Hlavní obsah
Zdraví

Klíště ven: Babiččin trik, který fakt zabírá. Tajemství rychlého vytažení

Foto: Erik Karits / Pixabay / Public domain

Klíště obecné je přenašečem řady infekčních chorob - mj. lymské boreliózy a nebo klíšťové encefalitidy

Již zapité klíště je potřeba co nejrychleji a nejšetrněji vytáhnout, aby později nedošlo k závažným zdravotním komplikacím. Samozřejmě tak, aby nedošlo k jeho přetržení. Pojďme si ukázat několik způsobů jak na to.

Článek

S nástupem teplých dní přibývá v našich parcích, sadech a lesích výrazně klíšťat. Obzvlášť kritická situace bývá na jaře během měsíce března a dubna. Existuje několik postupů jak se přisátého klíště zbavit. Tím nejznámějším je nakapat na klíště trochu nějakého olejíčku a klíště kapesníkem nebo pinzetou opatrně vytáhnout. Problém je ale v tom, že klíště se začne dusit a takzvaně se „vyzvrací“ do rány. Ranka se tak infikuje jeho slinami a odstranění klíštěte už nezabrání případné vážné infekci.

Tělo klíštěte se dá také uchopit do pinzety (a nebo opět do kapesníku) a poté otáčivými pohyby takzvaně vyšroubováváme klíště za mírného tahu ven. Tento postup má také svoje úskalí, protože při něm může dojít k přetržení klíštěte. Hlavička, která zůstane v kůži, pak může opět zavléct do těla nežádoucí infekci.

Existuje ale ještě třetí způsob, který nám předaly naše babičky. Spočívá v použití tyčinky na jejímž konci je namotaná mýdlem napuštěná vata. Vatou stačí lehce a pomalu přejíždět po těle klíštěte buď rovnými nebo krouživými pohyby, a je praxí dobře odzkoušeno, že klíště se nejpozději do půl minuty samo pustí.

Výhoda tyčinek je v tom, že si je můžete připravit k použití předem. Stačí k tomu obyčejné zápalky, vata a mýdlový roztok. Na konci sirky uděláme vatový chumáč a ten ponoříme do silného mýdlového roztoku. Poté necháme takto připravené tyčinky zaschnout. V případě potřeby je krátce namočíme do vody a máme je nachystané k použití. Je zajímavé, že při tomto způsobu se klíště dusí právě tak, aby dokázalo napadenou oblast samo opustit. Jistou roli v překvapující rychlosti vytažení klíštěte může hrát to, že nožičky klíštěte se zamotávají do jemného chmýří které tvoří strukturu vaty.

Osobně vím o tomto způsobu odstraňování přisátých klíšťat víc než 40 let, a proto mne nestále udivuje, jak málo lidí ho zná. Tak až přijdete z venku domů a zjistíte, že jste si sebou přinesli tohoto malého nezvaného sajícího hosta, vyzkoušejte postup našich babiček. Budete překvapeni, jak snadné je vytáhnout i několik dní zapité klíště.

Máte nějakou lepší radu, jak rychle a bezpečně vytáhnout klíště? Pochlubte se v diskuzi.

Anketa

Trik s vatovou tyčinkou a mýdlem jsem
znal
26,9 %
neznal a vyzkouším
73,1 %
Celkem hlasovalo 78 čtenářů.

Zdroje:

https://www.nzip.cz/clanek/95-ochrana-pred-klistaty

https://info.chmi.cz/bio/mapy.php?type=kliste

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz