Článek
Trvalkové záhony patří k nejkrásnějším prvkům každé zahrady. Záhon osázený trvalkami každoročně znovu vykvete a při správné péči vám bude dělat radost mnoho let.
Plánování a výběr místa
Každá zahrada je jedinečná, a proto je důležité přizpůsobit výběr místa potřebám rostlin. Slunné stanoviště je ideální pro většinu kvetoucích trvalek, ale pokud máte v zahradě kouty se stínem, tak nezoufejte. Existuje spoustu rostlin, které stín vyžadují. Nejlepší je sledovat zahradu během dne a zapisovat si, kde svítí slunce nejdéle a kde se drží stín. Tímto způsobem se vyhnete situaci, kdy byste například slunečnomilné rostliny umístili do polostínu, kde by neprospívaly.
Příprava půdy
Dobře připravená půda je základem úspěchu. Vždy začněte důkladným odstraněním plevele. Není nic horšího než pracně vysázet květiny a o pár týdnů později bojovat s nechtěnou konkurencí v podobě pýru nebo svízele. Půdu zryjte do hloubky alespoň 30 cm a přidejte například dobře uleželý kompost nebo hnůj. Rostliny v takto připraveném záhonu rychle zakoření a budou mít dostatek živin.
Tip: Pokud plánujete větší záhon, zkuste si jeho rozmístění nejprve načrtnout křídou nebo zahradním provázkem. Pomůže vám to lépe vizualizovat konečný vzhled.
Výběr rostlin
Při výběru trvalek je důležité myslet na výšku rostlin, dobu kvetení i barevné kombinace. Osobně mám rád záhony, které kvetou od jara do podzimu, proto kombinuji raně kvetoucí druhy, jako jsou čemeřice nebo prvosenky, s letními trvalkami typu levandule, rudbékie a šalvěje. Na podzim pak dominují astry a rozchodníky.
Zde jsou některé osvědčené kombinace:
Slunné stanoviště: Echinacea, třapatka, levandule, krásnoočko.
Polostín: Hosta, dlužicha, srdcovka nádherná.
Stín: Kapradiny, bergenie, brunnera.
Můj osobní tip: Nezapomínejte na okrasné trávy, jako je dochan psárkovitý nebo ozdobnice. Dodají záhonu strukturu a pohyb ve větru působí velmi přirozeně.
Výsadba a první péče
Ideální je vysazovat rostliny ve skupinách po třech až pěti kusech. Vypadá to přirozeněji než izolované solitéry. Při výsadbě nezapomeňte dodržet dostatečné rozestupy, aby měly rostliny prostor pro růst.
Po výsadbě důkladně zaliji a přidám mulč, například štěpku nebo kůru. Mulč pomáhá udržovat vlhkost v půdě a zároveň potlačuje růst plevelů – to je tajemství snadné údržby záhonu.
Dlouhodobá péče
Správně založený trvalkový záhon vyžaduje opravdu jen údržbu. Pravidelná zálivka je klíčová hlavně v prvním roce po výsadbě, než rostliny dobře zakoření.
Důležité je také odstraňování odkvetlých květů. Podporuje další kvetení, a také zabraňuje samovýsevu. Pokud chcete ponechat některé rostliny na podzim pro dekorativní efekt, nechte semeníky – v zimě vypadají krásně pod jinovatkou a navíc slouží jako potrava pro ptáky.
Takto získáte zahradu plnou květů a života po dlouhá léta. Klíčem je správný výběr rostlin podle podmínek vaší zahrady, dobrá příprava půdy a průběžná údržba. Pak budou trvalky každý rok bohatě kvést. Velkou výhodou je, že tyto květiny nemusíte každý rok znovu vysazovat, což šetří čas i peníze, a navíc na zahradu přilákají užitečné opylovače, jako jsou motýli a včely. Pokud jste to ještě nezkusili, pusťte se do toho. Založit trvalkový záhon zvládne s trochou plánování každý a odměnou vám bude kvetoucí záhon plný barev, který vás potěší i za několik let.