Hlavní obsah

Co Češi nakupují online? Top 4 kategorie zboží v roce 2023

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Jasatomik

zboží

6. 9. 0:17

Online nakupování je stále populárnější způsob, jak si pořídit vše, co potřebujeme. Ať už jde o elektroniku, kosmetiku, oblečení nebo zdravou výživu, internetové obchody nabízejí široký výběr

Článek

Online nakupování je stále populárnější způsob, jak si pořídit vše, co potřebujeme. Ať už jde o elektroniku, kosmetiku, oblečení nebo zdravou výživu, internetové obchody nabízejí široký výběr produktů za výhodné ceny. V tomto článku se podíváme na to, co je nejžádanější zboží v Česku v roce 2022 a jaké jsou hlavní trendy v online maloobchodu.

**Elektro**

Elektronika je jednou z nejprodávanějších kategorií zboží na internetu. Češi rádi nakupují spotřebiče, počítače, telefony, televize, herní konzole a příslušenství. Mezi nejoblíbenější značky patří Samsung, Apple, Huawei, Lenovo, LG a Sony. Podle průzkumu společnosti **Heureka.cz** je nejčastějším důvodem pro online nákup elektroniky nižší cena než v kamenných obchodech. Dalšími výhodami jsou širší nabídka, rychlé dodání a možnost porovnání produktů.

**Kosmetika**

Kosmetika je další velmi oblíbenou kategorií zboží mezi českými online zákazníky. Parfémy, make-up, péče o pleť, péče o vlasy, hygienické potřeby a další kosmetické produkty jsou snadno dostupné na internetu. Mezi nejpopulárnější značky patří L'Oréal, Maybelline, Garnier, Nivea a Dove. Podle průzkumu společnosti **Acomware** je nejčastějším důvodem pro online nákup kosmetiky pohodlí a časová úspora. Dalšími výhodami jsou lepší ceny, širší sortiment a možnost čtení recenzí od ostatních uživatelů.

**Oblečení a obuv**

Oblečení a obuv jsou také velmi žádané kategorie zboží na internetu. Dámské, pánské i dětské módy, sportovní oblečení, spodní prádlo, doplňky a další módní produkty jsou k dispozici na mnoha e-shopech. Mezi nejznámější značky patří Zara, H&M, Adidas, Nike a Tommy Hilfiger. Podle průzkumu společnosti **Acomware** je nejčastějším důvodem pro online nákup oblečení a obuvi širší výběr než v kamenných obchodech. Dalšími výhodami jsou nižší ceny, rychlé dodání a možnost vrácení nebo výměny zboží.

**Zdravá výživa**

Zdravá výživa je rovněž velmi populární kategorií zboží mezi českými online nakupujícími. Potravinové doplňky, bylinné čaje, superpotraviny, bezlepkové a veganské produkty jsou nabízeny na mnoha specializovaných webech. Mezi nejoblíbenější značky patří Solgar, BioTech USA, Nutrend a Herbalife. Podle průzkumu společnosti **Heureka.cz** je nejčastějším důvodem pro online nákup zdravé výživy snaha o zlepšení zdraví a kondice. Dalšími výhodami jsou lepší ceny, kvalitní produkty a možnost poradenství od odborníků.

Závěr

Online nakupování je v Česku stále oblíbenější a nabízí mnoho výhod pro zákazníky. Elektro, kosmetika, oblečení a obuv a zdravá výživa jsou čtyři nejžádanější kategorie zboží v roce 2022. Tyto kategorie zboží odrážejí potřeby a preference českých online nakupujících, kteří hledají kvalitu, cenu, pohodlí a zdraví. Online maloobchod je dynamický a konkurenční sektor, který se neustále vyvíjí a přizpůsobuje se požadavkům trhu.

Podle mého vyhledávání na webu je některé z nejžádanějšího zboží v Česku v roce 2023:

- Elektro: spotřebiče, počítače, telefony, televize, herní konzole a příslušenství¹

- Kosmetika: parfémy, make-up, péče o pleť, péče o vlasy, hygienické potřeby²

- Oblečení a obuv: dámské, pánské i dětské módy, sportovní oblečení, spodní prádlo, doplňky²

- Zdravá výživa: potravinové doplňky, bylinné čaje, superpotraviny, bezlepkové a veganské produkty¹

Tyto kategorie zboží jsou ovlivněny vysokou inflací, která snižuje kupní sílu domácností. Průměrná inflace za rok 2022 byla **15,1 %**, což je nejvyšší hodnota od roku 1993³. Pro rok 2023 se očekává pokles inflace na **8,5 %**², ale stále bude nad inflačním cílem České národní banky. To znamená, že ceny zboží a služeb budou nadále růst rychleji než příjmy a úspory lidí. Proto se Češi snaží nakupovat online, kde mohou najít lepší nabídky a srovnat ceny různých prodejců.

Zdroj: Konverzace s Bingem

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz