Hlavní obsah
Finance

Konsolidační balíček aneb konsolidace veřejných rozpočtů

Foto: shutterstock

V aktuálních dnech je kromě blížících se vánočních svátků velkým tématem konsolidační balíček pro rok 2024. Byl dokončen legislativní proces, který byl z důvodu konsolidace veřejných rozpočtů.

Článek

Součástí těchto změn jsou výrazné změny v oblasti DPH, a to jak ve výši sazeb, tak ve změně zařazení zboží a služeb do příslušné sazby. Změny se dotýkají daně z příjmů fyzických i právnických osob, zaměstnaneckých benefitů, daňových zvýhodnění a slev na dani i dohod o provedení práce.

Změny sazeb DPH

Daň z přidané hodnoty zaznamenává změny v sazbách. Je zavedena jedna snížená sazba ve výši 12% namísto dosavadní první a druhé snížené sazby DPH 15 % a 10 %.

Základní sazba se nemění, zůstává ve stejné výši 21 %.

Základní sazbě daně bude i nadále podléhat např. dodání elektřiny, plynu a pohonných hmot.

Změny sazeb DPH se týkají vynětí ze snížené sazby

Balíček obsahuje řadu položek, které jsou vyjmuty ze snížených sazeb DPH a přeřazeny do základní sazby. Např. nealkoholické nápoje – jak při prodeji jako zboží, tak i při podávání v rámci stravovacích služeb, s výjimkou podávání čisté kohoutkové vody (tj. bez ochucení), která může i nadále snížené sazbě daně podléhat, dále to jsou služby související se sběrem, přepravou a likvidací komunálního odpadu aj.

Pro větší přehled uvádíme níže tabulku s plněními, která budou ze snížených sazeb daně vyňata, včetně dopadu na uplatňování sazeb daně:

Foto: Jaspar

sazby dph

Sazby daně u vybraných plnění

Jaké sazbě daně budou podléhat některé položky, které v nákladech podnikatelů tvoří významnou část, je uvedeno níže, opět ve formě tabulky se sazbami daně za rok 2023 i 2024:

Foto: Jaspar

sazby daně

Zavádí se nové osvobození od daně s nárokem na odpočet daně v § 71i – dodání knihy a poskytnutí obdobné služby.

Tuto novou položku osvobozenou od daně s nárokem na odpočet daně bude nutné doplnit do formuláře daňového přiznání k DPH – v současné době se předpokládá, že bude uváděna do ř. 26.

Nově máme omezený odpočet DPH u osobních automobilů na částku DPH 420 tis. Kč, který odpovídá pořizovací ceně 2 mil. Kč.Týká se automobilů zahrnutých v dlouhodobém majetku. Obecně by tedy měla postihnout i leasingové společnosti, kde by u dražších vozů mohlo docházet k dvojímu zdanění. Nelze však vyloučit, že tato „nesrovnalost“ bude překlenuta výkladem zákona. Není jednoznačný výklad souvisejících přechodných ustanovení, a to zejména pro případy, kdy dojde k uhrazení zálohy na konkrétní automobil do konce roku 2023. Dle textace přechodných ustanovení by bylo možné dovodit, že pokud by byla zaplacena záloha na konkrétní automobil v roce 2023, omezení odpočtu by se neaplikovalo.

Zvýšení daně z příjmů právnických osob

Konsolidační balíček z důvodu generování optimální výše příjmů do státního rozpočtu přináší mimo jiné zvýšení procentní sazby daně z příjmů právnických osob. Dalším faktorem, který může ovlivnit absolutní výši této daně, je zúžení rozsahu položek účetních nákladů, které jsou uznány za náklady na dosažení, zajištění a udržení příjmů.

Od roku 2024 se firmám zvýší daň z příjmu právnických osob ze stávajících 19% na 21%.

Změna sazby daně z příjmu právnických osob se zvýší pro všechna zdaňovací období započatá po nabytí účinnosti zákona. Pokud tedy právnická osoba má hospodářský rok započatý před 1. 1. 2024, bude pro toto období platit ještě sazba 19%.

Sazba daně z příjmu fyzických osob

V současné době platí dvě sazby daně z příjmu fyzických osob, a to 15 a 23 %. Vyšší sazba daně se platí v případě, že příjmy ročně přesahují 48násobek průměrné mzdy.

Pro rok 2024 se hranice snižuje na 36násobek.

Průměrná mzda má od 1.1.2024 činit 43.967,- Kč. 48násobek je tedy 2.110.416,- Kč. Snížení této hranice na 36násobek znamená, že se jedná už pouze o částku 1.582.812,- Kč, tedy pro představu 131.901,- Kč měsíční mzdu. Nad tuto částku bude tedy sazba daně z příjmu 23 %.

Nemění se nijak rozsah příjmů, které se do stanovené hranice započítávají. Kromě příjmů ze závislé a samostatné činnosti se započítávají také příjmy z kapitálového majetku, příjmy z pronájmu nebo ostatní příjmy.

Zavádí se roční limit pro osvobození ostatních příjmů ve výši 50 tis. Kč na poplatníka. Limit se uplatní pouze u stanovených druhů příjmů.

Daň z nemovitých věcí

Vzroste i daň z nemovitých věcí v průměru o 1,8násobek a celý její výtěžek bude plynout i nadále obcím. U zemědělských pozemků bude v pravomoci obce jejich osvobození. Od roku 2025 se plánuje na daň z nemovitých věcí zavedení inflačního koeficientu, který by automaticky navyšoval daň z nemovitých věcí o inflaci za předchozí kalendářní rok.

Spotřební daň z alkoholu, tabáku a daň z hazardních her bude zvýšena.

Změny u zaměstnanců

1) U nepeněžních benefitů zaměstnanců (kultura, sport, cestování, zboží a služby léčebného charakteru, vzdělávání, rekreace, knihy…) je namísto původně zamýšleného úplného zrušení osvobození, zavedena limitace ve výši poloviny průměrné mzdy (v roce 2024 půjde o limit 21 984 Kč ročně na jednoho zaměstnance). Do tohoto limitu se za stanovených podmínek nebudou započítávat sportovní nebo kulturní akce pořádané zaměstnavatelem. Zároveň se zcela ruší osvobození u darů a sociální výpomoci zaměstnancům.

Výdaje na nepeněžní plnění budou na straně zaměstnavatele daňově uznatelný náklad, pokud přesáhnou hodnotu poloviny průměrné mzdy a nárok na jejich poskytnutí bude upraven v kolektivní smlouvě, vnitřním předpise nebo v jiné smlouvě.

U stravování zaměstnanců bez ohledu na formu (stravenky, závodní stravování, peněžitý příspěvek na stravné) bude limitace osvobozeného příjmu zaměstnance ve výši 70 % horní hranice stravného platného pro pracovní cestu trvající 5–12 hodin (aktuálně jde o částku cca 107 Kč). Limit se nebude vztahovat na drobné pohoštění na pracovišti či stravování ve formě pracovní snídaně, obědu či večeře.

2) Ruší se některé odpočty od základu daně (odpočet na členství v odborech, odpočet na odborné zkoušky) a daňové slevy na studenta a školkovné. Slevu na vyživovaného manžela/manželku bude možné uplatnit pouze při péči o dítě do 3 let věku. Možnost odečíst si hodnotu bezúplatných plnění až do výše 30 % základu daně se prodlužuje i pro rok 2023 (fyzické osoby) a pro zdaňovací období skončená od 1. 7. 2022 - 29. 2. 2024 (právnické osoby).

3) Nově budou nemocenské pojištění platit i zaměstnanci ve výši 0,6 %, doposud platil toto pojištění pouze zaměstnavatel. Znamená to tedy, že zaměstnanec bude oproti 6,5 % odvodu sociálního pojištění ze svého měsíčního platu (vyměřovacího základu hrubé mzdy) platit 7,1 %.

Ke změnám dochází i u OSVČ. Vyměřovacím základem OSVČ pro pojistné na důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti bude činit od roku 2024 nejméně 55 % daňového základu. Bude se také zvyšovat minimální vyměřovací základ pro OSVČ, a to až do roku 2026, s tím, že se bude odvíjet od průměrné mzdy. Sazba pojistného u OSVČ účastné nemocenského pojištění se zvýší z 2,1 % na 2,7 % z vyměřovacího základu.

4) Velkou změnu čekají dohody o provedení práce, a to s odloženou účinností od 1. července 2024. Nově budou zavedeny dva limity, při jejichž překročení je nutno z daného přijmu platit sociální a zdravotní pojištění. Zaměstnanci pracující na základě dohody o provedení práce budou od 1. července 2024 nově podléhat účasti na nemocenském pojistném, pokud jejich příjem ze všech dohod u jednoho zaměstnavatele překročí částku ve výši 25 % průměrné mzdy (10 500 Kč v roce 2024) nebo ze všech dohod u vícero zaměstnavatelů částku 40 % průměrné mzdy (17 500 Kč v roce 2024). V případě dohod u vícero zaměstnavatelů část pojistného na sociální zabezpečení, které hradí zaměstnanec ve výši 7,1 %, však bude odvádět zaměstnanec sám za sebe. Povinnost odvodu zdravotního pojištění za zaměstnance je zatím stále na zaměstnavateli.

Danění obchodů s cennými papíry a podíly

Osvobození příjmů z prodeje cenných papírů a podílů v obchodních společnostech se u fyzických osob uplatní maximálně do limitu příjmu 40 milionů Kč za zdaňovací období, bez ohledu na délku držby. Účinnost tohoto ustanovení je posunuta na 1. ledna 2025 (včetně související možnosti přecenit nabývací hodnotu podílů a cenných papírů k datu prodeje či nejpozději ke konci roku 2024).

Další daňové a účetní změny

Od 1. 1. 2024 bude nově zavedena možnost vylučovat ze základu daně nerealizované kurzové rozdíly, tedy kurzové rozdíly z přecenění neuhrazených pohledávek a závazků k rozvahovému dni. Tento režim bude dobrovolný a uplatní se v případě, že poplatník podá svému správci daně příslušné oznámení do 3 měsíců od začátku rozhodného zdaňovacího období, které po této lhůtě již nelze vzít zpět.

Také novela zákona o účetnictví zavádí s účinností od 1. ledna 2024 možnost vést účetnictví v jiné než české měně, konkrétně v eurech, amerických dolarech či britských librách, pokud se bude jednat o tzv. funkční měnu, tedy měnu primárního ekonomického prostředí, ve kterém účetní jednotka působí.

Novela zákona o účetnictví obsahuje i další změny, jako výpočet čistého obratu, či povinnosti plynoucí z implementace evropských směrnic, konkrétně povinnost připravovat a zveřejňovat zprávu o udržitelnosti a zprávu o daních z příjmů.

Poskytnutí tichého vína jako tradičního reklamního předmětu již nebude považováno za daňově účinný náklad, tiché víno jako reklamní nebo propagační předmět do částky 500,- Kč už nebude daňově uznatelný náklad.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám