Hlavní obsah

Bazalka, která neuvadne: Vyzkoušeno a funguje to i v paneláku

Foto: Pixabay

Ilustrační foto

Kupujete si stále dokola novou bazalku a pokaždé vám po pár dnech uvadne? Nejste v tom sami! Tady je návod, jak se o ni konečně starat tak, aby rostla jako z vody a neskočila hned na kompostu.

Článek

Přinesete si domů krásný zelený keřík bazalky. Je voňavý, svěží a slibuje čerstvé lístky do těstovin i salátu. Jenže za pár dní začnou listy žloutnout, stonky se vytahují a do týdne je po radosti. Pokud jste se v tom poznali, nejste sami. Bazalka je sice nenáročná, ale má své vrtochy. A když je nepochopíte, zůstane vám jen prázdný květináč a špatná nálada.

Co bazalka potřebuje, aby přežila a rostla

1. Slunce, slunce, slunce

Bazalka miluje světlo. Potřebuje ho minimálně 6–8 hodin denně. Na tmavém parapetu nebo v kuchyni bez přímého světla se jí prostě dařit nebude. Dejte ji k oknu na jih nebo ji v létě přeneste ven. Jen pozor – když bude pařit slunce jako v peci, může jí listy spálit. V takovém případě pomůže lehký odpolední stín.

2. Zalévat? Ano, ale s citem

Zalévání je častý kámen úrazu. Bazalka nesnáší přemokření, ale zároveň nesmí úplně vyschnout. Zalévejte ji, když je povrch půdy suchý na dotek. Ideální je voda pokojové teploty a květináč s odtokem. Pokud stojí ve vodě, kořeny začnou uhnívat – a to je konec.

3. Substrát není jedno

Nepoužívejte běžnou hlínu ze zahrady. Bazalka potřebuje vzdušný substrát s dobrou drenáží. Skvěle jí sedí zemina pro bylinky, ideálně obohacená o trochu kompostu. Ať má z čeho žít – jinak to bude zase jen bazalkový „pokoják na smrt“.

4. Zaštipujte, nebo chcípne

Tohle je zásadní. Pokud nebudete bazalku zaštipovat, vytáhne se, vykvete a listy začnou chutnat hořce. Jakmile má rostlina kolem 15 cm, zaštipněte vrcholky nad druhým nebo třetím párem listů. Tím podpoříte větvení a zamezíte tomu, aby šla do květu.

5. Teplota a průvan

Bazalka je středomořská princezna. Miluje teplo, optimálně kolem 20–25 °C. Průvan a chlad pod 10 °C jí nesvědčí – klidně vám zmrzne i v květnu na balkoně. Pokud ji máte doma, držte ji dál od otevřených oken v chladnějších dnech.

6. Hnojení? Ano, ale jemně

Když bazalku pěstujete v květináči, potřebuje doplnit živiny. Jednou za měsíc jí dopřejte malé množství tekutého hnojiva na bylinky. Ale nepřehánějte to – víc hnojiva neznamená víc listů, spíš hořkou chuť a spálené kořeny.

7. Sklízet pravidelně

Když už bazalka roste, stříhejte ji pravidelně. Nejen že vám neuteče do květu, ale pořádně zhoustne. Listy sklízejte nejlépe ráno, kdy jsou nejšťavnatější. A pokud jí máte moc, udělejte pesto, zamrazte ji nebo si ji usušte.

S bazalkou je to jako s láskou – potřebuje vaši pozornost

Bazalka není jen zelená dekorace. Je to živá bylinka, která má ráda slunce, teplo a trochu péče. Když ji pochopíte, odmění se vám voňavými listy celé léto. A ten rozdíl mezi vlastní a kupovanou bazalkou? Ochutnejte a nebudete chtít jinak.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz