Článek
Morana, Morena, Marzana nebo též Smrt či Smrtholka je slaměná figura oblečená v ženských šatech, zdobena stuhami nebo kraslicemi, někdy nastrčená na tyči. V pátou neděli postní je za zpěvu obřadních písní vynášena z vesnice a poté vhozena do vody, pálená nebo zakopávaná do země. V minulosti se lidé hned po obřadu rozutekli domů. Věřili totiž, že kdo doběhne do vesnice jako poslední, do roka zemře.
Na Moravě a ve Slezsku měli chlapci jiný zvyk. Místo tradiční Morany oblékali Mařocha. Mařoch byl mužskou figurou a jedná se patrně o pozdější rozvinutí tradice.
V době dávno předkřesťanské děti pohanů v tento den koledovaly s lítem. Líto představoval vršek malého stromku ověnčeným pentlemi, řetězy ze slámy a kousků látky. Na vrcholku líta byl upevněn svatý obrázek nebo panenka.
Tradice vynášení Morany a koledování s lítem se vždy kraj od kraje lišilo. Někdy se tradice lišila i obec od obce. Ale byť se způsob obřadu a vykonávání tradice lišil, jedno měl vždy společné. Loučení se se zimou bylo vždy hlavním důvodem vynášení Morany.