Hlavní obsah
Umění a zábava

Jde se na pouť

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Jana Zumrová

Adam Janota zpívá v Kryštofově údolí

17. 8. 10:37

Poutníci se vydávají na strastiplnou cestu do města Santiago de Compostela. Musíte urazit alespoň 100 km pěšky. V Česku se kolem Svaté Anny konají také poutě ve vesnicích. Můžete dorazit.

Článek

Pouť do Santiago de Compostela

Poutníci se vydávají na cestu plnou odhodlání, překážek a strastí pěšky s batohem na zádech. Nachodí minimálně 100 km pěšky, aby se mohli považovat za poutníky. Kilometry ubíhají s fyzickým vypětím, ale s duchovní podporou. Lidé věří, že tato obtížná cesta jim nabídne duševní očistu, že naleznou konečně určité odpovědi na otázky, které si v sobě nesou a tíží je. Když dorazí do cíle do města Santiago de Compostela, snad na ně dýchne očištěný duchovní svět. Patrně se tam setkají s ostatními poutníky ze všech koutů světa. V cíli si oddychnou, že tu strastiplnou cestu zvládli.

Pouť v Kryštofově údolí

V Česku se konají kolem Svaté Anny poutě v menších městech či ve vesnicích. Někteří poutníci dorazí na mši. Jiní poutníci vezmou svoje děti a putují většinou na čtyřech kolech. Pokud se podíváme na společenskou úlohu, pak ji pouť stále plní. Jde o setkávání lidí. Možná, že potkáte ve vesnici svého souseda či známého, kterého jste už dlouho neviděli. Údolská pouť se konala poslední červencový víkend a příští rok ji plánují také. Kryštofovo údolí je nádherná vesnice obklopena krásnými zelenými kopci. Naleznete zde malebný roubený kostel Svatého Kryštofa, který je vyzdoben obrazy s výjevy ze života Krista.

Pestrý program

V rámci pestrého programu poutě se zde konal koncert Českoněmeckého přátelství, kde jsme se zaposlouchali do krásných skladeb Vivaldiho a Mozarta v provedení varhan, houslí a sopránového zpěvu. V kostele zněla tato hudba téměř andělsky. Krásná atmosféra. Zanedlouho v Údolí na hlavním pódiu rozezněl se hlas Adama Janoty. Zvolil jak písně z vlastní tvorby, tak i písně převzaté. Střídal rychlé i pomalé skladby, což bylo pro posluchače milé. Příjemná barva hlasu, rytmus i intonace perfektní a správně vystavěná dynamika písní. Paráda. A ještě musím zmínit bonus, že Adam působil moc mile na publikum a myslím si, že nedostatkem fanynek asi trpět nebude.

Pro dětské publikum vystoupil tamní herec, který sršel jednoduchými humornými scénkami. Z mnoha dětí se stali nakrátko herci. Děti se moc smály a s panem hercem bez obav spolupracovaly. Díky za příjemné rozptýlení pro děti i jejich rodiče. Každá chvilka bez PC, mobilu či tabletu je velmi přínosná a cenná.

Co se týče atrakcí, tak nechyběla střelnice, skákací hrad, řetízkové kolotoče, trampolíny, kolotoč, projížďky na koních a autodrom. Občerstvení také bylo na stole, tedy vlastně ve stánkách. Stánky s drobnými předmětu tu měly také své místo.

Program byl ještě rozsáhlejší. Skloubil pěkně různé druhy umění a návštěvníci měli dobrou náladu. Pokud sem někdy zavítáte, můžete obdivovat kostel Svatého Kryštofa (Kryštof je patron poutníků), poctivě vybudovanou autobusovou zastávku, místní orloj, jehož ručičky se už bohužel zastavily. Kousek dál můžete upřít svůj zrak na mohutný viadukt v Novině.

Zdroje:

https://www.denik.cz/cestovani/pout-santiago-compostela-camino-koleckach-reziserka-toulova.html

https://www.kudyznudy.cz/aktivity/kostel-sv-krystofa-v-krystofove-udoli

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz