Článek
Dnes si mnoho z nás nedovede bez čaje představit den. A není se čemu divit. Pití čaje je rituál, kterému mnozí z nás přikládají velký význam. Jenže není čaj jako čaj.
Čaje dělíme na čtyři základní skupiny, z nichž tři jsou známé většině populace. Bílý čaj je čaj, do kterého se většinou zpracovávají mladé lístky čajovníku. Zelený čaj prochází minimální oxidací mezi utržením a zpracováním. U čaje polozeleného, u nás ne moc známého, procházejí lístky oxidací, ale ta je v určité fázi přerušena. Čajové lístky do polozeleného čaje se sbírají v jejich plné zralosti. Díky tomu je čaj polozelený přechodem mezi čajem zeleným a černým. Černý čaj je čaj, jehož listy jsou mechanicky narušené a oxidace probíhá při teplotě okolo 30°C při vysoké vlhkosti.
Oblíbené jsou i jiné druhy čajů, mezi které patří čaje bylinné. Jenže označení bylinné čaje, které jsou u nás hodně populární, čajem v pravém slova smyslu nejsou. Bylinné čaje se totiž nepřipravují z čajovníku, jak už jejich název napovídá, ale připravují se z bylin.
Bylinné čaje se správně označují jako nálev či zápar. I přesto se však prodávají jako čaje. Někdy můžeme narazit i na bylinnou směs. Ať už bylinné směsi nesou název směs či čaj, na jejich funkci to nemá vliv.
Bylinné čaje jsou z různých druhů bylin. Nejsou bílé, zelené, polozelené ani černé. Jsou bylinné a na jejich chuti je to znát. S klasickými čaji z čajových lístků se nedají srovnávat. Ale i přesto je pijeme rádi. Mají totiž účinky, které čaje z čajovníku nemají. Ale o tom zase jindy.