Článek
První stovka projektů jde do realizace, třetina už má stavební povolení. Cílem je stavět až 5000 nových bytů ročně navíc a konečně lidem nabídnout reálnou alternativu k předraženým komerčním nájmům.
Byty, které pomůžou lidem, ne developerům
Mladé rodiny, senioři, ale i lidi, co normálně chodí do práce a docela slušně si vydělávají, mají čím dál větší problémy své nájmy uplatit. Obce ale dlouho neměly jak stavět dostupné byty nebo jak opravovat ty, co jim ještě zbyly. Proto, že v minulosti své bytové fondy rozprodaly a financování oprav bylo složité. To se mi podařilo změnit. Státní fond podpory investic dnes už aktivně pomáhá obcím nejen s financováním, ale i s přípravou projektů.
Co to znamená pro lidi? Jednoduše to, že budou mít levnější nájmy. S obecními byty už nepůjde nijak podivně šmelit ani je rozprodávat kamarádovi kamaráda. To přímo ovlivní i ceny na trhu. Když si lidé budou moct vybrat mezi běžným komerčním bydlením a dostupnějším obecním, soukromí pronajímatelé budou muset zareagovat. Zkrátka už nebudou moct šroubovat ceny nájmů do neskutečných výšin a diktovat si všechny podmínky s vědomím, že být stejně udají. Lidí, kteří zoufale potřebují bydlet, je teď totiž mnohem víc než bytů. A když to nevezmou oni, vezme to někdo další.
Stavět se dá rychle a efektivně – pokud se to neblokuje
Už v testovací fázi v roce 2023 se postavilo během krátké chvíle 500 nových bytů. A i nové programy, které lidem nabídnou ještě výhodnější podmínky nájmu, jdou na dračku. Aktuálně běží asi stovka projektů za 5 miliard korun, u kterých se už obce pustily do výstavby dostupného bydlení. A téměř 90 procent z nich už má i stavební povolení. A mohli jsme být ještě dál.
To by ale ministerstvo financí pod vedením Zbyňka Stanjury nemohlo blokovat neustálými zásahy samotnou definici dostupného bydlení - kterou navíc stále ohýbali v neprospěch lidí a měst a naopak ve prospěch developerů. To jsem nakonec musel s Evropskou komisí vyjednat napřímo. Ministerstvo financí na to nemělo ani kompetence, ani know-how… a ostatně ani vůli.
Plán do budoucna: 7000 bytů ročně
Jestli ve Sněmovně projde i náš zákon o podpoře bydlení, který umožní obcím získat do portfolia i soukromé byty za výhodnějších podmínek, mohlo by přibýt každý rok dalších 2000 bytů. Celkem by tak ročně mohlo vznikat až 7000 bytů s levnějším nájmem navíc - to už je třetina veškeré bytové výstavby v Česku. A to se jen tak neztratí. Neříkám, že je to samospásné a jako mávnutím proutku se zničeho nic vyřeší veškerý bydlení pro každého. Dokonce neříkám ani to, že by to mělo být všechno. Plán by měl být, myslím, mnohem ambicióznější. Ale postupně s každým rokem, s každým bytem, s každým člověkem, co najde fajn bydlení, se budem posouvat blíž a blíž k rozumnému, dlouhodobému a hlavně funkčnímu řešení.
Dostupné bydlení nemá být jen prázdné heslo, ale realita pro lidi po celé republice. A toho se my nepustíme.