Článek
Použijte aplikaci
Tahle věta by měla být trestná. Kdykoli jí slyším, mám chuť zachovat se nezákonně. Já nechci žádné aplikace. Už je jich tolik, že bych musela mít další náhradní telefon jen a pouze na ně. Ať jdu do obchodu nebo jednám s úřadem, obvykle tato slova zazní. To opravdu nikoho nenapadlo, že si chci jen v klidu nakoupit nebo že jdu na úřad něco vyřídit? Vždyť kdybych chtěla danou věc vyřizovat on-line, nepůjdu na úřad osobně.
Datová schránka, zakázka za miliony ani po letech nefunguje
Datová schránka je kapitola sama o sobě. Když už ji mám, občas ji pro komunikaci s úřady použiju. Ale ejhle, já pošlu zdarma datovou schránkou na úřad dotaz a odpověď mi přijde doporučeným dopisem za 85,-Kč. Jak je to možné?
Ještě absurdnější je, když vyplním státem vydaný formulář, pošlu jej na krajský úřad datovou schránkou a z úřadu mi sdělí, že abych žádost dokončila, musím se do pěti dnů dostavit na úřad osobně. Ne, to opravdu není vtip, to je realita v Plzeňském kraji.
Takže to, co mi měla datová schránka usnadnit, mi udělala náročnější. Nejen že se mi díky použití datové schránky zkrátila lhůta na vyřízení skoro o celý měsíc, ale ještě jsem musela jet 50 km na úřad, v jehož širokém dalekém okolí se nedá zaparkovat. A to je opravdu vzdálenost pouze na úřad, ta samá vzdálenost mne tedy čekala i pro cestu domů.
Je mi 35 let, ale v téhle době se přestávám orientovat. Svět kolem mne absolutně nefunguje a i přesto mne lidé přesvědčují, že žiju ve 21. století. To, co byla v Praze samozřejmost před 10 a mnohdy i před 15 lety, v Plzeňském kraji dodnes není zavedeno. Přitom jsou to nařízení, která vydal samotný stát. Jak je tohle možné?
Vím, že nejsem stará, ale v tomhle světě si stará připadám. Nechci si ani představit, jak se cítí dnešní senioři. Arogance dnešních mladých lidí a úředníků mne děsí o to víc, že seniorům dokáží říct, ať si to co potřebují, najdou na internetu. Jenže najít informace na internetu v našich končinách nedokáže ani umělá inteligence. Proč? Protože se tu dodnes informace nahrávají v PDF formátu na úřední desky úřadů a mnohdy do dalších elektronických archivů, kde je ani umělá inteligence najít neumí. Navíc na velkém území Plzeňského kraje chybí signál, který by přístup k internetu zajistil.
Vím, že se 21. století opravdu datuje. Jen v každém koutu České republiky vypadá úplně jinak. To, co jsem v Praze před lety brala jako samozřejmost, se za hranice Středočeského kraje mnohdy nedostalo. Proč zmiňuji zrovna Středočeský kraj? Protože mám zkušenost, že ve Středočeském kraji povětšinou vše funguje jako v Praze. Dál už je to horší. A je úplně jedno, jestli se jedná o úřad obecní, kde bych pochopila, že ne všechnu byrokracii mají v malíku, nebo o úřad krajský, kde je s podivem, že toto jednání stále prochází.