Hlavní obsah
Umění a zábava

Svátek úžasu

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

30. 10. 11:22

Pozor! Svátek úžasu je nebezpečné čtení.

Článek

To si tak někdy dovolíte úkrok stranou. Pro mě je tím úkrokem časopis Vesmír, jehož jsem mnohaletým předplatitelem. Sebekriticky musím přiznat, že rozumím asi tak jedné třetině článků, zbytek číst začnu, ale zvadnu kousek pod nadpisem. Buď usnu, anebo si řeknu: Na tebe nemám…

Takový úkrok až úskok je svátek žasnutí. Uvědomění si vlastní nedůležitosti, vlastní bezvýznamnosti, nevzdělanosti, končící otázkou následující po televizních zprávách: Co tomu asi řeknou mravenci.

Jednotkou radostného úžasu byl pro mě i článek vynikajícího autora Jaroslava Petra. Abych vám mohl dát nahlédnout, aspoň v krátkosti převyprávím jazykem nás obyčejných hlav.

Autor článku předpokládá, že roztoč sviluška chmelová patří k notoricky známým živočichům. Budiž. Autor píše o nedočkavých samečcích svilušácích. Připadlo mi to velmi poučné.

Krásných svilušek je v přírodě asi nedostatek, takže chtiví samečci nenechávají nic náhodě. Jen taktak nedospělé samičky si vyhlédnou dopředu a hlídají si je, aby byli první, s kým se samička spáří. Jenže nedospělá samička má od přírody nedobytný pás cudnosti. Teprve, když si svlékne „kutikulu“, vchod k požadovaným otvorům je zpřístupněn. Sameček je ovšem vždy nedočkavý, a tak jí s vysvlečením pomáhá. Být první má totiž jedinečnou výhodu. První partner totiž zplodí všechny samiččiny potomky. Autor píše: Přibližně jednu až dvě hodiny před svléknutím vyplní vzduch mezeru mezi starou a novou kutikulou a deutonymfa získá stříbrný vzhled.

V ten moment sameček začne tlouct předními končetinami na nymfí záda a upomíná samičku, aby začala se svlékáním. Když samička vyroste tak, že obal praskne, sameček nedočkavě stahuje starou kutikulu ze samiččina těla. Přední část ho moc nezajímá, její svlékání nechá na samičce. Nečeká až bude svlékání kompletně dokončené a neodkladně přistoupí k páření. Zplodí zásadně jen dcery, samečci vznikají z neoplozených vajíček. V podstatě nepodstatný přídavek…

Vědci prý ale pozorovali i případ, kdy se samička dychtivému svilušákovi bránila. Prý pravděpodobně proto, že jí se svlékáním pomáhal nedostatečně…

Zajímavá drobnost. Intenzita dobývání prý slouží samičce k rozpoznání zdatnosti nápadníka. A ještě větší drobnost. Pokud se nápadník dostatečně nesnaží a jiný ho neodstrčí, sviluška se začne svlékat sama a začne se svlékáním - kupodivu od zadečku…

Dovolte mi se vší pokorou… a chraň bůh, nic nenaznačuji!

Úžasný světe zvířat, úžasný Stvořiteli, tvořil jsi dřív člověka, nebo svilušku?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz