Hlavní obsah

Genialita a proč jsou vloženy záhadné omezující uzlíky v DNA

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Jiří Vítek / Seznam.cz
28. 7. 9:16

Proč jsou vloženy záhadné omezující uzlíky v DNA? To je stále nevyřešená otázka, která vyžaduje další výzkum.

Článek

Záhadné omezující uzlíky v DNA jsou alternativní struktury DNA, které se liší od běžné dvoušroubovice. Jednou z nich je i-motif, který vypadá jako uzlík složený ze čtyř vláken DNA. V této struktuře se nukleové báze vážou jinak než v běžné dvoušroubovici: cytosin se pojí s druhým cytosinem (C-C). I-motivy se nachází jen v malé části lidského genomu a vznikají a zanikají v závislosti na různých podmínkách v buňce. Vědci předpokládají, že i-motivy hrají roli v regulaci genové exprese, tedy procesu, kterým se genetická informace převádí na funkční produkty.

Proč jsou vloženy záhadné omezujicí uzlíky v DNA? To je stále nevyřešená otázka, která vyžaduje další výzkum. Možná jsou to zbytky staré evoluční cesty, která umožňovala různorodost a adaptaci živých organismů. Možná jsou to mechanismy, které chrání DNA před poškozením nebo mutacemi. Možná jsou to spínače, které zapínají nebo vypínají určité geny podle potřeby. Nebo možná jsou to jen náhodné variace, které nemají žádný zvláštní smysl.

Genialita je schopnost tvořit nové a originální myšlenky, řešit složité problémy a objevovat nové souvislosti. Genialita je často spojována s inteligencí, kreativitou a talentem. Genialita je také ovlivněna genetikou, prostředím a motivací. Není jasné, zda existuje nějaký specifický gen nebo soubor genů, který by určoval genialitu. Pravděpodobně je to spíše kombinace mnoha faktorů, které spolu interagují a tvoří jedinečnou osobnost.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz