Článek
Vánoce jsou za námi a s nimi i vůně jehličí, která provázela sváteční dny. Ale co teď s vánočním stromkem? Vyhodit ho jen tak ke kontejneru se zdá být škoda. Naštěstí existuje spousta způsobů, jak mu dát druhou šanci a být přitom šetrný k přírodě. Zapomeňte na smutný pohled na hromady stromků u popelnic a inspirujte se našimi tipy!
(Obrázek: Hromada vánočních stromků u kontejneru vs. zasazený stromek v lese/zahrádce - koláž)
Než se s ním rozloučíte:
Než se pustíte do recyklace, nezapomeňte stromek důkladně odzdobit. Odstraňte všechny ozdoby, háčky, drátky i zbytky stuh. Ty by mohly zvířatům v lese ublížit nebo zkomplikovat další zpracování.
Kam s ním? Možností je víc než dost!
- Svoz stromků: Většina měst a obcí organizuje po Vánocích svoz vánočních stromků. Stačí ho odložit na určené místo, obvykle vedle kontejnerů na směsný odpad. Stromky jsou pak hromadně sváženy do spaloven, kde se energeticky využijí, nebo do kompostáren, kde se z nich stane cenný kompost. Informace o svozu ve vaší obci najdete na webových stránkách radnice nebo na úřední desce.
- Kompostování: Máte-li zahradu a kompost, je to ideální řešení. Stromek nasekejte na menší kousky (ideálně pomocí štěpkovače) a přidejte do kompostu. Jehličí sice rozklad trochu zpomaluje, ale v menším množství kompostu neublíží. Naopak dodá mu cenné živiny.
(Obrázek: Štěpkovač v akci/nasekané větvičky na kompostu) - Štěpkování: Pokud nemáte vlastní kompost, ale máte možnost se dostat ke štěpkovači, neváhejte. Štěpka ze stromku se dá využít jako mulčovací kůra pod stromy a keře, kde zabrání růstu plevele a udrží půdu vlhkou.
- Pro zvířata: Stromky bez ozdob a háčků mohou posloužit jako potrava nebo úkryt pro zvířata v lesních oborách nebo zoologických zahradách. Vždy se ale předem informujte u konkrétní instituce, zda mají o stromky zájem.
- Zpátky do lesa? (S rozumem): Teoreticky by se stromek mohl vrátit zpět do lesa, kde by se postupně rozložil. Je ale nutné se domluvit s majitelem lesa nebo lesníkem a ujistit se, že stromek nepochází z plantáže, kde byly použity chemické postřiky. Ty by mohly lesnímu ekosystému uškodit.
- Kreativní využití: Z kmenu stromku se dají vyrobit různé dekorace do zahrady, podložky pod hrnce nebo i menší nábytek. Fantazii se meze nekladou!
(Obrázek: Příklady kreativního využití stromku - podložky, dekorace, atd.)
Živý stromek v květináči – šance na nový život:
Pokud jste si pořídili živý stromek v květináči s kořenovým balem, máte nejlepší možnost dát mu nový život. Po Vánocích ho postupně aklimatizujte na venkovní teploty a na jaře ho můžete zasadit do zahrady. Nezapomeňte ho pravidelně zalévat a hnojit.
(Obrázek: Živý stromek v květináči před a po zasazení do země)
Závěr:
Vyhozený vánoční stromek nemusí nutně skončit na skládce. Existuje spousta ekologických a kreativních způsobů, jak ho využít. Dejte mu druhou šanci a udělejte něco pro přírodu!