Článek
Výjimečný objekt se bez povšimnutí ukrýval po dlouhých dvacet let u italského jezera Lago di Como. Dílo s názvem Acquae zhmotňuje představu světoznámého architekta Jana Kaplického o budoucnosti konzumace balené vody ve veřejných prostorech.
Až do roku 2024 jej zhlédli pouze návštěvníci Triennale di Milano a 9. ročníku Biennale di Venezia v Benátkách. Tehdy ji český architekt vytvořil na zakázku pro Triennale di Milano. Zde 10 renomovaných architektů z celého světa představilo své návrhy street food kiosků ve spolupráci s předními světovými značkami. Jan Kaplický stvořil Acquae – obří ocelovou kapku, na jejímž konci se nachází prostor na led. Objekt měří 9 metrů na délku a 5 metrů na šířku, vnitřní strukturu tvoří železný plech řezaný laserem a slouží tak jako zásobní pult pro lahve.
Poté se Acquae skryla před zraky veřejnosti. Po dvou dekádách odpočinku v zapomnění si ocelové kapky zcela náhodou všiml během své návštěvy Milána proslulý britský architekt lord Norman Foster, kterého pojila s Janem Kaplickým nejen profese, ale i přátelství. Jeho objev začal psát novou kapitolu příběhu Acquae.
Po jednáních s výrobcem instalace bylo rozhodnuto, že se objekt Jana Kaplického vrátí do České republiky. V koordinaci s Nadačním fondem Kaplicky Centre zajistila bezpečný převoz společnost Art Lines. Rekonstrukce díla se ujal sochař Lukáš Rais, který mu se svým týmem po 4 měsíce navracel původní lesk.
Kaplického objekt můžete navštívit navštívit v areálu Bastionu na pražské Folimance (mapa zde).
Kromě díla Acquae se v rámci projektu Sculpture Line dostala do veřejného prostoru řada dalších děl od českých i světových umělců. Jen v loňském roce bylo vystaveno 93 instalací od 46 umělců v 6 státech světa. Během své desetileté historie představili organizátoři projektu Sculpture Line veřejnosti stovky soch na 3 kontinentech.
Během Sculpture Line přímo v České republice vystavovaly nejenom desítky známých autorů z Česka (mimo jiných Michal Gabriel, Alexandra Koláčková či Lukáš Rais), ale svá díla představili veřejnosti i oceňovaní sochaři ze zahraničí jako Anthony Cragg, Liu Ruowang či Jörg Plickat.
Zdroj: Sculptureline.cz, Rozhlas.cz