Hlavní obsah
Cestování

Urostlý elegán oslavil padesátku

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Jana Zumrová

Ještěd se sochou dítěte

2. 8. 13:05

Architektonický skvost Ještěd se rozhlíží do všech světových stran z Ještědského hřbetu ve výšce 1012 metrů. Rotační hyperboloid střeží už přes padesát let liberecký kraj.

Článek

Liberec a textil

Liberec je kromě jiného městem textilního průmyslu. V 16. století tu působily soukenické cechy. Výroba se postupně převáděla do manufaktur a v 19. století do továren. Dělníci vzdorovali proti zavádění strojů. Vojáci zasáhli v roce 1844 proti dělnickým vzpourám. Po zklidnění situace si vojáci vyšlápli na Ještěd. Manželé Haslerovi jim donesli na vrchol občerstvení.

Jaké stavby předcházely nynější technické památce?

Před návrhem Karla Hubáčka tu stála nejprve dřevěná chata v r. 1847, pak přístřešek v roce 1850. 1868 bychom tu již našli větší objekt vybavený pro ubytování, který byl ještě rozšířen a je znám pod názvem „Rohanova chata“ v roce 1885. V roce 1907 zde stál hotel, který v roce 1963 shořel v plamenech.

Karel Hubáček

Karel Hubáček se pravděpodobně tam shora na nás dívá a slaví svým způsobem 50 let jeho nejvýznamnějšího projektu. Když se podíváte na jeho oči, ačkoliv jen na fotografii, jsou rozzářené a šťastné. Vrásky kolem očí mu sluší, jelikož jsou od smíchu a od úsměvů. Karel Hubáček je moderním architektem. Nebál se přijít s novým pojetím stavby, která se silně odlišovala od předchozích typických horských chat.

Architektonická soutěž 1963

Modely návrhů, jak by mohl hotel a vysílač Ještěd vypadat, můžete spatřit v Severočeském muzeu v Liberci. Koná se zde moc pěkně vytvořená výstava k výročí 50 let Ještědu. Požadavky soutěže spočívaly v projektu stavby televizního vysílače a hotelu.

Dva v jednom

Jediný návrh Karla Hubáčka dokázal sloučit obě funkce do jedné stavby. Podařilo se mu skloubit požadavky televizního vysílače i hotelu. Ostatní architekti navrhovali dvě svébytné budovy. Jedna byla určená pro návštěvníky hotelu a druhá splňovala technické parametry pro vysílač.

Kromě Karla Hubáčka se do soutěže zapojili Otakar Binar, Pavel Švancer, Jaromír Vacek s Jiřím Hrstkou, Ota Nykodým, Svatopluk Technik, Bohumil Lisal s Jaromírem Syrovátkem, Josef Patrný s Jiřím Hubkou a s Vladimírem Netoličkou, Miroslav Ulmann, Jiří Svoboda a Miloš Technik.

Chcete-li vidět modely soutěžních návrhů, zavítejte do Severočeského muzea na výstavu. A samozřejmě si to také vyšlápněte přímo na Ještěd.

Rotační hyperboloid

Rotační hyperboloid byl vynikající myšlenkou postavit na vrcholu hory unikátní stavbu. Technicky zaměřený muž navrhl originální konstrukci i nevídaný architektonický styl. Vysílač je už neodmyslitelnou dominantou liberecké krajiny.

Zdroje:

Propagační materiály Severočeského muzea k výstavě

DAVID, Petr, SOUKUP, Vladimír. 1999. 999 turistických zajímavostí v České republiky

https://www.liberecvminulostiasoucasnosti.cz/l/kopie-z-jested-a-jeho-historie4/

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz