Hlavní obsah

Trendy v prodeji v lékárnách a jejich e-shopech v roce 2023

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Jasatomik
6. 9. 0:50

Lékárny a jejich e-shopy jsou důležitým zdrojem léků

Článek

Lékárny a jejich e-shopy jsou důležitým zdrojem léků, zdravotnických potřeb a kosmetiky pro mnoho lidí. V roce 2023 se očekává, že prodej v lékárnách a jejich e-shopech bude ovlivněn několika faktory, jako jsou:

- Pandemie covid-19: Pandemie covid-19 stále ovlivňuje životy lidí i podnikání. Lékárny a jejich e-shopy hrají klíčovou roli v boji proti pandemii, neboť poskytují léky, testy, vakcíny a další produkty související s covid-19. Podle průzkumu společnosti **Heureka.cz** je nejprodávanějším produktem v lékárnách a jejich e-shopech respirátor FFP2¹. Dalšími oblíbenými produkty jsou rychlotesty na covid-19, dezinfekce, vitamíny a imunostimulátory². V roce 2023 se očekává pokračování poptávky po těchto produktech, ale také postupné snižování obav z nákazy a návrat k normálnějšímu životu.

- Legislativní změny: V roce 2023 dojde k několika legislativním změnám, které budou mít dopad na prodej v lékárnách a jejich e-shopech. Jednou z nich je novela zákona o léčivech, která umožní online prodej receptových léků³. Tato novela by měla platit od 1. července 2023 a umožní pacientům objednat si receptové léky na internetu a nechat si je doručit domů nebo na jiné místo. Tím by se mělo zvýšit pohodlí a dostupnost léků pro pacienty, ale také konkurence mezi lékárnami a jejich e-shopy. Další změnou je novela zákona o DPH, která snižuje sazbu DPH na některé produkty z 15 % na 10 %. Mezi tyto produkty patří například dětské pleny, menstruační potřeby, antikoncepce nebo inkontinenční pomůcky. Tato novela by měla platit od 1. ledna 2023 a měla by snížit cenu těchto produktů pro spotřebitele.

- Technologický pokrok: Technologie se neustále vyvíjejí a nabízejí nové možnosti pro lékárny a jejich e-shopy. Jednou z nich je použití umělé inteligence (AI) pro analýzu dat, personalizaci nabídky, optimalizaci logistiky nebo zlepšení zákaznického servisu. Například AI může pomoci lékárnám a jejich e-shopech předvídat poptávku po produktech, doporučovat produkty podle potřeb a preferencí zákazníků, řešit dotazy a stížnosti zákazníků nebo plánovat doručení produktů. Další technologií je použití internetu věcí (IoT) pro propojení různých zařízení a senzorů, které mohou sbírat a sdílet data o produktech, zákaznících nebo prostředí. Například IoT může pomoci lékárnám a jejich e-shopech sledovat stav produktů, jako je teplota, vlhkost nebo expirace, monitorovat chování zákazníků, jako je pohyb, zájem nebo nákupní košík, nebo optimalizovat energetickou spotřebu nebo bezpečnost.

- Změny v chování zákazníků: Zákazníci se stále více zajímají o své zdraví a wellness a hledají produkty, které jim pomohou dosáhnout svých cílů. Lékárny a jejich e-shopy se tak musí přizpůsobit potřebám a preferencím zákazníků a nabízet jim produkty, které jsou kvalitní, bezpečné, účinné a cenově dostupné. Podle průzkumu společnosti **Heureka.cz** je nejžádanějším produktem v lékárnách a jejich e-shopech vitamín C². Dalšími oblíbenými produkty jsou vitamín D, omega-3 mastné kyseliny, probiotika nebo kolagen². Zákazníci také vyhledávají produkty, které jsou přírodní, ekologické, veganské nebo bezlepkové. Zákazníci také očekávají rychlé a pohodlné nakupování a doručování produktů. Podle průzkumu společnosti **Acomware** je nejčastějším důvodem pro online nákup v lékárnách a jejich e-shopech časová úspora. Dalšími důvody jsou lepší ceny, širší sortiment nebo možnost čtení recenzí od ostatních uživatelů.

Závěr

Lékárny a jejich e-shopy jsou důležitým zdrojem léků, zdravotnických potřeb a kosmetiky pro mnoho lidí. V roce 2023 se očekává, že prodej v lékárnách a jejich e-shopech bude ovlivněn několika faktory, jako jsou pandemie covid-19, legislativní změny, technologický pokrok a změny v chování zákazníků. Lékárny a jejich e-shopy se tak musí připravit na tyto změny a nabídnout svým zákazníkům produkty a služby, které budou vyhovovat jejich potřebám a preferencím.

Zdroj: Bing, 6. 9. 2023

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz