Článek
Jedná se o snížení hladiny sodného iontu v krvi, v krevní plazmě pod hodnotu 135 mmol/l. Vyskytuje se u 4% zdravých starších lidí. Častěji se vyskytuje u hospitalizovaných pacientů. Některé choroby mají u poloviny pacientů s tímto problémem.
1. Příčiny
Příčina i léčba závisí na množství tekutin v těle. Dehydratace může být způsobená: průjmem, zvracením, pocením, diuretiky, primární nedostatečnost nadledvin, syndromem mozkového plýtvání solí nebo onemocněním ledvin. Normální množství tekutin může způsobit: syndrom neadekvátní antidurezy, sekundární nedostatečnost nadledvin, snížená funkce štítné žlázy a vysoký příjem vody spojení s nedostatečným příjmem elektrolytů a bílkovin. Při nadbytku vody v těle může nastat selhání ledvin, srdeční selhání, jaterní cirhóza nebo nefroticky syndrom. Dehydratace je spojená s konzumací extáze.
2. Příznaky
Chronická dehydratace v lehčí formě může být doprovázena jen mírnými příznaky, které jen tak nespozorujeme. Za největší riziko se bere porucha pozornosti, nejistota chůze i pády, bolest hlavy, deprese, dyskalkulie a porucha dalších kognitivních funkcí. Jakmile trvá chronický stav delší dobu, pak může hrozit osteoporóza v důsledku vyplavování minerálů z kostí, a tím vzniká fraktura (zlomenina). Při akutní dehydrataci nastane otok mozku, který se projeví bolesti hlavy, zmateností, nevolností. V horších případech nastává zvracení, nadměrná ospalost, křeče, kóma a následně smrt. Příznaky mohou být způsobeny i jinou primární chorobou.
3. Léčba
Akutní těžká dehydratace potřebuje hospitalizaci při závažných příznacích. Léčba se v první řadě zaměřuje na obnovení rovnováhy. Zvyšuje se koncentrace sodíku a množství tělních tekutin. Nutná je opatrnost a monitoring, jelikož příliš rychlý nárůst koncentrace může být nebezpečný. Jakmile u chronické formy jsou příznaky mírné, tak se hledá primární příčina. Pak se léčí samotný problém (nemoc), která to způsobila.