Článek
Zda byli králové tři, se nedá s jistotou doložit. Počet mudrců totiž není v Matoušově evangeliu uveden. Ale protože mudrcové Ježíšovi donesli tři dary, zlato symbolizující královskou důstojnost, kadidlo symbolizující Kristovo božství, a myrhu symbolizující jeho smrt, ve většině západních křesťanských denominancích se uvádí, že byli tři. Ve východním křesťanství, zejména v syrských církvích, je mudrců často dvanáct.
V nejstarších řecky psaných rukopisech Matoušova evangelia se píše, že z Východu přišli mágové, kteří byli v pozdějších překladech bible označení za mudrce, v pozdějších letech je západní křesťanská tradice přetvořila v krále, a to s odkazem právě na cenné dary, které přinesli. Na základě těchto darů pak západní křesťanská tradice určila nejen jejich počet, ale také jim přiřadila jména Kašpar, Melichar a Baltazar, která měla odkazovat právě na jejich arabský, babylonský a perský původ.
V katolických zemích se o svátku Zjevení Páně, který připadá na 6. ledna, píše posvěcenou křídou na dveře domů a chlévů iniciály Třech králů K † M † B † nebo latinský ekvivalent C † M † B † jako formule požehnání a příslušný rok. Tři křížky symbolizují Nejsvětější Trojici, tj. Otce, Syna a Ducha Svatého. V první polovině 20. století vznikla myšlenka, že CMB je zkratka latinského Christus mansionem benedicat – „Kristus ať obydlí žehná“. Byť toto latinské požehnání vypadá starobyle, není doložitelné ze starší literatury.
Tradice spjaté se svátkem Tří králů
Pevné zdraví měla zaručit tříkrálová koupel, kdy bylo třeba ponořit se do řeky nebo potoka. V některých krajích se dívky omývaly sněhem, aby měly zdravou pleť.
Na Tři krále se pekla zvláštní kynutá kulatá buchta z mazancového těsta, symbolizující královskou korunu. Hospodyně do buchty zapékala minci. Kdo minci našel, stal se „králem“, který mohl kropit dům a zahradu svěcenou vodou a psát písmena s křížky na dveře obydlí a chlévů.
Nechybí ani pranostiky
Na Tři krále o hodinu dále.
Bude-li na Tři krále mnoho hvězd, urodí se mnoho brambor.
Na dvanáctý den od Narození Páně se dny prodlužují o kohoutí krok
Na Tři krále mrzne ve dne i v noci stále.
Boží křtění, zimu mění a existuje mnoho dalších pranostik.
Dnes už je zvykem, že se na Tři krále odzdobí stromeček, sundá se vánoční výzdoba a tím pro nás Vánoce končí. Ale nebylo tomu tak vždy. Jsem proto moc ráda, že jste si se mnou svátek Tří králů připomněli.
Zdroj: wikipedia.org