Hlavní obsah
Názory a úvahy

Zálohování PET lahví razantně zvýší poplatky za svoz odpadu každému z nás

Foto: Canva

Ilustrační obrázek

Zálohování PET lahví je ožehavé téma dnešní doby. Podle průzkumů jsou lidé povětšinou proti zálohování. Ale několik ministrů na zálohování trvá. Proč, když má zálohování více nevýhod než výhod?

Článek

Největší nevýhodu v zálohování PET lahví lidé vidí v nešťastném způsobu skladování, neboť se počítá s tím, že PET lahve budeme vracet nepoškozené. Jenže prázdné PET lahve zabírají mnoho prostoru a je úplně jedno, jestli bydlíme v bytě nebo v rodinném domě. Na rozdíl od skleněných lahví, které je možné skladovat v přepravkách a stohovat, není možné prázdné PET lahve efektivně uskladnit.

Skladovat nesešlápnuté PET lahve je hotový nesmysl. Nedokážu si představit, jak pouhých 6 PET lahví skladuji v malém bytě v moderní novostavbě. Tyto byty jsou tak malé, že i odložení nákupu v předsíňce je velký problém. A to zmiňuji v předsíňce, kterou ovšem mnoho malých bytů nemá.

Sama bydlím v prostorném rodinném domě a skladování PET lahví by pro mne neměl být problém. Jenže za týden s mužem vypijeme průměrně 12 PET lahví. Zkoušela jsem, kolik místa nesešlápnuté PET lahve zaberou a musím říct, že i v prostorné garáži značně překážely. To nemluvím o tom, jak nekomfortní je PET lahve vozit zpátky do obchodu. V autě zaberou nemálo místa, které by se dalo využít efektivněji.

Nejsem zarytým odpůrcem zálohování PET lahví, jen se mi nelíbí systém, který se u nás má zavést. V zásadě jsem proti tomu, abych doma skladovala na velké ploše odpad, který pouhým sešlápnutím zmenším do rozměrů, které jsou pro mne akceptovatelné. Co mi ovšem vadí ze všeho nejvíc je, že díky zálohování PET lahví se mi zdraží svoz odpadu. Jak je to možné?

Za svoz směsného odpadu se platí vysoké částky, které v následujících letech rapidně porostou. Za plast, který vytřídíme, dostává obec nemalé peníze formou odměny za třídění. Právě tato odměna se značně promítá do konečných nákladů na svoz odpadu, které opravdu hodně sníží. Za 1 tunu plastového odpadu činí odměna pro obec do 1 000 obyvatel 10 750,-Kč bez DPH, pro města nad 50 000 obyvatel je odměna 8 130,-Kč bez DPH. Pro menší města a větší obce se odměna pohybuje mezi těmito částkami. Opravdu se tedy nejedná o odměny, které by byly zanedbatelné.

Neboť jsou PET lahve jedním z nejtěžších plastových materiálů a zároveň plastem nejprodukovanějším, který se do plastového odpadu třídí, tvoří PET lahve nejvyšší podíl v plastovém odpadu. Pokud se PET lahve začnou zálohovat, nejen že budeme ve svých domovech skladovat velké množství odpadu, které lze snadno zmenšit, ale navíc se městům a obcím znatelně sníží odměna za třídění plastového odpadu, což se projeví zvýšením nákladů na svoz směsného odpadu.

Aby toho nebylo málo, Evropská unie vymyslela metodiku, v níž se musí podíl tříděného odpadu zvyšovat na úkor produkce odpadu směsného. Jenže pokud se PET lahve začnou zálohovat, rapidně klesne podíl tříděného odpadu. A za to městům a obcím hrozí nemalé pokuty.

Cílem Evropské unie je snížit produkci odpadu a zároveň vyzvat lidi k jejich třídění. Jenže zálohování PET lahví poměrem značně zahýbe. Takže nejen že budeme skladovat zbytečný odpad a zvýší se nám cena za svoz odpadu, ale jako odměna pro obce za třídění odpadu visí nad samosprávami vidina pokuty. Té pokuty, kterou když budou muset samosprávy zaplatit, zohlední v částce za svoz odpadu v dalším roce a pokutu opět zaplatí občané, kteří odpad poctivě třídí.

Zdroj: Ekokom

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz