Hlavní obsah

Vítězství ochránců práva na potrat v USA: Ohio a Kentucky mění kurz

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Jan Mácha

Foto: Al Jazeera

9. 11. 9:13

V Ohiu byl přijat ústavní dodatek zajišťující přístup k potratům. V Kentucky znovuzvolili demokratického guvernéra, který ostře kritizoval svého soupeře za podporu státní politiky téměř úplného zákazu potratů.

Článek

Rozhodnutí ve prospěch práva na potrat zaznamenali obhájci tohoto práva v úterý, kdy voliči v konzervativním státě Ohio jednoznačně schválili ústavní dodatek zaručující přístup k potratům, zatímco v Kentucky, dalším konzervativním státě, byl znovuzvolen demokratický guvernér, který agresivně kritizoval svého soupeře za podporu téměř úplného zákazu potratů v tomto státě.

Ve Virginii republikáni prosazovali návrh na zákaz většiny potratů po 15 týdnech těhotenství. Předpokládá se ovšem, že kontrolu nad zákonodárným sborem převezmou demokraté, kteří se v kampani výrazně zasazovali o zachování možnosti potrat podstoupit.

Výsledky těchto voleb poslaly jasný signál o trvajícím požadavku na ochranu přístupu k potratům napříč politickým spektrem, více než rok poté, co Nejvyšší soud zrušil případ Roe v. Wade, což by mohlo mít dalekosáhlé důsledky pro volby v roce 2024. Poskytly demokratům silný argument, který může přilákat jejich základnu k volbám, ovlivnit umírněné voliče, a také některé republikány. A znovu potvrdili, že republikánským kandidátům, kteří omezení podporují, se stále nedaří najít účinné poselství, i když se někteří snažili svůj postoj zmírnit.

Pokud bych byla politikem zasazují se o zákaz potratů, bála bych se“, řekla Tresa Undem, výzkumnice veřejného mínění, která se zabývá studiem potratů a podporuje právo na potrat.

Kate Wagnerová, 51 let, registrovaná republikánka, která se od strany postupně odklonila, řekla, že diskutovala o této otázce se sestrami a hlasovala ano. Nemyslí si, že by podstoupila potrat, ale zároveň vnímá tuto otázku jako osobní záležitost.

Mým základním postojem je, že se mi nelíbí myšlenka obvykle starých bílých mužů, kteří mi říkají, co bych měla být schopna dělat“, řekla Wagnerová, která pochází ze Springfieldu v Ohiu. „Nikdy nebyli v této situaci.

Předběžné výstupy ukázaly, že 1 z 5 republikánů a téměř dvě třetiny nezávislých voličů tento dodatek podporovaly, což je výrazným ilustrativním příkladem popularity práva na potrat napříč politickými stranami. Bylo předpovězeno, že dodatek projde s náskokem 10procentních bodů, zatímco další návrh na legalizaci rekreačního užívání marihuany byl předpovězen jako přijatý poměrem hlasů 56 ku 44 procentům.

Zastánci zákazu potratů se pokoušeli argumentovat tím, že zdůraznili, že potrat je v současné době v Ohiu legální až do 22. týdne těhotenství, aniž by zmínili, že bez další ochrany práva na potrat může Nejvyšší soud státu kdykoli znovu zavést zákaz potratů po šesti týdnech těhotenství.

Patrick Brown, pracovník konzervativního Centra pro etiku a veřejnou politiku ve Washingtonu, uvedl, že zastánci potratů by měli přeskupit síly a upřednostnit legislativu zaměřenou na podporu matek a dětí - placenou dovolenou, daňové úlevy na děti, rozšíření systému Medicaid pro těhotné ženy - ve spojení s naprosto jasnými výjimkami v případě znásilnění, incestu a života matky,“ řekl Brown.

Celá americká společnost teď bude napjatě vyhlížet prezidentské volby v roce 2024, jejichž důležitou součástí právo na potrat bude.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz