Článek
Na pepřovou omáčku potřebujeme:
40 g mix bílého, červeného a černého kampotského pepře CM pepper
30g másla
1 malou cibuli
1 stroužek česneku
125 ml silného hovězího vývaru
150 ml smetany ke šlehání
150 ml smetany na vaření
Cibuli oloupeme a nasekáme najemno. Stroužek česneku oloupeme a nastrouháme najemno. Česnek nikdy nelisujeme, protože lisováním ztrácí chuť.
Máslo rozpustíme na pánvi. Do rozpuštěného másla přidáme cibuli, kterou smažíme dokud nezezlátne - přibližně pět minut. Poté přidáme česnek, kuličky pepře, vývar a obě smetany a přivedeme varu. Jakmile začne omáčka bublat, stáhneme plamen a necháme deset minut vařit. Poté můžeme servírovat.
Během desetiminutového vaření omáčka ztratí na objemu a houstne. Pokud se vám zdá, že deset minut vaření nestačilo, můžete vařit ještě dál, dokud nedocílíte požadované konzistence. Čas vaření omáčky je orientační. Vaříme jí tak dlouho, aby se všechny suroviny propojily a omáčka ze lžíce kapala, ale nestékala.
Asi jste si všimli, že pepřovou omáčku nepepříme, zato přidáváme celý pepř. Je to proto, že celý pepř dodá omáčce nejen chuť, ale i efekt, kterého byste použitím mletého pepře nikdy nedosáhli. Směs pepřů používáme proto, že každá barva pepře má jinou chuť. Navíc omáčka lépe vypadá.
Tuto pepřovou omáčku mám moc ráda k vepřové panence i k hovězí svíčkové. Jako přílohu bych doporučila americké brambory.
Něco málo o kampotském pepři
Kampotský pepř pochází z provincie Kampot v Kambodži. Pepř vyrostl v nejvhodnějších klimatických podmínkách na světě. Při pěstování pepře je kladen důraz i na organický původ a zákaz veškerých chemických hnojiv. Každá kulička pepře proto v sobě skrývá nepopsatelnou chuť a gurmánský zážitek. I proto je kampotský pepř označován za krále mezi pepři.
Kampotský pepř se produkuje ve čtyřech formách – zelený, červený, bílý a černý, přičemž všechny pocházejí ze stejné rostliny. Rozdíl je ve způsobu sklizně a době zrání. Zelený pepř tak jak ho známe, si zachovává svou barvu díky procesu dehydratace, při sušení z něj pak vzniká pepř černý. Červenou barvu získávají kuličky při dosažení plné zralosti a bílá barva je způsobena odstraněním slupky z dříve namočených červených zrníček.
Každý druh pepře, byť je z jedné rostliny, jinak chutná, voní a různě pálí. I proto se s vámi postupně podělím o recepty, jak pepř kampotský pepř nejlépe použít, abyste využili celého jeho potenciálu a připravili nezapomenutelná jídla, které oceníte nejen vy, ale i vaši spolustolovníci.
Zdroj: CM pepper