Hlavní obsah

Kratom: Prospěšná nebo škodlivá rostlina?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Jasatomik

kratom

6. 9. 7:26

Kratom je rostlina z jihovýchodní Asie, která má různé účinky na lidské tělo a mysl. Někteří lidé ji používají jako lék, jiní jako drogu. A jaké jsou jeho právní a zdravotní rizika?

Článek

Kratom je rostlina, která pochází z jihovýchodní Asie a je používána jako stimulant, analgetikum nebo náhrada za opiáty. Někteří lidé věří, že kratom má léčivé účinky, ale vědecké důkazy o jeho bezpečnosti a účinnosti chybí. Kratom může mít jak výhody, tak nevýhody pro uživatele, a to závisí na dávce, způsobu užívání a individuální reakci.

Mezi možné výhody kratomu patří:

- Zlepšení nálady a snížení úzkosti. Někteří uživatelé tvrdí, že kratom jim pomáhá cítit se šťastnější, klidnější a spokojenější¹.

- Zvýšení energie a vytrvalosti. Kratom může působit jako stimulant při nízkých dávkách a zvyšovat fyzickou i duševní aktivitu¹.

- Zmírnění bolesti. Kratom obsahuje látky, které se vážou na opioidní receptory v mozku a snižují pocit bolesti¹. Kratom může být užitečný pro lidi s chronickou bolestí nebo pro ty, kteří chtějí přestat užívat léky na předpis nebo heroin².

- Zmírnění abstinenčních příznaků. Kratom může pomoci lidem, kteří jsou závislí na opioidech nebo alkoholu, překonat nepříjemné fyzické a psychické symptomy odvykání². Kratom může také snižovat chuť na drogy nebo alkohol².

Mezi možné nevýhody kratomu patří:

- Nebezpečné vedlejší účinky. Kratom může způsobit řadu nepříjemných nebo dokonce život ohrožujících reakcí, jako jsou ztráta chuti k jídlu, sucho v ústech, zimnice, nevolnost, zvracení, změny močení a zácpa, poškození jater, svalová bolest, závratě, ospalost, halucinace a bludy, deprese a nálady změny, potlačení dýchání, křeče, kóma a smrt¹². Riziko těchto účinků se zvyšuje s vyššími dávkami nebo dlouhodobým užíváním¹².

- Znečištění nebo falšování produktů. Kratom není regulován ani kontrolován žádnou vládní agenturou ani organizací. To znamená, že kvalita a čistota kratomu se mohou lišit od výrobce k výrobci nebo od šarže k šarži. Kratom může být kontaminován nebo smíchán s jinými látkami, jako jsou pesticidy, plísně, bakterie nebo dokonce syntetické opioidy²³. To může zvýšit riziko otravy nebo předávkování kratomem.

- Závislost a tolerance. Kratom působí na stejné receptory jako opioidy a může vyvolat podobné účinky jako euforie nebo tlumení bolesti. To může vést k tomu, že uživatelé budou chtít užívat více kratomu častěji, aby dosáhli stejného efektu. To může vést k vývoji tolerance, závislosti nebo abstinenci². Lidé, kteří přestanou užívat kratom, mohou zažít abstinenční příznaky, jako jsou podrážděnost, úzkost, deprese, nespavost, bolesti hlavy, třes, pocení, svalové křeče nebo žaludeční potíže².

- Právní problémy. Kratom je v některých zemích nebo oblastech nezákonný nebo omezený. V České republice je kratom zařazen do seznamu zakázaných látek a jeho držení nebo prodej je trestným činem. Uživatelé kratomu by se měli informovat o právních důsledcích jeho užívání v jejich zemi nebo regionu.

Celkově je kratom rostlina s potenciálně prospěšnými i škodlivými účinky pro uživatele. Jeho bezpečnost a účinnost nejsou dostatečně prozkoumány ani regulovány. Uživatelé by měli být opatrní při užívání kratomu a poradit se se svým lékařem před jeho použitím. Kratom není vhodný pro děti, těhotné nebo kojící ženy, lidi s chronickými onemocněními nebo lidi, kteří užívají jiné léky. Kratom by neměl být kombinován s alkoholem nebo jinými drogami. Podle testů FDA, které jsem našel pomocí funkce `search_web`, obsahuje kratom významné množství **olova** a **niklu** v koncentracích, které překračují bezpečnou expozici pro orální denní příjem léků¹³. Tyto těžké kovy mohou způsobit otravu nebo poškození nervového systému, ledvin, krve nebo krevního tlaku¹²⁴. Kratom může také obsahovat další látky, jako jsou pesticidy, plísně, bakterie nebo syntetické opioidy²³. Kratom není regulován ani kontrolován žádnou vládní agenturou ani organizací, takže jeho kvalita a čistota se mohou lišit²⁴.

Zdroj: Konverzace s Bingem, 6. 9. 2023

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz