Hlavní obsah
Umění a zábava

Návrat malé votivní památky

Foto: Jan Řehounek

Nový křížek a jeho historická fotografie

Po dlouhých desetiletích se do polí u Zavadilky na Nymbursku vrátil křížek

Článek

Pravděpodobně do padesátých let 20. století, než došlo ke zcelování pozemků v rámci socialistické kolektivizace, stával při cestě mezi Zavadilkou a Všejany na zádušním pozemku křížek. Vlastně na katastru obce Všejany, na hranici nymburského a mladoboleslavského okresu. Zastavovali se u něj věřící ze Zavadilky a Jizbic, když v neděli ráno chodili na bohoslužby do kostela sv. Jana Křtitele ve Všejanech.

Ačkoliv tady po dlouhá desetiletí chyběl, stále byl zanesen v mapách.

Dva přátelé, zavadilský mistr kovář Libor Kubeš a zdejší patriot, stavař Libor Kouřík, se rozhodli, že votivní objekt do polí vrátí. Poslechli si vyprávění pamětníků a dohodli se, že boží muka obnoví. Zjistili, že pozemek stále patří církvi – nymburský farář P. Jaroslav Krajl, který obhospodařuje i všejanskou farnost, byl záměrem nadšen. S ohledem na změněnou situaci polních cest, musel být nový kříž posunut asi o dvacet metrů – s vyměřením pozemku pomohla obec Jizbice. U starostky Evy Pacltové nalezl záměr velkou podporu.

Model křížku vyrobil Libor Kouřík, s Jiřím Černým z Nymburka, který měl dlouhá léta na starosti památkovou péči, zkonzultoval podobu. A pak sám připravil pískovcové bloky, Libor Kubeš vykoval kříž. Korpus Krista vyrobila firma v Uničově. Pozemek zarostlý kopřivami bylo nutné upravit. Kamarád Jaroslav Brzák vybagroval základ a přivezl zeminu, s dopravou pomohl Ivan Kedlický. Další fůru zajistila obec Všejany. Úpravu terénu dělal Libor Kouřík opět sám, poté co vyzdil základ a pilířek. Kovář osadil kříž. Čtyři desítky keřů ptačího zobu, které vymezují hranice pozemku, zaplatila obec Jizbice, Libor je opět sám zasázel.

„Ta boží muka mají dvojí funkci. Jednak mohou sloužit jako lavička pro starší, případně se tu při dobré víře mohou dva mladí lidé milovat. Jde to. Kristus proti tomu určitě nebude, vždyť řekl „milujte se a množte se“, tak co? A kolemjdoucí či cyklisté, kteří tudy s oblibou jezdí, se zde mohou pomodlit.“

Je tu i estetický a možná i trochu mystický aspekt. „Křížek má prázdné rohy, na jaře slunce prochází jeho hranami. Působí to docela magicky,“svěřuje se autor projektu.

V sobotu 25. září 2021 kříž požehnal P. Jaroslav Krajl. Starostka Jizbic Eva Pacltová u té příležitosti řekla: „Je to zpráva o tom, že věci vytvořené našimi předky máme navracet na jejich místo. A také o tom, že jakékoliv dobré nápady, které zlepší naše žití, jen uvítáme.“

Zdálo by se, že se dobrá věc podařila. Jenže po čase nějací vandalové, kteří tam tábořili, poškodili pilířek a utrhli Krista. „A ještě tam přivezli nákupní košík z Lidlu. Tak jsem ho odvezl zpátky – vypadal jsem tam jako úplnej debil,“ zlobí se Libor, který vše zase opravil. Stejně jako se stará o pozemek, i když to slíbili zavadilští i všejanští hasiči.

Křížek od té opravy je trochu nakřivo. Třeba se za čas vžije pomístní název U Křivýho křížku.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám