Článek
S Piráty jsme vždycky prosazovali digitalizaci státu. Z vlády jsme dodali nový Portál občana, moderní appky do telefonu, lepší datovky, Edoklady se kterými už bude možné letos i volit, online registr plných mocí či zásadní bezpečnostní projekt přesunu státních webů na jednotnou doménu gov.cz, aby každý věděl že komunikuje se státem bezpečně.
Digitalizace stavebního řízení je jedním z největších digitálních projektů od revoluce. Přes všechny počáteční komplikace, které mě mrzí a za které jsem se opakovaně omluvil, jsme dodali systémy, které dnes běží a lidé je normálně používají.
Tvrdá data to potvrzují: ještě před zavedením tzv. bypassu se týdně elektronicky odbavovalo k 5 tisícům podání a vydávalo 3 tisíce rozhodnutí. Koneckonců i šéf architektů Jan Kasl potvrdil, že Portál stavebníka pro žadatele funguje. A samotná vláda označila digitalizaci stavebního řízení za velký posun kupředu. Mým cílem vždy bylo, aby se projekt dotáhl do konce a aby na naši práci vláda navázala. Ostatně sama říká, že je z 80 % hotovo.
Kdo řeší bydlení a kdo jen dělá estrádu
A teď k tomu, proč o tom mluvím: To, co ohledně DSŘ hnutí ANO předvádí, není ničím jiným než další předvolební estrádou plnou lží a snahy odvést pozornost od vlastních selhání.
Když jsem na resort po Kláře Dostálové (ANO) přišel, zjistil jsem, že na obřím projektu digitalizace pracovala jedna jediná úřednice. Projekt byl od Dostálové špatně připravený a o miliardu předražený. I šéf architektů Jan Kasl to označil za tunel. Celý projekt navíc řídil pan Šteffel, dnes obžalovaný v korupční kauze Dozimetr. Osm let. Tak dlouho bylo ministerstvo v područí ANO a Dostálové a tohle po nich zbylo… Všechno jsme museli na ministerstvu předělat a tým stavět úplně od nuly, což mělo samozřejmě zásadní dopad na vývoj projektu.
Člověka už to snad ani nepřekvapí – takových korupčních kauz má hnutí ANO na svém hřbetu snad nepočítaně. A Piráti? Ani jednu.
Místo báchorek ANO tvrdá fakta Českého statistického úřadu
Jak pravil Havlíček – data jsou neúprosná. Tak se na ně pojďme podívat:
- V roce 2024 byla zahájena výstavba 36 477 bytů, což znamenalo meziroční růst o 2,2 %. Tahounem přitom byly byty v bytových domech, které meziročně rostly ve všech čtvrtletích, celkově za rok o čtvrtinu.
- Stavební podniky uzavřely přes 82 tisíc zakázek, jejich hodnota vzrostla o 15,6 % na 387 miliard korun. Hodnota povolených staveb sice mírně klesla, ale to je logické – díky našemu stavebnímu zákonu už na řadu staveb povolení není vůbec potřeba.
- Odhady hovoří o 30% poklesu počtu úkonů na úřadech a staveb, kde je vyžadováno stavební povolení.
- Stavební výroba loni klesla o 2,4 %, což je stejný pokles jako v roce 2023 – nejde tedy rozhodně o žádný výkyv způsobený digitalizací.
- Výrazněji klesl počet dokončených bytů, což ale nemohlo souviset s digitalizací, která se spustila až loni v létě. Podle statistiků za poklesem stojí vysoká srovnávací základna a malá zásoba zahájených bytů a nebývale vysoké úrokové sazby.
- Bytová výstavba se ve skutečnosti ukázala jako velmi odolná - obzvlášť vzhledem k růstu úrokových sazeb, které více než zdvojnásobily náklady na financování staveb. Tento trend je patrný v celé Evropě - viz. graf

- Významnější pokles v počtu dokončených bytů byl třeba i v sousedním Německu, ačkoliv tam se žádný nový stavební zákon nezaváděl a já jsem tam žádnou digiralizaci. Letos má německé stavebnictví dál klesat. My díky modernizaci a digitálnímu stavebnímu řízení porosteme.

- Průzkumy mezi developery ukazují, že tři čtvrtiny stavebních firem očekávají letos a příští rok nárůst tržeb. Stejně tak očekávají růst sektoru a nabídky bytů, a to i při digitalizaci.
- I šéf architektů Kasl, nebo šéf jedné z největších developerských společností potvrzují, že Portál stavebníka funguje a že trh nemá propady kvůli digitalizaci, ale kvůli kapacitám stavebních firem. Stejně tak jsem měl možnost hovořit s lidmi ze stavebních úřadů. Práce mají hodně z důvodů řízení zahájených v první polovině loňského roku, ale systém pro úředníky využívají a ocenili by, kdyby se dále rozvíjel.
- Pokud jde o údajné miliardové škody na dotacích, je to nesmysl. Ministr Kulhánek jasně řekl, že nehrozí vracení peněz z NPO ani žádné sankce. Za deset měsíců, kdy systémy běží, nikdo žádnou žádost o náhradu škody neposlal.
- Mezi roky 2015 a 2022, tedy za vlády ANO, stouply ceny bytů v Praze a krajských městech o 150%

Zdroj: RemaxHorizont: https://www.remaxhorizont.cz/blog/ceny-bytu-2024
Já uznávám, že jsme udělali chyby – z manažerského pohledu jsem měl více tlačit na dostatečně velký tým a větší počet expertů. Chyběly kapacity projektových manažerů, což by pomohlo předejít řadě komplikací. Co ale musím říct – hnutí ANO sedělo na ministerstvu se založenýma rukama osm let. A projekt předalo v katastrofálním stavu. ANO plánovalo utratit dvě miliardy, my jsme dnes na zhruba 465 milionech. Vývoj samotného systému stál 215 milionů, technika pro resort a úřady 250 milionů.
Takže co, pane Havlíčku. Pořád jsou data neúprosná? Nebo zase jednou obrátíte o sto osmdesát stupňů?
JAK PIRÁTI VYŘEŠÍ NEDOSTUPNÉ BYDLENÍ?
A teď zpět k tomu, co je pro skutečně důležité – řešení bytové krize. Včera jsme s Piráty v Praze odstartovali kampaň Kde domov tour, během které navštívíme všechny kraje a budeme s vámi, s lidmi, diskutovat o konkrétních krocích, jak udělat z bydlení dostupnou jistotu pro každého.
Máme k tomu recept o čtyřech chodech:
- Dodáme 200 tisíc nových domovů na trh
- Zlevníme výstavbu každého bytu o milion korun
- Ochráníme lidi před realitními spekulanty
- Zrychlíme výstavbu.
Dostupné a důstojné bydlení prostě nemá být v Česku nedosažitelný sen.
Kromě toho jsme napsali zákon, který mohl pomoci více než milionu a půl lidí, kteří mají s bydlením problémy. ODS ho ale vykostila a z kontaktních míst, která by lidem pomáhala včas, prošla ve Sněmovně jen půlka. My ale boj za bydlení pro lidi nevzdáváme. Piráti jsou totiž jediní, kdo téma bydlení v této zemi skutečně řeší. Dlouhodobě. Ne jen před volbami.
Místo politických her a lží nabízíme konkrétní řešení a reálnou pomoc lidem, kteří ji potřebují. A s tím nepřestanem.