Článek
Volně žijícímu ptactvu chvilku trvá, než ptačí budku objeví. Navíc na podzim máme jistotu, že ptačí budku umístit stihneme. Na jaře se nám může snadno stát, že nám plány na umístění ptačí budky zhatí počasí. A to by byla škoda.
Vybrat ptačí budku se může zdát jako oříšek, ale není tomu tak. Záleží, jak velcí jsou ptáci, kteří vaši zahradu obývají nebo jaké ptáčky chceme do zahrady nalákat. Když toto víme, pořizujeme ptačí budku podle jejich potřeb.
Umístit ptačí budku není žádná věda. Stačí jen vybrat to správné místo na stromě. Na jakou světovou stranu budku umístíme, je ve své podstatě jedno. Důležité je, aby byla v polostínu. Díky tomuto umístění zabráníme tomu, aby bylo ptáčkům horko. Důležité je věšet budku do správné výšky, aby nebyli ptáci rušeni a byli chráněni před predátory. Ptačí budku bychom proto měli pověsit do výšky mezi dvěma a třemi metry.
Sama jsem ptačí budku umisťovala na třešeň do výšky přibližně 2,5 metru s orientací na západ. Vybírala jsem větev, která bude v závětří a zároveň takovou, na níž celý den nesvítí sluníčko. Budku jsem zvolila od českého výrobce Domky srdcem, která je vhodná pro malé ptáčky, kterými jsou například sýkorky, které jsou věrnými návštěvnicemi naší zahrady.
Vybrat a umístit ptačí budku mi moc času nezabralo. Držela jsem se několika málo osvědčených pravidel. Velký pozor jsem si dala na to, aby byla budka otevírací. To je důležité, protože ptačí budku, která nejde otevřít, nevyčistíte. A ptačí budku byste čistit měli. Jen tak zajistíte ptáčkům ten správný komfort k vyvádění mláďat a zabráníte tím možné nákaze. Pak už jen stačilo zjistit, pro jaké ptáčky budku pořizuji a kam ji umístím.
Díky tomu, že jsem se spolehla na českého výrobce, věděla jsem, z čeho je ptačí budka vyrobena, jak funguje a dostala jsem i tipy, kam budku zavěsit. Spolu s ptačí budkou mi přišly i hřebíky k jejímu zavěšení. Nyní mi zahradu zdobí krásná ptačí budka, která jak pevně věřím, bude na jaře obydlena.