Článek
Od chvíle, kdy se zabývám odpadovým hospodářstvím, nestačím se divit. Kromě toho, že se v obcích a na malých městech třídí proti městům zlomek odpadů, narážím i na obce, které dokáží své občany k třídění odpadů motivovat tak, že je záměrně uvádí v omyl.
Místo toho, aby obce a malá města přišla s motivační kampaní, dělají ze svých občanů hlupáky. Například jim tvrdí, že vše, co domácnost vytřídí, neplatí. I kdybych vzala v úvahu, že je tato značně zavádějící informace alespoň z části pravdivá, jak moc pravdivá může být? Kdo svoz vyprodukovaného odpadu za občany, kteří odpad poctivě třídí, zaplatí?
Samozřejmě, že to jsou sami občané, kdo platí poplatky za svoz odpadu. A nezáleží na tom, zda se jedná o odpad tříděný či směsný. Za svoz odpadu platíme, ať vyprodukujeme jakýkoli odpad. Ale díky třídění odpadu se nám mohou poplatky za svoz odpadu ponížit. Jak je to možné?
Směsný odpad je odpad. Ale tříděný odpad je surovina. Čím více odpadu vytřídíme, tím více suroviny obec předá zpracovatelským společnostem a následně dostane patřičnou odměnu, o kterou se navýší rozpočet obce. Obec, jako správný hospodář, by měla tuto odměnu zohlednit při vypočítávání částky, kterou následně bude účtovat občanům jako poplatek za svoz komunálního odpadu.
Třídění odpadu má smysl. Čím více odpadu vytřídíme, tím větší rozdíl může být v ceně za svoz odpadu. Pokud nebudeme odpad třídit, budeme mít vysoké poplatky. Jak by také ne, když nevyužíváme potenciál odpadu, který můžeme proměnit v prodejnou komoditu. Ale pokud odpad budeme poctivě třídit a jako komoditu prodávat, budeme mít příjem za prodej odpadu a tím se nám může snížit cena za svoz odpadů.
Když začneme poctivě třídit odpad, nestane se, že budeme mít svoz odpadu zdarma. Zdarma nebudeme mít ani svoz tříděného odpadu. Čeho ovšem důkladným tříděním odpadu docílit můžeme, je to, že se nám nezvedne cena za svoz odpadu. A i to je skvělá zpráva, protože v mnoha obcích a městech se poplatek za svoz odpadu zvyšuje každý rok.