Článek
V dnešní nejisté době je obranný a bezpečnostní sektor jedním z nejžádanějších v dnešní nejisté době. Proč? V době globálních konfliktů a rekordních státních rozpočtů na obranu se otevírají dveře společnostem s miliardovými kontrakty, technologickou dominancí a mocí diktovat tempo trhu. Jedná se o odvětví, kde nejistota přináší příležitosti a investoři, kteří vstoupí brzy, mohou vydělat více než jen stálý výnos.
Silný hráč z Itálie
Italská společnost Leonardo je jedním z největších výrobců v oblasti obranných, bezpečnostních a kosmických technologií v Evropě. Společnost je známá svým širokým zaměřením a její dominance je patrná zejména v souvislosti s výrobou vrtulníků, radarových systémů a obranných IT řešení. Díky silnému zastoupení v zemích NATO a rozsáhlému produktovému portfoliu má Leonardo stabilní postavení na trhu, a navíc současná zvýšená poptávka po moderních senzorech a bojových systémech významně podporuje jejich růst. To se odráží i ve vývoji ceny akcií, která se od začátku roku 2025 do poloviny března1 zvýšila o téměř 100 %1, čemuž výrazně pomohl i meziroční růst tržeb o 11,1 %.*
Francouzská technologická páteř
Další perspektivní technologickou společností je Thales Group, která je aktivní nejen v obranném sektoru. Působnost společnosti, jejíž cena akcií rovněž vzrostla o více než 90 %2, sahá do oblasti leteckého a kosmického průmyslu, kybernetické bezpečnosti a civilních řešení.* Společnost se vyznačuje silným zaměřením na vývoj komunikačních systémů a ochranu kritické infrastruktury. Při pohledu na faktory ovlivňující stabilitu a růst je v tomto případě klíčové vyzdvihnout francouzské státní zakázky, které přispěly k meziročnímu růstu konsolidovaného čistého zisku o 39 %, a také zapojení do projektů Evropské unie.
Německý lídr v pozemní technologii
Rheinmetall, největší výrobce pozemní techniky z Německa, se specializuje především na bojová vozidla, dělostřelecké systémy a munici. V poslední době jsme zaznamenali snahu německé vlády rozšířit ozbrojené síly, což samozřejmě hraje do karet společnosti Rheinmetall. V souvislosti s tím vzrostla cena akcií ve sledovaném období od začátku roku do poloviny března až o 140 %3 spolu s meziročním růstem tržeb o 35 %, čímž překonala již tak solidní růst konkurence.* Pokud bychom měli tuto společnost hodnotit, je jednoznačně evropským lídrem z hlediska výrobní a vývojové kapacity.
Motor francouzských inovací
Vzhledem k tomu, že diverzifikace je nezbytná, Safran působí jako přední dodavatel leteckých motorů, evakuačních zařízení a specializovaných optických systémů pro vojenské použití. Jak vyplývá z výběru předchozích společností, strategická výhoda v určité oblasti je naprosto nezbytná. Síla Safranu spočívá v tom, že úzce spolupracuje s GE na výrobě motorů pro letadla NATO. Zároveň se však podílí i na vývoji klíčových obranných technologií napříč EU. Další výhodou pro investora je, že cena akcií klesla přibližně o 20 %4oproti absolutnímu maximu, zatímco očištěné tržby, odrážející fundamentální pozadí společnosti, meziročně rostou o 17,8 %.*
Britský obranný gigant
Poslední na seznamu je největší britská obranná společnost BAE Systems, jejíž cena akcií roste o skromnějších 50 %5, ale zároveň poptávka po řešeních této společnosti roste o 32,4 %.* Hlavním předmětem podnikání tohoto giganta je výroba bojových vozidel, související elektroniky, námořních systémů a vojenského softwaru. Velmi důležité v tomto případě je, že společnost udržuje úzké partnerství s NATO, stejně jako s USA. To odráží její stabilní tok příjmů, který se obvykle odráží ve čtvrtletních výsledcích, které do určité míry ovlivňují vývoj ceny jejich akcií.
Závěr
Obranný sektor jako investiční kotva. Tyto společnosti zaujímají klíčové postavení ve vyváženém investičním portfoliu v rámci sektorové diverzifikace a v současném tržním prostředí také poskytují ochranu před poklesem cen předních amerických technologických společností. Toto, a neodmyslitelně i jejich finanční výkonnost, rostoucí objem objednávek a zapojení do dlouhodobých strategických projektů, z nich činí atraktivní příležitosti pro investory, kteří hledají stabilitu, dlouhodobý růst a diverzifikaci portfolia.
* Historická čísla nejsou zárukou budoucích výnosů.
Varování! Tento marketingový materiál není a neměl by být vykládán jako investiční poradenství. Údaje vztahující se k minulosti nejsou zárukou budoucích výnosů. Investování do cizí měny může ovlivnit výnosy v důsledku kolísání. Všechny obchody s cennými papíry mohou vést k ziskům i ztrátám. Výhledová prohlášení představují předpoklady a současná očekávání, které nemusí být přesné nebo jsou založeny na současném ekonomickém prostředí, které se může změnit. Tato prohlášení nezaručují budoucí výkon. InvestingFox je ochranná známka společnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s., regulované Národní bankou Slovenska.
1 Výkonnost ceny akcií společnosti Leonardo za posledních pět let: * https://tradingeconomics.com/ldo:im
2 Vývoj ceny akcií skupiny Thales za posledních pět let: *https://tradingeconomics.com/ho:fp
3 Vývoj ceny akcií společnosti Rheinmetall za posledních pět let: * https://tradingeconomics.com/rhm:gr
4 Vývoj ceny akcií Safran za posledních pět let: * https://tradingeconomics.com/saf:fp
5 Vývoj cen akcií BAE Systems za posledních pět let: * https://tradingeconomics.com/ba:ln
Prostředky: