Hlavní obsah
Věda a historie

Jak penicilin amerických vojáků zachraňoval život českým dětem

Foto: Dezidor, https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.en

Karlu Pacnerovi (vlevo) rovněž zachránil život penicilin.

Je to taková méně známá tvář osvobození západních Čech americkou armádou. Mnohé české děti vděčí za své životy penicilinu, který sebou přivezli američtí vojáci. Pokud by ho nedostaly, většina z nich by by nežila.

Článek

Pamětníci vzpomínají, že američtí vojenští lékaři nezaváhali ani na okamžik, když se dozvěděli, že jde o životy dětí, pro které je penicilin jedinou nadějí na záchranu jejich životů. Přesto, že jej měli málo i pro vlastní vojáky. Jedním z těchto šťastlivců byl tenkrát i jedenáctiletý Karel Pacner. Jak je uvedeno v článku na iDNES.cz v devíti letech vážil 19 kilogramů a trpěl občasnými záněty slepého střeva. Později se mu do břicha dostal hnis a zachránilo jej na 140 injekcí penicilinu, které v klatovské nemocnici postupně dostal. Nechybělo mnoho a přišli jsme o respektovaného autora fundovaných článků o kosmonautice.

Štěstí měla i Vlasta Hájková ze Žerovic na jižním Plzeňsku, která ležela se 40stupňovými horečkami v nemocnici v Plzni se zápalem mozkových blan. Její příběh popsal Plzeňský deník. Tehdy jedenáctiměsíčnímu děvčátku už lékaři nedávali žádnou šanci, ta nemoc byla bez antibiotik smrtelná. Bylo to však už v květnu 1945 a vedoucí lékař dětského oddělení doktor Mathesius se vydal k Američanům pro penicilin. Americký vojenský lékař zřejmě českého původu, protože se jmenoval Prazak, mu jej okamžitě vydal, jakmile se dozvěděl, že jde o život malé holčičky. Penicilin pak Vlastu později provdanou Bělovou zachránil. Tři dny od zahájení léčby penicilinem už dobře jedla a zlepšila se jí i nálada. V dalších dnech si už začala i hrát, opět poznala své rodiče a postavila se v postýlce. „Musela jsem se pak znova učit chodit i mluvit, ale žádné následky to snad na mně nezanechalo,“ vzpomínala paní Bělová.

To jsou jenom dva z mnoha případů kdy penicilin ze zásob americké armády zachraňoval životy českým dětem. Další zásilky tohoto zázračného léku se pak do Československa dostaly s poválečnou pomocí organizace UNRRA (česky Správa Spojených národů pro hospodářskou obnovu a pomoc), v níž měly hlavní podíl USA. Prvních 60 milionů jeho jednotek k nám přišlo již v červnu 1945.

Jak uvedl web plus.rozhlas.cz, roku 1928 objevil skotský bakteriolog Alexander Fleming první antibiotikum. Objev penicilinu se řadí mezi největší mezníky v dějinách medicíny, i když od samotného vynálezu k použitelným lékům byla ještě hodně dlouhá cesta. Až s příchodem 2. světové války vznikla poptávka po lécích a ochota investovat do Flemingova výzkumu, který se rozvinul ve Spojených státech amerických. V roce 1941 proběhl první test na lidech a při vylodění v Normandii v roce 1944 už měli spojenci penicilin pro všechny své zraněné a nemocné vojáky.

I za penicilin vděčíme osvobození americkou armádou. Jsem proto rád, že Češi se 80 let po skončení II. světové války zachovali moc pěkně k americkému veteránovi Harry Humasonovi, který se rovněž zasloužil o naší svobodu a všechno, co sebou přinesla včetně tohoto zázračného léku. Složili se mu podle webu seznamzpravy.cz na půjčku z níž si platil cestu z Ameriky na plzeňské Slavnosti svobody a přidali i milé vzkazy, jako je například tento. „Milý Harry. Dali jsme ti jen pár dolarů, ale ty jsi nám dal budoucnost! Děkujeme. Navždy s úctou Honza ze Šumavy.“

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz