Článek
Toto půvabné jihočeské město a možná i nejkrásnější v celé České republice se každoročně o víkendu na konci června navrací doby svého největšího rozkvětu, kdy mu vládli Páni z Růže, respektive nejvýznačnější představitel tohoto rodu vladař Vilém z Rožmberka a jeho bratr a nástupce známý bouřlivák Petr Vok. Nesmí nás však klamat známé filmové komedie, Petr Vok byl ve skutečnosti velmi chytrý a vzdělaný člověk. Letos se Slavnosti pětilisté růže konaly o minulém víkendu.
Vilém z Rožmberka patří vůbec k nejvýznamnějším osobnostem českých dějin. Je faktem, že měl štěstí na svého regenta Jakuba Krčína z Jelčan, který stavěl pivovary, hospodářské dvory. ovčíny, zakládal rybníky, atd. Byl to zkrátka úspěšný developer své doby. Vilémovou zásluhou také došlo k přestavbě českokrumlovského hradu na renesanční zámek a město získalo podobu, kterou si z velké části zachovalo do současnosti.
Za Rožmberků se nežilo špatné ani poddaným, povinnost robotovat činila v éře obou vladařů zhruba 4 dny v roce. To bylo dokonce méně než byla tehdejší robotní norma, která v českých zemích činila v 16. století 12 – 20 dnů ročně.
A tuto dobu připomínají Slavnosti pětilisté růže, kdy Český Krumlov ožije svým raně novověkým duchem, ulicemi chodí lidé v historických kostýmech, po městě zní starobylá hudba, zpívají se dávné písně, tančí dobové tance a kejklíři předvádí mnohé ze svého umění. Na náměstí bývá i staročeská krčma, u zámku pak řemeslné trhy. V noci městem projdou pochodňové průchody, v sobotu o třetí hodině odpolední se pak vydá na svoji trasu přes historické centrum hlavní kostýmový průvod. Lidé si užívají parádní uvolněnou atmosféru slavností, skvěle se baví a to je dobře.
Zdroje:
Poslední Rožmberkové (Velmoži české renesance), Jaroslav Pánek, nakladatelství Panorama, Praha 1989