Hlavní obsah
Rodina a děti

Happy birthday to Evička a Vašík

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Seznam.cz

Bankovky a mince

18. 9. 9:28

S tímto zvykem jsem se setkala asi před 12 lety v mateřské školce v Německu. Velmi mě tento zvyk překvapil, ale ještě víc to, s jakou důležitostí to ty malé osůbky braly.

Článek

Aktem pozvání určité holčičky či chlapečka na narozeninovou oslavu bylo potvrzení velkého kamarádství. A pokud kamarádství utrpělo nějakou trhlinu, tak dovršením totální dětské rozhádanosti bylo zrušení pozvání na narozeninovou oslavu. Nevím přesně, v jakém stylu se tato párty odehrávala, ale asi na ni značná část financí padla. Tenkrát jsem si říkala, ještě že se u nás v Česku tato přehnaná přehlídka konsumu nekoná. Sejdou se babičky a dědečkové, případně tety a strejdové. Se svými kamarády, má-li dítě samo zájem, se někde sejdeme a vydáme se na výlet v přírodě. Také nechci být účastnice vystavování konsumu a ani to nechci organizovat. Proč také? Možná si děti budou více vyprávět o zážitcích z výletu v lese nebo na horách.

Nejde přece o to, jak moc bude dětská párty nákladná (vystavující snad finanční status rodiny?), ale o to, aby si to děti spolu užily. My dospělí se také nekamarádíme s někým jenom proto, že má barák se zahradou a drahé auto, ale proto, že je to prima člověk. To je přece důležité.

Pak by se také mohlo stát, že až přijdou děti na základní školu, budou si své kamarády hledat přes sladkosti či věcné dary či dokonce se mohou pokusit o praktiky s kovovými mincemi. Takhle to přece nechceme. Jak si vybírat kamarády se také učí od rodičů a od blízkého okolí.

Asi před dvěma lety jsem viděla takovou dětskou oslavu, která se konala v restauraci řeckého typu. Děti byly různorodého původu, často míšenci. Nicméně holčičky byly oděné všechny do růžových šatiček s roztomilými copánky a kluci v košilích se slušnými kraťasy - vypadaly jako ustřižené z obleku. Zkrátka „nóbl“ oblečení. Proč musely být děti tako oděné?

Děti si mají přece hrát, skotačit, házet nebo kopat s míčem, tancovat nebo běhat nebo něco tvořit. To jim opravdu chceme organizovat i to, jak se mají se svými kamarády bavit? Nebo jim dáme možnost volby a necháme to na nich?

Jasně, že je asi dobré nabídnout dětem nějaké možnosti, když jsme si v restauraci objednali vytyčený prostor, ale rozhodnutí bychom měli nechat na nich.

Život se skládá z mnoha rozhodnutí, ať už drobných či závažných.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz