Hlavní obsah
Názory a úvahy

AI řádí v Dublinu aneb lež a propaganda a co nás čeká

Foto: Jan Stepanek/Copilot

AI

Každý si asi pamatuje reklamní kampaň na Český sen. Hypermarket lákající na úžasné slevy, který dotlačil několik tisíc lidí k tomu, aby ze sebe před kamerami udělali naprosté hlupáky. Snaha vytvořit něco, co neexistuje, bývala dříve velmi náročná.

Článek

Jedná se o starý dobrý příběh mystifikace důvěřivého člověka, který se chytí první informace, kterou někde zahlédne. Jaké je poté rozčarování, když zjistí, že byl jen sprostě napálen. A kolik srandy se u toho užije. Sám musím uznat, že jsem se tenkrát za břicho popadal.

Nicméně si určitě také vzpomeneme na situace, kdy podobné mystifikace už tak legrační nebyly. Například když Goebbels rozšiřoval v Německu v roce 1938 informace, že se v Československu vraždí sudetští Němci, když nacisté natočili film „Věčný žid“, nebo když náš český fašista Jan Rys Rozsévač napsal knihu „Hilsneriáda a TGM: 1899-1939“. Dnes si řekneme - jak jim někdo mohl věřit? Odpověď je jednoduchá - většina věřila, protože chtěla věřit.

Pokud je lež něco, co si vnitřně přejeme, aby bylo pravdou, chytáme se jakéhokoliv stébla. Může to být úžasná až neuvěřitelná sleva v supermarketu, ale může to být také obvinění jiného náboženství nebo rasy z vlastní mizérie. Může to být potvrzení něčeho, v co jsme uvnitř tajně doufali, nebo něčeho, co nás motivuje nebo odlišuje.

Nedávno jsem četl článek, kde autor studoval, kolik Google poskytuje originálních fotek a kolik z nich je tvořeno umělou inteligencí. Výsledky byly zarážející. Většina z fotografií jednoho zvířete pocházela od umělé inteligence. Když jsem se sám podíval na fotografie, nedokázal jsem identifikovat rozdíl.

Posledních několik let se vede živá diskuse o dezinformacích. Jak jsou čím dál tím propracovanější. Často se stačilo na dezinformační weby podívat, přečíst si kvalitu textu a hned bylo každému jasné, s čím má člověk čest. To platilo i u řetězových emailů. Tomu je s nástupem umělé inteligence konec. Připravme se na to, že toto již k rozeznání dezinformací stačit nebude a budeme muset být nesmírně pilní, protože ovlivnit veřejné mínění bude čím dál jednodušší. Nebudeme vědět, kde začíná a kde končí realita, a to jak v textovém, tak obrazovém světě.

Před 4 dny se objevila zpráva, že se na Halloween bude konat v centru Dublinu průvod. Do centra dorazilo několik tisíc lidí. Zpráva nebyla pravdivá a byla vygenerována AI. Směšný omyl, že? A teď si představte informaci o plynovém nebo atomovém útoku, o tom, že začala válka, nebo že došlo ke krachu na burze. V případě velmi dobře vypracované strategie to může vést k hromadné panice, k obrovským finančním ztrátám či dokonce k válce.

Jak toto řešit, nevím - myslím, že je třeba se vrátit ve vzdělání ke kořenům. Ke knihám a ke kritické analýze informací. Nicméně mám dojem, že v této oblasti, zejména vlivem sociálních médií, pokulháváme a doba si spíš žádá rychlou konzumaci informací.

Doufám, že mě nikdo nebude brát za dinosaura. Sám umělou inteligenci používám. Na rozdíl od mnohých ale cítím k tomuto nástroji obrovský respekt.

Nevěřím, že umělá inteligence někdy ovládne lidstvo. Nicméně věřím, že pokud bude lidstvo využívat umělou inteligenci nesprávně, může se jejím užíváním zničit samo.

Nedokážu si představit Goebbelse, který má k dispozici dnešní umělou inteligenci, a ta představa mě skutečně velmi děsí.

Zdroje:

https://www.euronews.com/culture/2024/11/01/thousands-go-to-fake-ai-invented-dublin-halloween-parade

https://www.csfd.cz/film/158202-cesky-sen/galerie/?page=2

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám