Článek
Navzdory náročnému konkurenčnímu prostředí a nižší poptávce je Tesla stále největším výrobcem elektromobilů. Z nedávného oznámení výsledků však vyplývá, že prodeje jejích elektromobilů již druhé čtvrtletí po sobě klesly. Tesla navíc postrádá nový masový produkt, který by v nejbližší době zaručil růst zisku, což investory znepokojuje. S podobnými problémy se však potýká i širší technologický sektor.
Největší jednodenní pokles akcií za poslední 4 roky
Akcie společnosti Tesla se ve středu propadly o více než 12 % poté, co její zisk zklamal očekávání. Jednalo se o největší jednodenní pokles ceny akcií tohoto giganta od roku 2020, který z jeho tržní kapitalizace, jež nyní činí přibližně 700 miliard USD, smazal přibližně 300 miliard USD. Přestože celkové tržby meziročně vzrostly o 2 % na 24,9 miliardy dolarů, čímž mírně překonaly očekávání trhu, čistý zisk klesl o více než 45 % na 1,48 miliardy dolarů. * Předmětem obav byl také 7% pokles prodeje automobilů a snižující se ziskové marže. Hrubá marže klesla na 14,7 % z 18,1 % před rokem, což bylo pod očekáváním analytiků, kteří předpokládali 16,3 %. Vysoké náklady jsou důsledkem snižování cen za účelem zvýšení prodeje, poskytování pobídek k udržení poptávky, ale také masivních investic do umělé inteligence, stejně jako u ostatních velkých společností na Nasdaqu.
Zdroj: Investing.com*
Konkurence dýchá Tesle na záda
Elon Musk během svého projevu vyzdvihl produkty, jako jsou humanoidní roboti a autonomní taxíky, které však zdaleka nejsou něčím, co by mohlo v blízké budoucnosti přinést zisky. Tesla je koneckonců hlavně společností vyrábějící elektromobily, ale o nových cenově dostupnějších sériově vyráběných modelech, které tak zoufale potřebuje, jsme už dlouho neslyšeli. Výrobce elektromobilů sice neztratil vedoucí postavení v tomto odvětví a stále prodává nejvíce elektromobilů v USA, ale již delší dobu pociťuje tlak rostoucí konkurence ze strany domácích i zahraničních firem. Podle údajů společnosti Cox Automotive zaznamenala Tesla v první polovině roku 2024 v USA meziroční pokles prodejů plně elektrických vozů o 9 %, zatímco prodeje konkurentů vzrostly v průměru o 33 %. Firmě pravděpodobně nepomáhá ani stále větší vměšování jejího šéfa do politiky, protože i to může do značné míry ovlivnit preference zákazníků. Například podle průzkumů Pew Research mají stoupenci Republikánské strany, kterou Elon Musk podporuje, mnohem menší zájem o elektromobily (13 %) než voliči Demokratické strany (45 %).
Pokles technologických akcií způsobil problémy širšímu trhu
Akcie Tesly mají na trhu velkou váhu, a proto jejich pokles rezonuje celým technologickým sektorem. V současné době se však pohybuje na tenkém ledě i kvůli nejistotě ohledně návratnosti miliardových investic do umělé inteligence. Minulý týden také mateřská společnost Googlu, Alphabet, oznámila své hospodářské výsledky, které sice dopadly v podstatě podle očekávání, ale výhled na několik dalších čtvrtletí investory znejistil a akcie v reakci na to klesly o více než 5 %. Ve středu se index Nasdaq Composite propadl o 3,6 %, zatímco index S&P 500 ztratil za den 2,3 %. I přes mírný nárůst během čtvrtečního obchodování zakončily americké trhy den dalšími ztrátami. * Tento týden se očekávají hospodářské výsledky společností Microsoft a Amazon, které poskytnou širší pohled na možný budoucí vývoj.
Makroekonomické faktory
Nepříznivá situace na trhu nastala také v souvislosti s nejnovějšími makroekonomickými údaji v USA, konkrétně se zhoršením podmínek ve výrobním sektoru, když hodnota bleskového výrobního indexu PMI nečekaně klesla na 49,5 bodu oproti konsenzuálnímu odhadu 51,7 bodu. Zároveň byl ve čtvrtek překvapivě zveřejněn čtvrtletní růst HDP, který meziročně vzrostl o 2,8 %, zatímco očekávaný růst byl na úrovni 2 %. K nejistotě na trhu přispívá politický vývoj v USA před nadcházejícími prezidentskými volbami.
Závěr
Tesla se stále drží na vrcholu jako největší světový výrobce elektromobilů, ale s rostoucí konkurencí a neschopností uvést na trh masový produkt, který by generoval stálý zisk, může společnost brzy ztratit své postavení na trhu. Humanoidní roboti nebo autonomní taxíky jsou bezpochyby zajímavé koncepty, ale zatím jsou pouze ve fázi „experimentu“. Technologický průmysl je koneckonců o tom, co naznačuje jeho název - o vývoji nových technologií. Giganti jako Microsoft, Alphabet, NVIDIA nebo Tesla se dostali na vrchol zejména díky své nebojácnosti inovovat, což s sebou nese značná rizika.
Zdroj: Investing.com*
David Matulay, InvestingFox
Pozor! Tento marketingový materiál není a nesmí být chápán jako investiční poradenství. Údaje týkající se minulosti nejsou zárukou budoucích výnosů. Investování v cizí měně může mít vliv na výnosy v důsledku kolísání. Všechny transakce s cennými papíry mohou vést k ziskům i ztrátám. Výhledová prohlášení představují předpoklady a současná očekávání, která nemusí být přesná nebo vycházejí ze současného ekonomického prostředí, které se může změnit. Tato prohlášení nejsou zárukou budoucí výkonnosti. InvestingFox je ochranná známka společnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s. regulované Národní bankou Slovenska.
*Údaje týkající se minulosti nejsou zárukou budoucích výnosů.
Zdroje: