Hlavní obsah
Bydlení

Okupas ve Španělsku představují pro majitele nemovitostí noční můru. Nákup tu proto důkladně zvažte

Foto: Jana Švec - vytvořeno AI

Španělsko a okupas

Španělsko láká k investici do nemovitostí i Čechy. Příznivé ceny i klima slibují lákavou investici a možnost vlastnit kousek ráje. Než se ale necháte zlákat vidinou vlastní vily u moře, uvědomte si stinnou stránku tohoto trhu s nemovitostmi. Okupas.

Článek

Kdo jsou okupas a jak fungují?

Představte si, že si pořídíte vilu ve Španělsku, kterou chcete pronajímat turistům a sem tam si sami zajet na dovolenou k moři do svého. A najednou zjistíte, že se do vaší vily vloupala a usadila rodina, která ji odmítá opustit. A vy nemáte žádnou páku, jak je odtud dostat. A co víc, nesmíte jim ani vypnout vodu a elektřinu a vše musíte dál platit.

Ano, to je realita okupas.

Pojem „okupas“ ve španělském kontextu označuje osoby, které neoprávněně obsadí a užívají cizí nemovitost. Způsoby, jak okupas obsazují nemovitosti, jsou různé. Často využívají nepozornosti majitelů, například během dovolené, nebo se vloupávají do prázdných domů a bytů. Někdy předstírají zájem o pronájem a po získání klíčů se odmítnou vystěhovat.

Rizika pro majitele nemovitostí

Pro majitele nemovitostí ve Španělsku představují okupas noční můru, která s sebou přináší řadu rizik a komplikací. V okamžiku, kdy se ve vašem domě či bytě usadí, ztrácíte kontrolu nad vlastním majetkem. Nemůžete s ním volně nakládat, pronajímat ho ani prodat.

Získat zpět kontrolu nad svou nemovitostí je běh na dlouhou trať, plný byrokratických překážek a nejistot. Soudní procesy s okupas bývají zdlouhavé a nákladné, a to i přes nedávné zpřísnění španělské legislativy. I přes vynaložené úsilí a finance není výsledek nikdy zaručený.

Kromě finanční zátěže je třeba počítat i s dalšími negativními dopady. Okupas často způsobují značné škody na majetku, ať už úmyslně, nebo z nedbalosti. Opravy a uvedení nemovitosti do původního stavu pak představují další nemalé náklady.

Foto: Jana Švec - vytvořeno AI

Okupas ve Španělsku

Rizika pro investory

Pro investory představuje okupace jejich nemovitosti ve Španělsku hrozivý scénář, který může proměnit slibnou investici v černou díru na peníze. Ztráta výnosů z pronájmu je jen špičkou ledovce. Hodnota okupované nemovitosti klesá závratnou rychlostí a její prodej se stává prakticky nemožným.

Investoři se navíc musí připravit na nemalé výdaje spojené s právními službami a soudními spory. Náklady na vystěhování okupas a případné opravy poničené nemovitosti dále prohlubují finanční ztráty.

V neposlední řadě okupace poškozuje reputaci investora a může odradit potenciální kupce či nájemníky. Ztráta důvěry investorů a negativní publicita představují další hrozbu, která může mít dlouhodobé dopady na investorské aktivity.

Jak se chránit před okupas?

I když riziko okupace nemovitosti ve Španělsku nelze zcela eliminovat, existuje řada preventivních opatření, která mohou výrazně snížit pravděpodobnost, že se stanete obětí okupas.

  1. Důkladná prověrka - Zjistěte si historii nemovitosti, prověřte si sousedství a informujte se o případných problémech s okupas v dané lokalitě. Spolupracujte s renomovanou realitní kanceláří a právníkem, kteří vám poskytnou odborné poradenství a pomohou vám s veškerou administrativou.
  2. Zabezpečení nemovitosti - Kvalitní bezpečnostní dveře, mříže na oknech, alarm napojený na pult centrální ochrany a kamerový systém – to vše jsou investice, které se vám v dlouhodobém horizontu vyplatí.
  3. Pravidelná kontrola nemovitosti, zejména v případě delší nepřítomnosti - Požádejte sousedy, aby na vaši nemovitost dohlíželi, nebo si sjednejte službu pravidelné kontroly od specializované firmy.
  4. Pojištění nemovitosti proti riziku okupace - Toto pojištění vám poskytne finanční krytí v případě, že se i přes všechna opatření stanete obětí okupas.
Foto: Jana Švec - vytvořeno AI

Okupas ve Španělsku

Stává se ze Španělska noční můra pro investory?

Fenomén okupas vrhá stín na jinak lákavý španělský trh s nemovitostmi. Investice do nemovitosti ve Španělsku se stává riskantním podnikem, který vyžaduje důkladnou přípravu a informovanost.

Než se necháte zlákat vidinou vlastního kousku španělského ráje, zvažte všechna pro a proti. Promyslete také, zda nezvolit jinou destinaci. Přece jen, Španělsko není jediná přímořská země, kde je možné do nemovitosti investovat.

Například hned sousední Portugalsko či jeho ostrovy také představuje ráj na zemi, a to dokonce bez rizika squatterů.

Zdroj: https://dravazena.cz/splneny-sen-nebo-nocni-mura-spanelsko-a-okupas/

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz