami testosteronu a ženy s mužskými hodnotami testosteronu

Důvod nízkých hladin testosteronu u mužských sportovců může být způsoben tím, že tito sportovci dopovali anabolické steroidy a před zahájením sportovní sezóny je vysadili, aby nebyli obviněni z dopingu. Ovšem jejich tělo v důsledku užívání steroidů snížilo produkci testosteronu a proto mají takto nízké hodnoty testosteronu.

Pokud jde o sportovkyně s mužskými hodnotami testosteronu, podle dosavadních zjištění jde téměř výhradně o DSD sportovkyně. DSD člověk, který má varlata (byť nesestouplá), která tvoří testosteron a jeho tělo na testosteron reaguje v pubertě stejně jako těla chlapců s normálním vývojem (růst svalů, srdce atd.), však nesplňuje kritéria pro sportovní soutěžení se ženami bez ohledu na to, co má uvedeno v rodném listě či pasu nebo že se identifikuje jako žena.

Může být řešením snížení hladin testosteronu u DSD sportovkyň nebo trans-sportovkyň?

Ne. Snížením testosteronu se sportovec nezmenší ani se nezmění jeho kostra. Svalová hmota může mírně klesnout, ale ne na úroveň žen. Jediný způsob, jak ochránit spravedlivou a bezpečnou soutěž pro sportovkyně, je vyloučit z ženské kategorie všechny sportovce, kteří prošli mužským fyzickým vývojem, i když byli při narození registrovaní jako žena nebo změnili úředně své pohlaví.

Jak to vnímají sportovkyně, že soutěží s biologickými muži?

Z anonymních rozhovorů se sportovkyněmi vyplývá, že se cítí umlčovány a poškozovány. Vnímají to tak, že pocity biologických mužů a jejich „právo na inkluzi“ do ženského sportu je upřednostňováno před jejich právem na bezpečí a férový sport. Kvůli právům těchto biologických mužů (trans-žen a DSD žen) jako by ženské sportovkyně a jejich práva nebyly vůbec relevantní.

Sportovkyně nemají mnoho možností, jak se bránit. Pokud se sportovkyně veřejně ohradí, jsou označeny za transfobní a mnohdy jsou umlčovány a zastrašovány.

Je to vina DSD sportovkyň, že se rozhodly soutěžit v ženské kategorii?

Nikoli. Je to vina Mezinárodního olympijského výboru, který preferuje ideologii před realitou. Mezinárodní olympijský výbor nestanovil jasná kritéria pro kategorii žen ve sportu, založená na vědeckém výzkumu. Podle Mezinárodního olympijského výboru splňují trans sportovkyně a DSD sportovkyně kritéria pro účast v ženské sportovní kategorii, pokud mají v pasu uvedené ženské pohlaví. Pokud se někdo řídí přesvědčením, že ve sportu na biologickém pohlaví nezáleží, že je rozhodující to, jak se člověk identifikuje, pak ignoruje důkazy. Naštěstí se to neděje ve všech sportovních organizacích, pouze v některých.

Ignorováním tohoto problémů Mezinárodní olympijský výbor ohrozil zdraví žen v kontaktních sportech, jako je box, kde soutěžily s biologickými muži. Mezinárodní olympijský výbor tím také neochránili DSD sportovkyně před mediálním lynčem a jejich dehumanizací a před veřejným propíráním citlivých informací týkajících se jejich těla.

Provádění testů na zjištění pohlaví může být pro sportovkyně ponižující a zasahující do jejich osobní integrity.

Dr. Hilton navrhuje, aby testování těch, kdo chtějí soutěžit v ženské kategorii, proběhlo ještě před zahájením vrcholové sportovní kariéry v době, kdy ještě nejsou veřejně známí. V případě DSD sportovkyň nestačí jen testování chromozomů, ale je třeba provést další genetické vyšetření. Podle Dr. Hilton by i tak šlo o poměrně nekomplikované laboratorní vyšetření vzorků krve, které by trvalo asi týden. Například vyšetření mutací genů, které řídí zdravý mužský vývoj chlapců v děloze a vyšetření, zda se produkují látky ke zpracování testosteronu. Takto lze zjistit, v jaké fázi mužského vývoje došlo k narušení a zda má člověk s DSD mužské výhody anebo tyto výhody nemá.

Zdroje:

Sex Matters (charitativní organizace pro lidská práva)

Sex Matters in sport: Media briefing and Q&A for journalists on the Olympic boxing situation and the science of DSDs in sport.

Wikipedie - Intersexualita

IBA Technical & compatition rules Tato pravidla definují pro účely soutěže muže jako jedince s chromozomy XY a ženy jako jedince s chromozomy XX. Podle těchto pravidel je IBA oprávněna podrobit boxery/ky náhodnému a/nebo cílenému genderovému testu.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám